Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Plus w województwie śląskim. Są propozycje. Metropolia też jest chętna

tos
tos
Do 26 sierpnia do PKP PLK trafić mają projekty, które mogłyby zostać sfinansowane w ramach rządowego programu Kolej Plus. Chce z niego skorzystać Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Swoje propozycje dla całego województwa przedstawiło też stowarzyszenie Kolej na Śląsk.

Przypomnijmy: Kolej Plus to rządowy program, który ma na celu poprawę dostępności transportu kolejowego poprzez rewitalizację nieczynnych linii lub budowę całkiem nowych. Takich potrzeb nie brakuje w województwie śląskim. Jastrzębie-Zdrój jest przecież jednym z największych europejskich (!) miast bez dostępu do kolei pasażerskiej.

Właśnie odbudowa połączenia z tym miastem już dwa lata temu znalazła się na pierwszej liście projektów możliwych do realizacji w ramach tego programu. Ale innych pomysłów nie brakuje. Zebrało je stowarzyszenie Kolej na Śląsk, w którym działa m.in. Wojciech Dinges, były prezes Kolei Śląskich.

Kolej na Śląsk proponuje prócz odbudowy linii do Jastrzębia-Zdroju proponuje m.in. remont odcinków Bielsko-Biała - Skoczów, Tarnowskie Góry - Fosowskie czy odbudowę linii Tychy Lodowisko-Nowy Bieruń czy Dąbrowa Górn. - Strzemieszyce. Postuluje też stworzenie nowych przystanków m.in. w Sosnowcu i Wodzisławiu Śl.

- Część z wymienionych i kilka innych odcinków infrastruktury i miejscowości pojawiła się już i najprawdopodobniej będzie uwzględnionych w ramach budowy Kolei Metropolitalnej, dlatego głównie koncentrowaliśmy się na obszarach odleglejszych od Katowic i ścisłej konurbacji - wyjaśnia Wojciech Dinges, wiceprezes stowarzyszenia Kolej na Śląsk.

Musisz to wiedzieć

Z programu Kolej Plus chce skorzystać również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która możliwości programu chce skorelować z koncepcją Kolei Metropolitalnej. GZM jest też gotowa wspomóc samorządy w zakresie wkładu własnego, który musi stanowić 15 proc. inwestycji.

- Jesteśmy po spotkaniu informacyjnym z gminami. Opracowaliśmy razem z ekspertami wstępny harmonogram wspólnych działań z gminami i miastami Metropolii. Przed nami kolejne spotkania, na których będzie rozmawiać o wybranych projektach – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM.

Projekty muszą zostać zgłoszone do PKP PLK do 26 sierpnia. Następnie będą ocenione pod względem merytorycznym przez zarządcę infrastruktury. W II etapie wnioskodawcy opracują wstępne studia planistyczno-prognostyczne dla projektów, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez PKP PLK. Najpóźniej w lutym 2022 roku będą znane projekty, zakwalifikowane do dofinansowania, a ich realizacja ma zakończyć się do grudnia 2028 roku.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera