Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie - popularne, ale czy idealne? Coraz więcej osób wybiera usługi lokalnego przewoźnika

Mateusz Kijas
Karina Trojok
W pierwszej połowie 2019 r. Koleje Śląskie zanotowały istotny wzrost liczby pasażerów, w tym roku z ich usług skorzystało już ponad 9.5 mln osób. Jest to wynik o ponad 1.3 mln większy niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Coraz więcej osób wybiera usługi lokalnego przewoźnika, obsługującego większość tras kolejowych województwa Śląskiego. Jednak czy poza coraz większą liczbą pasażerów władze Kolei Śląskich nie mają wciąż do rozwiązania coraz większej liczby problemów

Każdego dnia tysiące osób pochodzących z województwa Śląskiego podróżuje pociągami Kolei Śląskich do miejsca pracy lub nauki. Niewątpliwym plusem śląskiego przewoźnika jest stosunkowo niska cena biletu, w szczególności w połączeniu z ustawowymi zniżkami. Jest to szczególnie kuszące dla młodzieży w wieku szkolnym i akademickim.

Student dojeżdżający na Uniwersytet Śląski w Katowicach z okolic Zawiercia za bilet miesięczny, z wliczoną w cenę zniżką dla studentów i doktorantów, zapłaci w okolicach 120 zł, co w porównaniu do kosztów codziennej podróży na tej samej trasie samochodem jest dużo bardziej opłacalne, i co najważniejsze - mniej męczące.

Warto również wspomnieć o możliwości zakupu biletu miesięcznego na podróż Kolejami Śląskimi i komunikacją miejską na terenie wybranego jednego lub kilku miast. Często podróż bywa dużo krótsza niż w przypadku jazdy autem, m.in: przyśpieszonym pociągiem osobowym można dojechać z Katowic do Dąbrowy Górniczej w mniej niż 20 minut.

Niewątpliwą zaletą poruszania się liniami kolejowymi jest fakt, że nie trzeba zmagać się z utrudnieniami i robotami drogowymi na drodze, zmęczeniem wynikającym z prowadzenia pojazdu, a po dotarciu do miejsca docelowego z problemem znalezienia wolnego miejsca parkingowego ( za które w większości przypadków również trzeba zapłacić ). Bez wątpienia te plusy podróżowania Kolejami Śląskimi przyczyniają się do coraz większej liczby osób korzystających na co dzień z usług lokalnego przewoźnika.

Niestety nie wszystko wygląda tak kolorowo. Jedną z najbardziej uciążliwych rzeczy, z którą muszą zmagać się pasażerowie Kolei Śląskich, są zapchane pociągi. W godzinach szczytu znalezienie wolnego miejsca siedzącego ( a czasami nawet stojącego ) staje się niemal niemożliwe, przez co każdemu otwarciu drzwi pociągu na większych dworcach towarzyszy walka między pasażerami, którą można by spokojnie nazwać: "grą o tron". Dosłownie.

Przyczynia się do tego m.in: nieodpowiednie dobranie składu na daną trasę i godzinę, co doprowadza do absurdalnych sytuacji, gdy po najbardziej eksploatowanych trasach, typu trasa S1 ( Częstochowa - Gliwice ) poruszają się w godzinach szczytu krótkie, wypchane po brzegi ludźmi składy, gdy w tym samym czasie na mniej popularnych trasach poruszają się dużo dłuższe, i praktycznie puste. Warto wspomnieć o wciąż pojawiających się na trasach, również w godzinach szczytu, przestarzałych modelach EN 57, które swoją premierę miały w latach 60-tych ubiegłego wieku. Posiadają one widoczne ślady zużycia, w większości z nich pasażerowie nie są informowani o następnych stacjach, a widoczny brud odznacza się choćby na szybach, przez które widoczność jest w znacznym stopniu ograniczona.

Nie przegapcie

Warto wspomnieć o występujących wręcz powszechnie opóźnieniach pociągów. Problem ten jest w szczególności widoczny zimą, gdy opóźnienia składów potrafią sięgać nawet kilkadziesiąt minut, a niektóre z nich są odwoływane. Jest to wyjątkowo dotkliwe dla młodzieży w wieku szkolnym i akademickim z uwagi na poważne utrudnienia z dotarciem na czas na zajęcia.

Dla części z nich powrót również jest w znacznym stopniu utrudniony, gdyż w godzinach wieczornych liczba dostępnych składów jest w znacznym stopniu ograniczona.

Zmusza to m.in: studentów, którzy kończą często zajęcia nawet po godzinie 20, do wydłużonego oczekiwania na powrotny pociąg do domu. Czy władzom Kolei Śląskich uda się odnaleźć rozwiązanie na opisane problemy, i czy mogą one w przyszłości wpłynąć na liczbę pasażerów korzystających z ich usług?

Zobaczcie koniecznie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera