Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka linowa Elka w Chorzowie ma 54 lata. Park Śląski świętuje urodziny Elki

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kolejka linowa "Elka" kursuje już od 1967 roku
Kolejka linowa "Elka" kursuje już od 1967 roku Lucyna Nenow
Urodziny kolejki "Elka" w Chorzowie. Kolejka linowa "Elka" po raz pierwszy ruszyła w trasę 7 września 1967 roku. Z kilkuletnią przerwą ta atrakcja Parku Śląskiego cieszy gości parku już od 54 lat. Świętowanie urodzin "Elki" odbędzie się w weekend 11-12 września.

Kolejka Elka w Parku Śląskim

Kolejka linowa "Elka" to jeden z nieodłącznych symboli Parku Śląskiego. Kolejka linowej „Elka” w Parku Śląskim została uroczyście oddana do użytku 7 września 1967 roku osobiście przez Edwarda Gierka, ówczesnego I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Była najdłuższą nizinną kolejką linową w Europie - liczyła 5539 m długości. Przez dziesięciolecia „Elka” przewiozła kilkanaście milionów osób. Nazwa „Elka” pochodzi od pierwszych liter nazwy „Elektryczna Linowa Kolej”. Dziś "Elka" świętuje 54. urodziny

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dziś kolejka linowa „Elka", to jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa natomiast średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup kolejki ma wysokość 21,5 metra.

Świętowanie urodzin "Elki" odbędzie się w weekend 11-12 września. W weekend 11-12 września "Elka" będzie czynna od godziny 10.00 do 20.00. W ten dzień kolejka zostanie przystrojona, a przy stacji Stadion Śląski będzie muzyka, słodki poczęstunek oraz animacje dla dzieci. Ponadto organizatorzy przygotowali grę na spostrzegawczość. W trakcie przejażdżki trzeba będzie zaznaczać punkty, które posłużą do otwarcia kłódki.

Ponadto w weekend 11-12 września rusza cykl Parkowy Wrzesień z Kulturą 2021. Teatry i instytucje kultury – w kameralnej formie – znów zagrają się w Parku Śląskim. Występy przewidziano o godzinie 12.00 oraz 16.00 na łące w Rosarium.

"Elka" od początku cieszyła się popularnością

Przypomnijmy, że kolejka już od uruchomienia w 1967 roku cieszyła się dużą popularnością. Z szacunkowych danych wynika, że w ciągu roku od otwarcia z kolejki skorzystało z niej około 135 tysięcy osób. Główną stacją napędową była stacja Stadionu Śląskiego, gdzie znajdowały się silniki dwóch przystanków.

Obserwując Park Śląski z najdłuższego odcinka kolejki, czyli "Stadion Śląski - Śląskie Wesołe Miasteczko", można było zobaczyć centralną część parku. Z góry widoczne było Rosarium, promenada gen. J. Ziętka czy zwierzęta ze śląskiego zoo. Kolejka była dostępna jedynie od ostatniego weekendu kwietnia do połowy października.

"Elka" była jedną z najdłuższych nizinnych kolejek i jedną z pierwszych takich atrakcji w Europie. Przejazd trasą Elki, o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejkę linową tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2006 roku.

Powrót drugiego odcinka kolejki "Elka"

W Parku Śląskiego odtworzona zostanie dawna trasa kolejki linowej „Elka”. W pierwszej kolejności wykonane zostanie połączenie między Wesołym Miasteczkiem a Planetarium Śląskim. Trzeba będzie poprowadzić nową linię oraz wybudować nową stację kolejki przy Planetarium Śląskim. Będzie ona znajdowała się w okolicy dawnej stacji, która kiedyś się tutaj mieściła.

Nie przeocz

Drugi odcinek kolejki - od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego - poprowadzony zostanie śladem dawnej trasy kolejki. To oznacza, że pojedziemy „Elką” m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Z góry będzie można podglądać zwierzaki chorzowskiego zoo.

Po wykonaniu projektu budowlanego nastąpi drugi etap, czyli ogłoszenie przetargu, w którym zostanie wyłoniona firma budowlana. To ona na postawie projektu wykona drugą nitkę. Projekt budowlany ma powstać jeszcze w tym roku. Plan zakłada ogłoszenie jeszcze w tym roku również wykonawcy prac. Oczywiście jeżeli wszystkie działania pójdą zgodnie z planem. Koncepcję i projekt opracowuje pracownia projektowa ARCHEX s.c. Anna Laskowska – Łapa, Wojciech Łapa z Bielska-Białej.

- Umowę dotyczącą „Opracowania koncepcji architektonicznej i wykonania projektu budowy nowego odcinka kolei linowej na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. J. Ziętka S.A. w Chorzowie.”, podpisano 30 grudnia 2020 r. Czas realizacji to 8 miesięcy - informuje Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

By powstała druga linia kolejki linowej „Elka” wykonać będzie trzeba nie tylko słupy podporowe, ale również wybudować nową stację „Elki”, która będzie zlokalizowana przy Planetarium Śląskim. W późniejszym czasie z tej stacji poprowadzona będzie kolejna linia „Elka” - od Planetarium Śląskiego do Stadionu Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera