Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna atrakcja Brennej: Obserwatorium nietoperzy

Jacek Drost
W Brennej znajduje się jedna z największych kolonii nietoperzy w Polsce. Można je spotkać m.in. w kościele i gimnazjum
W Brennej znajduje się jedna z największych kolonii nietoperzy w Polsce. Można je spotkać m.in. w kościele i gimnazjum arc.
Po Dworze Kossaków i Chlebowej Chacie Brenna ma kolejną atrakcję turystyczną - obserwatorium nietoperzy w miejscowym gimnazjum.

Widziałam te nietoperze. No, fajne są. Zwłaszcza ciekawe jest to, jak się młode rodzą. Zastanawialiśmy się, jak to robią, skoro wiszą do góry nogami - śmieje się Katarzyna Macura, dyrektorka Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, mówiąc o jedynym w Polsce obserwatorium nietoperzy, które na dodatek znajduje się w... szkole. I dodaje: - Potem młode nietoperze wiszą na mamach. Po jakimś czasie te mamy wylatują po pożywienie, a maluchy zostają w takim jakby przedszkolu z opiekunkami. No i ciekawe jest to, jak te maluchy rozpoznają swoje mamy po powrocie - opowiada dyrektor Macura.

Wszystko przez remont

Nie od dzisiaj wiadomo, że Brenna nietoperzami stoi. To właśnie w tej gminie na Śląsku Cieszyńskim można spotkać największą w Polsce kolonię tych latających ssaków. Upodobały sobie m.in. strych kościółka pw. Wszystkich Świętych, Dwór Kossaków, a także poddasze Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego.

- Pomysł na zrobienie obserwatorium zrodził się podczas modernizacji strychu w szkole w Brennej. Okazało się, że nietoperze mają tam swoją siedzibę. Szkoda ich było stamtąd wyrzucać. Udało się pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na stworzenie obserwatorium nietoperzy. Cieszy się ogromnym powodzeniem - opowiada dyrektor Macura.

Dwie sale i kamerki

Obserwatorium jest czynne od maja do końca września, bo później nietoperze przenoszą się do beskidzkich jaskiń, by w stanie hibernacji przetrwać zimę. Składa się z dwóch sal. Na dole jest sala projekcyjna wyposażona w kamery, dzięki którym można podglądać to, co dzieje się na strychu, prezentowany jest w niej także film edukacyjny na temat tych ssaków. Na strychu jest też specjalne pomieszczenie z ogromnymi szybami, zamontowane są tam lampy na podczerwień, które nie drażnią nietoperzy, są kamerka oraz telewizor, więc ssaki można podziwiać z bliska.

- Pomysł jest ciekawy. To jakaś atrakcja w naszej gminie, coś nowego i nietypowego. Może jedyne takie miejsce w Polsce. Gimnazjalistom także się nietoperze podobają - mówi Czesław Marcjasz, dyrektor Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego. - Nieprawdą jest, że jak się tam będzie wchodziło i nietoperze wplączą się we włosy, to będzie tragedia. Nikomu włosów nie plączą. Czują ludzi. Wieczorami, na zmianę pogody, widać, jak łapią ćmy, muchy i inne owady.
Obserwatorium obsługuje Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu. Jeśli są chętni do zwiedzania, to przychodzą panie z OPKiS-u, wpuszczają chętnych do obserwatorium, opowiadają o zwyczajach nietoperzy. Za darmo do obserwatorium mogą wejść dzieci i młodzież ucząca się do 26. roku życia oraz grupy zorganizowane powyżej 9 osób. Dorośli jeśli chcą pooglądać nietoperze indywidualnie, muszą zapłacić za wstęp 7 zł.

Fakty

Warto wiedzieć

Na strychu w Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Brennej są dwa rodzaje nietoperzy - podkowiec mały i nocek duży.
Pierwszy jest jednym z najmniejszych nietoperzy występujących w Polsce: długość ciała około 40 mm, rozpiętość skrzydeł do 250 mm, waży od 3,5 do 10 g. Drugiego długość ciała wynosi 7-8 cm, rozpiętość skrzydeł 35-44 cm, waży od 25 do 40 g. Oba gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!