Kolęda 2018/2019: w Śląskiem księża już w pierwszych dniach grudnia zaczęli odwiedzać wiernych w domach. Jak się zachować na kolędzie?

aga

Wideo

Księża już odwiedzają parafian. Jak się przygotować do spotkania? Ile dać księdzu w kopercie?

Dawniej kolędy, czyli wizyty duszpasterskie rozpoczynały się tuż po świętach Bożego Narodzenia, a kończyły 2 lutego. Od kilku lat termin kolęd został przesunięty i właśnie w wielu parafiach się rozpoczął. - Jest to spowodowane względami organizacyjnymi. Niektóre parafie są duże, a księży mniej - mówi ks. Paweł Rozpiątkowski, rzecznik prasowy Diecezji Sosnowieckiej.

Wizyta duszpasterska to okazja spotkania się z rodziną (księdza przyjmują także ci, którzy nie chodzą do Kościoła). Proboszcz, bądź wikary potwierdzają dane dotyczące rodziny ew. śluby, zgony jej członków. Na stole stoli krzyż, pali się świeca, a na talerzyku powinna być święcona woda. Księża chodzą z kropidłami, bo jak uczy doświadczenie często ich w domach brakuje. Wszyscy odmawiają modlitwę. Duchowny zostawia w domu obrazki z podobiznami świętych. Niekiedy proboszczowie piszą do wiernych list, w których podsumowują miniony rok, inwestycje, wydatki.

W różnych parafiach inaczej są organizowane wizyty duszpasterskie. Np. w diecezji wrocławskiej już w zeszłym roku księża chodzi tylko do tych domów, gdzie ich wcześniej zaproszono także mejlem. Tak stało się też w zabrzańskiej parafii pw. św. Macieja Apostoła.

- Podobnie jak w roku ubiegłym z błogosławieństwem kolędowym odwiedzone zostaną tylko te rodziny i ci parafianie, którzy wyrażą taką wolę poprzez zaproszenie kapłana. Taki sposób planowania kolędy doskonale sprawdził się w ubiegłym roku. Można było dobrze rozplanować czas odwiedzin, tak by one spełniły swój cel – by móc z każdym spędzić czas na wspólnej modlitwie i rozmowie - czytamy na stronie internetowej parafii.

Na złożenie zaproszeń wierni mają do 9 grudnia włącznie. Można to uczynić wypełniając zaproszenie w formie papierowej i wrzucić je do specjalnej skarbonki, można też przynieść do kancelarii. Treść tych zaproszeń jest również dostępna na stronie internetowej – do wydruku i wypisania. Jest też możliwość wypełnienia zaproszenia elektronicznego – wystarczy wypełnić formularz zaproszenia bezpośrednio z naszej strony internetowej

Przykład takiej organizacji kolędy przyszedł z Włoch. Tam księża zdecydowali się na takie rozwiązanie, by oddalić od nich podejrzenia, że przychodzą tylko o ofiarę.

CZYTAJCIE TEŻ:
Ile dać księdzu po kolędzie, jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

U nas wciąż w większości parafii tuż przed księdzem pojawiają się ministranci i pytają, czy rodzina przyjmie duchownego.
Wręczenie księdzu pieniędzy to jeden z najtrudniejszych momentów całej wizyty. Są duchowni, którzy, gdy widzą, że w domu jest bieda nie biorą w ogóle "koperty".

Kłopotliwa też jest suma, którą należy przekazać. Zależy od domowników. To często 20 -50 - 100 zł.

Nie ma danych dotyczących tego ilu Polaków nie przyjmuję księdza po kolędzie. Z danych w Wrocławia wynika, że nie czyni tego aż połowa mieszkańców miasta.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
no bo tak
Zawsze musi zaczynac sie po BN inaczej to wyzysk a nie kolęda. I tak daje i dam na Owsiaka Orkiestrę. Ende.
K
Klachocz - monsz od Cile.
Piernika - Waldzik - to ejs mie oswjyciou!
Szkoda, co ech nie zbjyrou kwitkow, jak moja dowaua na taca abo do klingelbojtla, bo bych teroski miou czorno na biouym, co ech obowionckowe dostawy odprowadziou. No ale - czowiek sie uczy couke zycie, a i tak gupi ostanie.
Pyrsk!
J
Jan
Nie otwierać drzwi tym ..... jest XXI wiek pora przestać wierzyć w bajki
G
Gość
PiYRWSZ eg0 SEKRETARZA KC pzPR NOWOCZESANEGO PEŁO Z SLD Z OBSTAWOM WARHO ŁUF Z PIESSELA.
p
powtarzasz sie
biedaku
A
Ateista
Już łażą? Chyba im kasy brakuje i liczą na koperty!!! ja im zawsze daje ...... Ale 10 sekund. Potem spuszczam psy
p
pamiętniki
Więc proszę o szczegóły, zwłaszcza te z alkowy.
d
dziesięcina
Tradycja wiecznie żywa.
s
slązok
JO robia i mom ino wypłata żoden mi więcej nie do a ksiądz też mo wypłata i to dupno od Panstwa czyli łod nos to z jaki racji mu dawać
w
wędrowiec
Kto przyjmował "po kolędzie" księdza Jankowskiego może teraz opisać swoje wspomnienia.
Mogą to być ciekawe informacje.
T
Trudka - cera ot Fridki
Naucz sie noprzod po polsku - a na razie zamilcz!
W
Waldzik - chop ot Rozwity.
A jak jo dom 10 PLN, to czorni niy wykonajom planu, a na prziszuy rok parafianie dostanom domiar za niywykonanie planu obowionckowych dostaw!
J
Jaras Łódź
Niezła stawka godzinowa
Kolędowanie
k
kuba
Dlatego Kościół Katolicki zachowuje się jak markety, a jak wszyscy księża z parafi nie zdążą obskoczyć owieczek (do dojenia) to zapraszają kolegów innych parafii albo zakonów, co przeczy idei kolędy
H
Hajnel z Laurahity
Piernika! To jusz teroski czorni wysli na raubcug* po domach? Zebrali zeszuego roku za mauo, abo za gipko wszyjstko przepultali?
*) informacjo dlo niydouczonych goroli: raubcug to to u wos ..nalot rozbojnikow...
Dodaj ogłoszenie