Kolejka Elka ruszyła! Pierwsza jazda w niedzielę i to za...

  Kolejka Elka ruszyła! Pierwsza jazda w niedzielę i to za darmo

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejka pojedzie na trasie Stadion Śląski-Wesołe Miasteczko. To ponad 2 kilometry
  1/12
  przejdź do galerii

  Kolejka pojedzie na trasie Stadion Śląski-Wesołe Miasteczko. To ponad 2 kilometry ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Tłumy chętnych do przejażdżki! Kolejka Elka w parku Śląskim już jeździ. Ruszyła w niedzielę o godzinie 15. Jak szacuje nasz reporter, który jest w Parku Śląskim, na darmowa przejażdżkę czeka ok. 2 tys. osób przy stacjach Stadion Śląski i Wesołe Miasteczko.

  AKTUALIZACJA NIEDZIELA, GODZ. 15.30


  Jak zapowiadały władze Parku Śląskiego, nowa, odbudowana kolejka Elka na trasie stadion-wesołe miasteczko (to trasa o długości 2,2 km) ruszyła w niedzielę. Pierwszy dzień, czyli 8 września, Elką jeździmy za darmo. Ale szanse na to są o godz. 15.30... średnie. Nasz reporter donosi z Parku Śląskiego, że przy obu stacjach są od kilku godzin tłumy chętnych do przejażdżki.

  ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA I WIDEO:
  KOLEJKA ELKA RUSZYŁA: DARMOWY PRZEJAZD PRZYCIĄGNĄŁ PRAWDZIWE TŁUMY


  Kolejka Elka, po sześciu latach, znów ruszy w trasę. Na razie
  będzie tylko kursować na odcinku Stadion Śląski - Wesołe Miasteczko. Władze Parku Śląskiego zapewniają, że w przyszłości odbudują całą trasę kolejki Elka. Liczą na dotację z Unii Europejskiej.

  Kolejka Elka to pierwsza tego typu kolejka w Polsce, bo zarówno będzie można jeździć czteroosobowymi krzesełkami, jak i gondolami.

  Tych pierwszych jest 30, drugich o połowę mniej. Nowoczesna kolejka będzie mogła jeździć z prędkością od 0,5 m/s do nawet 5 m/s. Prędkość ma być dostosowana do warunków pogodowych, jak i liczby chętnych. Kolejka w ciągu godziny będzie mogła nawet przewieźć 1600 osób. Przejazd potrwa od 8 do kilkunastu minut.

  Ceny biletów na kolejke Elka są zróżnicowane: dzieci do lat 3 pojadą bezpłatnie, dzieci i młodzież w wieku od 3 do 16 lat, osoby niepełnosprawne oraz powyżej 65. roku życia zapłacą za przejazd w jedną stronę 8 zł, w obie - 12 zł, natomiast dorośli w jedną stronę 10 zł, w obie - 15 zł. Osoby, które posiadają tzw. kartą dużej rodziny dostaną 20 proc. rabatu.

  W niedziele kolejka Elka ma być czynna od godz. 14 do zmierzchu, czyli do ok. godz. 20, a od poniedziałku w godz. od 10 do 19.

  Dodajmy, że budowa ponaddwukilometrowego odcinka zajęła pół roku i kosztowała ponad 27 mln zł netto. Data otwarcia nowej kolejki Elki nie jest przypadkowa. Świętowanie uruchomienia starej kolejki trwało dwa dni - 7 i 8 września 1967 roku.

  Niedzielne otwarcie atrakcji w Parku Śląskim będzie połączone z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu "Nazwij Elkę", który "Dziennik Zachodni" organizował wspólnie z Parkiem Śląskim.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  PLEBISCYT NAZWIJ ELKĘ: ZOBACZ ZWYCIĘSKIE OSOBISTOŚCI

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przejazd z naszych podatków

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

  Zobaczymy za tydzień, stojącą z pustymi wagonikami i siedzeniami.
  Dziś z pewnością będą tłumy, bo za darmo - to znaczy funduję przejazd i ja bo z moich podatków funduje przejazd Prezes Godlewski


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamilcz

  ElkaFan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

  Idź się leczyć na depresję buraku. Więcej takich dekadenckich pajaców i zamiast Naszego Śląska mielibyśmy czarną dziurę. Wydarzyło się coś cudownego - odbudowano kultową kolejkę, tysiące ludzi...rozwiń całość

  Idź się leczyć na depresję buraku. Więcej takich dekadenckich pajaców i zamiast Naszego Śląska mielibyśmy czarną dziurę. Wydarzyło się coś cudownego - odbudowano kultową kolejkę, tysiące ludzi świętuje i cieszy się więc jeśli masz takie pierdy głosić że z twojego 1200 brutto cokolwiek ktokolwiek zapłacił to lepiej milcz i zastanów się nad swoim nędznym życiemzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo