Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej inwestuje w województwie śląskim. Krajowy Program Kolejowy: te remonty zrealizowano w 2020 roku

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne arc PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują największy w historii program inwestycyjny - Krajowy Program Kolejowy. To obecnie 220 projektów za prawie 77 mld zł. Ogromne przedsięwzięcie, które ma wyrównać dostępność komunikacyjną w Polsce oraz zwiększyć możliwości sprawnych podróży w miastach i aglomeracjach. KPK tworzy też lepsze warunki dla kolejowych przewozów towarowych. Które projekty realizowane są w województwie śląskim?

W ciągu tego roku krajobraz kolejowy w województwie śląskim zmienia się niemal z dnia na dzień. Dziesiątki inwestycji na torach realizowane są przy utrzymaniu rozkładu jazdy pociągów pasażerskich i zapewnieniu przewozu towarów.

Dla przykładu - mieszkańcy Małopolski i Śląska oraz podróżujący między stolicami województw korzystają z efektów modernizacji trasy Kraków – Katowice. Najszybszy pociąg jeździ między stolicami w czasie poniżej godziny (57 min) – to o ok. 30 min krócej niż wcześniej. Dzięki temu skrócił się także czas przejazdu w innych relacjach dalekobieżnych m.in. z Katowic do Rzeszowa.

Powstają nowe stacje. Modernizowane są też stare linie

Zwiększyła się liczba nowych przystanków. Podróżujemy z Kochcic-Glinicy na linii Lubliniec – Kluczbork oraz ze Skoczowa Bajerek między Chybiem a Skoczowem. Obiekty zapewniają dogodny dostęp do pociągów wszystkim pasażerom, w tym osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

W województwie śląskim w 2021 roku rozpoczęły się także prace budowlane w stacji Dąbrowa Górnicza. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej skorzystają z bezpiecznego przejścia pod torami, a samochody pojadą pod wiaduktem kolejowym. Inwestycja PLK zwiększy poziom bezpieczeństwa, dostęp do kolei i usprawni komunikację drogową w mieście.

- Trwają też prace przy rewitalizacji i odbudowie częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Inwestycja przygotowuje warunki do podróży i przewozu towarów na lotnisko w Pyrzowicach od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Jej efektem będzie dojazd koleją – najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego - do portu lotniczego „Katowice Airport” - tłumaczy Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

Prowadzone są też prace przy usprawnieniu połączenia w Beskid Śląski na linii Chybie – Wisła oraz Goleszów – Cieszyn. Ważną inwestycją dla regionu jest także przebudowa węzła czechowickiego. Podróżni zyskują lepsze warunki dostępu do pociągów w Czechowicach–Dziedzicach, Zabrzegu i Goczałkowicach Zdroju. Nowe mosty, wiadukty, tory, urządzenia sterowania zwiększą możliwości kolei na trasach międzynarodowych, krajowych i regionalnych. Inwestycja za 1,4 mld zł jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Inwestycje w transport kolejowy

Korzystnie zmienia się trasa kolejowa z Chorzowa do portów trójmiejskich (linia nr 131). Na „starcie” południowego odcinka Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie linii nr 131 prowadzone są prace projektowe. Budowa jest zaplanowana na lata 2022-2024. Na odcinku Nakło Śląskie – Herby Nowe rozpoczęło się projektowanie, planowane do 2023 r. Na następnych dwóch odcinkach: Kalina (Herby Nowe) – Rusiec Łódzki oraz Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice już od 2020 r. postępuje przebudowa torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Prace umożliwią przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 140 km/h, a towarowych do 120 km/h. Zwiększy się komfort podróżnych na stacjach i przystankach. Zakończenie robót planowane jest w 2023 r.

W tym roku zakończyły się prace na linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki - Stare Koźle, czyli jednej z najważniejszych tras towarowych na styku województw śląskiego i opolskiego. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. sprawiła, że towary sprawniej jadą do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Zapewniony jest lepszy transport kolejowy na południe - do granicy z Czechami w Chałupkach i na wschód - do granicy z Białorusią w Małaszewiczach. Zwiększyło się znaczenie kolei – jako najbardziej ekologicznego środka transportu.

Nie przeocz

Nowe nastawnie zwiększają bezpieczeństwo

Dzięki inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii Częstochowa (Wyczerpy) – Chorzew Siemkowice, zwiększyła się sprawność i poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Pracują 4 nowe nastawnie na stacjach Rząsawa, Cykarzew, Brzeźnica nad Wartą oraz Biała Pajęczańska. Nowe urządzenia zwiększyły bezpieczeństwo na 38 przejazdach kolejowo-drogowych. Efektem projektu jest możliwość krótszej jazdy pociągów towarowych, co oznacza szybszy i sprawniejszy przewóz koleją większej ilości ładunków. Inwestycja wpływa na wzrost efektywności i konkurencyjności ekologicznego transportu kolejowego i sprzyja rozwojowi gospodarki na pograniczu województw łódzkiego i śląskiego.

- Za nami także finał prac torowych na linii łączącej Bytom z Gliwicami. Pociągi towarowe jeżdżą już szybciej i sprawniej po dwóch nowych torach na zmodernizowanym odcinku Bytom – Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. Inwestycja prowadzona przy udziale środków z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obejmuje także trasę od posterunku odgałęźnego Dorota w Sosnowcu do Mysłowic Brzezinki. W IV kwartale planowane jest rozpoczęcie przebudowy stacji Katowice Szopienice Północ - podsumowuje Katarzyna Głowacka.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera