MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolej z Katowic do Pyrzowic nie pojedzie przez Piekary Śląskie! [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Krzysztof Szendzielorz
Kolej do Pyrzowic wizualizacje
Kolej do Pyrzowic wizualizacje arc
Kolej z Katowic do Pyrzowic nie pojedzie przez Piekary Śląskie! PKP PLK zrywa umowę z konsorcjum firm firm Poeyry Infra i DB International, które miało zaprojektować połączenie kolejowe do śląskiego lotniska!

CZYTAJ KOMENTARZ:
Polaczek o zerwanu umowy na kolej do Pyrzowic: To bulwersujące dla Śląska

AKTUALIZACJA 14:47
- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje:

Będzie połączenie kolejowe aglomeracji śląskiej z Pyrzowicami. "Inwestycja ta, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, będzie realizowana. Wykorzystane będą istniejące linie kolejowe, które zostaną zmodernizowane. Jest to uwzględnienie postulatów mieszkańców i samorządów. W nowym budżecie UE na lata 2014-2020 zarezerwowano już środki na tę bardzo potrzebną dla aglomeracji śląskiej inwestycję" - powiedział Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. PKP PLK S.A. rozwiązały umowę z dotychczasowym wykonawcą dokumentacji i przystępują do wyboru nowego.

AKTUALIZACJA 13:40
Potwierdziły się informacje Dziennika Zachodniego, dotyczące połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic przez Piekary Śląskie. PKP PLK rzeczywiście zerwało umowę z projektantem tej trasy, co oznacza, że ona nie powstanie. PKP PLK planuje połączyć Katowice z lotniskiem linią przez Tarnowskie Góry i Zawiercie. Oto komunikat PKP PLK, który przesłał nam jej rzecznik Maciej Dutkiewicz:

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odstąpiły od umowy z niemiecko-polskim konsorcjum na projektowanie nowej linii do lotniska w Pyrzowicach. Powodem decyzji jest blisko 2,5 roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe i pozyskującego niezbędne decyzje. Jednocześnie PLK nie rezygnuje z uruchomienia kolejowego połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach. Pociągi dojadą do portu lotniczego po wyremontowanej linii łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami.

Mimo wezwań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, konsorcjum przez 900 dni nie uzupełniło dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji środowiskowej. To jeden z najważniejszych dokumentów pozwalających na przeprowadzenie inwestycji. Oznacza to, że nowa linia w projektowanym kształcie nie powstanie.

PLK nie rezygnuje jednak z uruchomienia kolejowego połączenia do lotniska. Plan zakłada wykorzystanie istniejących linii oraz remont i elektryfikację linii nr 182. PLK ma już zagwarantowane finansowanie studium wykonalności, natomiast remont i elektryfikacja mogą zostać wykonane dzięki finansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt jest na pierwszym miejscu listy samorządu, ma więc duże szanse na dofinansowanie. Po wykonaniu projektu, prace budowlane mogą ruszyć w roku 2016 i skończyć się rok później. Czas jazdy na lotnisko proponowanym połączeniem wyniesie ok. 45 minut. Przy założeniu, że pociąg zatrzyma się także w Zawierciu, podróż potrwa 55 minut.

Odpowiedzialność za opóźnienia przy projektowaniu ponosi Konsorcjum, co w konsekwencji spowodowało konieczność odstąpienia od kontraktu przez PLK. W związku z powyższym zarządca infrastruktury będzie domagać się od konsorcjum zwrotu poniesionych wydatków. Zaawansowanie finansowe projektu wartego 52 mln zł wynosi 56%. Na etapie przygotowania inwestycji PLK podjęła szereg konsultacji z partnerami społecznymi, którzy wyjątkowo silnie oprotestowywali planowany przebieg nowego odcinka trasy" - czytamy w komunikacie PKP PLK.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Kolej z Katowic do Pyrzowic przez Piekary Śląskie nie powstanie! Jak dowiedział się nieoficjalnie Dziennik Zachodnie, PKP PLK zrywa umowę z konsorcjum firm Poeyry Infra i DB International, które miało zaprojektować połączenie kolejowe do śląskiego lotniska!

- Na razie nie komentujemy tej sprawy. Przygotowujemy oficjalny komunikat w tej sprawie, który podamy najprawdopodobniej jeszcze dziś - mówi Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Dziennik Zachodni informował już w styczniu 2014 roku, że budowa połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic jest zagrożona. Terminów zakończenia projektowania połączenia kolejowego do Pyrzowic było już wiele. 29 września 2009 roku PKP PLK podpisały umowę z konsorcjum firm Poeyry Infra i DB International na przygotowanie dokumentacji, czas wykonania zadania określono na 600 dni. Jego koszt zaś na 52 mln zł, z czego 44 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Terminu nie dotrzymano. Nie bez znaczenia były protesty mieszkańców gmin Ożarowice w powiecie tarnogórskimi Bobrowniki w będzińskim.

Konsorcjum firm Poeyry Infra i DB International miało przygotować kompletny projekt budowy połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic przez Piekary Śląskie. Nie udało im się uzyskać tzw. decyzji środowiskowej. Zgodnie z zaleceniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, konsorcjum Poeyry Infra i DB International miało także przygotować analizy innych wariantów przebiegu połączenia. Nie chciało jednak tego zrobić. - Wykonawca nie chce w ramach zawartej z nami umowy przygotować innych wariantów. Wezwaliśmy go do tego w oficjalnym piśmie. Czekamy na odpowiedź - mówił nam w styczniu Maciej Dutkiewicz.

Teraz PKP PLK najprawdopodobniej zerwie umowę z projektantem i będzie domagało się zwrotu blisko połowy pieniędzy, które zostały już wydane na przygotowanie projektu na budowę połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic przez Piekary Śląskie. Nie jest wykluczone, że PLK w zamian zmodernizuje inną trasę z Katowic do Pyrzowic, ale przez Zawiercie. Czy tak będzie dowiemy się z oficjalnego komunikatu, które zapowiedziało PKP PLK.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera