Kolej na lotnisko w Pyrzowicach. Umowa między CUPT i PKP PLK podpisana. Unia dała pieniądze. Linia 182: rewitalizacja, terminy, przystanki

DN
Udostępnij:
Pociągiem na lotnisko pojedziemy w 2022. Są pieniądze na odbudowę linii kolejowej. Jeśli gubicie się w historii kolei na lotnisko w Pyrzowicach, nic dziwnego. Planowanie tego połączenia trwa już kilkanaście lat. We wrześniu 2018 podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z UE. Mowa o rewitalizacji trasy Tarnowskie Góry - Zawiercie

Dla przypomnienia: koleją z Katowic do lotniska w Pyrzowicach dojedziemy przez Zawiercie lub przez Tarnowskie Góry. Nie będzie budowanego połączenia planowanego przed laty, przez Piekary wprost do lotniska. Częściowo pociągi pojadą po istniejących już torach - z Katowic do Tarnowskich Gór / z Katowic do Zawiercia. Lotnisko jest niemal pośrodku, pomiędzy tymi miastami. Dlatego trzeba odbudować linię kolejową Zawiercie -Tarnowskie Góry, od dawna nieużywaną. I właśnie w tym zakresie coś się dzieje. UE przyznała projektowi dofinansowanie - ponad pół miliarda złotych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.
Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Gdzie na lotnisku będzie stacja kolejowa? Naprzeciw hotelu Moxy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

19 września 2018 roku w Katowicach Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Całkowita wartość projektu to 741 milionów 792 tysiące 400 zł, z czego dofinansowanie UE wynosi 503 mln 132 tys. 631,78 zł netto.

- Dzięki realizacji projektu zwiększy się w regionie dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami oraz w sprawność kolei aglomeracyjnej. Projekt ma również istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Linia kolejowa do Pyrzowic: trasa

Linia kolejowa na odcinku Zawiercie – Tarnowskie Góry połączy Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach i Zawierciem. Dojazd do portu lotniczego będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Z Katowic podróż na lotnisko zajmie około godziny. Linia, na którą szykowana jest dokumentacja, będzie również bardzo ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO lotniska Katowice Airport. Pozytywnie wpłynie na transportu towarów drogą kolejową i lotniczą. Obecnie trwa opracowywanie projektu. Roboty budowlane zaplanowano w latach 2020 - 2022.

A co z autobusami z Katowic, Sosnowca, Gliwic i Tychów na lotnisko? Przeczytacie tu: link

Kolej na lotnisko: przystanki i nowy standard starej linii

W ramach projektu dotyczącego linii Zawiercie – Tarnowskie Góry, PLK przygotowują dokumentacje projektową na rewitalizację i odbudowę nieczynnego odcinka linii, elektryfikację, nowe przystanki osobowe i przebudowę już istniejących przystanków oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Zakres projektu obejmuje budowę nowych przystanków osobowych: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz stacji Pyrzowice - Lotnisko, a także rezerwę terenu pod 2 nowe przystanki osobowe na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tory na tiry
2018-09-19T16:15:03 02:00, Alojz aus Rybnik:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, ---- Z Katowic podróż na lotnisko zajmie około godziny.

Pytam : kto q*** wybudował lotnisko 140 km od Katowic ?. No q*** kto?.

Niemcy w czasie II WŚ.

M
Miro
... dbają o to, by "remont" linii kolejowej nigdy się nie skończył.
t
tom
Jak zwykle urzędnicy gdy nie mogą przeforsować jakiegoś bezsensownego projektu ( trasa przez Katowice- Piekary ) to wracają do starego rozwiązania istniejącego od XIX w - odbudowy trasy Zawiercie- Żyglin - Tarnowskie Góry. Wielka szkoda że to my jako klienci musimy opłacać prywatne taksówki lub busy przez kilkanaście lat przepychanek urzędasów. Podobnie wygląda kilunastoletni okres remontu trasy Katowice- Kraków , pozwalający na rozwój kilku doskonale prosperujących linii autokarowych na tej trasie . Co na to CBA?
B
Bývalý předseda vlády
Juzajs to co Poloki zwiom...Dudy smolone. Dyc to je te robjynie ludzi za bozna - metoda kero znano je w Polcce, jak seblykanie galot we klouzaczce.
S
Stanislaus Pyttel
Pól miliarda z EU co na to powie Polski Prezydent Duda czy się na to zgodzi , ??? przecież nie potrzebujemy nic z Uni i jest nam nie potrzebna.
S
Stanislaus Pyttel
Alojz qwa Niemcy a Polacy tylko ekspoatują , masz rację 140 km na godzinę pojedzie ta banka Koniami ciągniona ,.??? pojedzie godzinę???
A
Alojz aus Rybnik
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, ---- Z Katowic podróż na lotnisko zajmie około godziny.

Pytam : kto q*** wybudował lotnisko 140 km od Katowic ?. No q*** kto?.
H
Hajnel z Laurahity
Co byscie polcke patalachy robjyli bes ty Unii! A tak na nia plujecie!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie