Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do specjalistów i na badania miały być krótsze. Jak jest w Śląskiem? Oto najnowsze dane

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Na Śląsku wciąż czekamy na badania rezonansu magnetycznego 177 dni
Na Śląsku wciąż czekamy na badania rezonansu magnetycznego 177 dni Tomasz Czachorowski
Na badanie tomografii komputerowej średni czas oczekiwania w kraju w trybie zwykłym to 42 dni. Pacjenci w woj. małopolskim czekają 62 dni. Najdłużej czekamy w woj. małopolskim - 68 dni. Na Podlasiu - tylko 8.

Po 5 miesiącach od wprowadzenia nowelizacji w dostępie do badań diagnostycznych okazuje się, że działania Ministerstwa Zdrowia są wciąż niewystarczające. Na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 127 dni w trybie zwykłym, a pacjenci na Śląsku ze skierowaniem pilnym muszą czekać nawet 80 dni. To krócej niż przed wprowadzeniem nowelizacji, ale wciąż o wiele za długo dla pacjentów!

Od 1 kwietnia 2019 r., zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Po 5 miesiącach od wprowadzenia nowelizacji widać, że wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, ale nie wystarczający.

PISALIŚMY:
NFZ i kolejki do specjalistów. Fundusz zniesie limity na pierwsze wizyty do specjalistów?

Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl z 19 sierpnia 2019 r. pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w Polsce w trybie zwykłym to 127 dni. Krócej niż w przed nowelizacją, ale wciąż ponad 5 miesięcy.

Najgorzej jest właśnie w woj. śląskim oraz pomorskim. Pacjenci czekają tu 177 dni.

Najlepiej mają pacjenci w woj. podkarpackim, czekają 67 dni.

Ze skierowaniem na CITO pacjenci w kraju czekają średnio 68 dni.

Tak było w lipcu:

Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty? Dane są zatrważaj...

W woj. śląskim na badanie w trybie pilnym czeka się 80 dni, choć w woj. świętokrzyskim tylko 33 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego nie udało się osiągnąć obiecanych 30 dni oczekiwania w żadnym województwie.

Na badanie tomografii komputerowej średni czas oczekiwania w kraju w trybie zwykłym to 42 dni. Pacjenci na Śląsku czekają 62 dni.

Najdłużej czekamy w woj. małopolskim - 68 dni, chociaż na Podlasiu tylko 8.

W trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – czas oczekiwania na to badanie na CITO spadł do średnio 20 dni, choć wciąż są województwa gdzie pacjenci czekają dłużej - w woj. śląskim to 30 dni.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

Fundacja Alivia już w marcu sygnalizowała Ministerstwu oraz Narodowemu Funduszowi Zdrowia, że wprowadzenie nowej metody rozliczania jest warunkiem koniecznym, lecz nie wystarczającym dla skrócenia czasu oczekiwania na przeprowadzenie diagnostyki.

Wspólnie z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym postulowała wprowadzenie szeregu różnych rozwiązań, które umożliwią rzeczywiste skrócenie kolejek.

Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego Fundacja wzywa obywateli do sprzeciwu i podpisania petycji dostępnej na stronie www.alivia.org.pl - w obliczu skandalicznie trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera