Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolęda 2018/2019: w Śląskiem księża już w pierwszych dniach grudnia zaczęli odwiedzać wiernych w domach. Jak się zachować na kolędzie?

aga
Księża już odwiedzają parafian. Jak się przygotować do spotkania? Ile dać księdzu w kopercie?

Dawniej kolędy, czyli wizyty duszpasterskie rozpoczynały się tuż po świętach Bożego Narodzenia, a kończyły 2 lutego. Od kilku lat termin kolęd został przesunięty i właśnie w wielu parafiach się rozpoczął. - Jest to spowodowane względami organizacyjnymi. Niektóre parafie są duże, a księży mniej - mówi ks. Paweł Rozpiątkowski, rzecznik prasowy Diecezji Sosnowieckiej.

Wizyta duszpasterska to okazja spotkania się z rodziną (księdza przyjmują także ci, którzy nie chodzą do Kościoła). Proboszcz, bądź wikary potwierdzają dane dotyczące rodziny ew. śluby, zgony jej członków. Na stole stoli krzyż, pali się świeca, a na talerzyku powinna być święcona woda. Księża chodzą z kropidłami, bo jak uczy doświadczenie często ich w domach brakuje. Wszyscy odmawiają modlitwę. Duchowny zostawia w domu obrazki z podobiznami świętych. Niekiedy proboszczowie piszą do wiernych list, w których podsumowują miniony rok, inwestycje, wydatki.

W różnych parafiach inaczej są organizowane wizyty duszpasterskie. Np. w diecezji wrocławskiej już w zeszłym roku księża chodzi tylko do tych domów, gdzie ich wcześniej zaproszono także mejlem. Tak stało się też w zabrzańskiej parafii pw. św. Macieja Apostoła.

- Podobnie jak w roku ubiegłym z błogosławieństwem kolędowym odwiedzone zostaną tylko te rodziny i ci parafianie, którzy wyrażą taką wolę poprzez zaproszenie kapłana. Taki sposób planowania kolędy doskonale sprawdził się w ubiegłym roku. Można było dobrze rozplanować czas odwiedzin, tak by one spełniły swój cel – by móc z każdym spędzić czas na wspólnej modlitwie i rozmowie - czytamy na stronie internetowej parafii.

Na złożenie zaproszeń wierni mają do 9 grudnia włącznie. Można to uczynić wypełniając zaproszenie w formie papierowej i wrzucić je do specjalnej skarbonki, można też przynieść do kancelarii. Treść tych zaproszeń jest również dostępna na stronie internetowej – do wydruku i wypisania. Jest też możliwość wypełnienia zaproszenia elektronicznego – wystarczy wypełnić formularz zaproszenia bezpośrednio z naszej strony internetowej

Przykład takiej organizacji kolędy przyszedł z Włoch. Tam księża zdecydowali się na takie rozwiązanie, by oddalić od nich podejrzenia, że przychodzą tylko o ofiarę.

CZYTAJCIE TEŻ:
Ile dać księdzu po kolędzie, jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

U nas wciąż w większości parafii tuż przed księdzem pojawiają się ministranci i pytają, czy rodzina przyjmie duchownego.
Wręczenie księdzu pieniędzy to jeden z najtrudniejszych momentów całej wizyty. Są duchowni, którzy, gdy widzą, że w domu jest bieda nie biorą w ogóle "koperty".

Kłopotliwa też jest suma, którą należy przekazać. Zależy od domowników. To często 20 -50 - 100 zł.

Nie ma danych dotyczących tego ilu Polaków nie przyjmuję księdza po kolędzie. Z danych w Wrocławia wynika, że nie czyni tego aż połowa mieszkańców miasta.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo