MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna edycja programu "Dobry Start". 300 zł na wyprawkę dla dziecka

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Kolejna edycja programu "Dobry Start". 300 zł na wyprawkę dla dziecka
Kolejna edycja programu "Dobry Start". 300 zł na wyprawkę dla dziecka arch/DZ
Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”. Dofinansowanie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole w wieku od 7 do 20 lat. Świadczenie jest dostępne bez względu na dochód rodziny i ma na celu wspieranie edukacji polskich uczniów.

Kolejna edycja programu "Dobry Start". 300 zł na wyprawkę dla dziecka

Od 1 lipca 2024 roku rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”. Program ten zapewnia wsparcie finansowe na każde uczące się dziecko, aby ułatwić rodzinom zakup niezbędnych materiałów na nowy rok szkolny.

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje dzieciom uczącym się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, wsparcie jest dostępne do 24. roku życia.

- Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym - zaznacza rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Świadczenie nie przysługuje natomiast dzieciom uczęszczającym do przedszkola oraz dzieciom realizującym roczne przygotowanie przedszkolne, tzw. zerówkę, ani studentom.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie mogą złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wnioski przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Aby otrzymać wsparcie, wniosek należy złożyć drogą elektroniczną do ZUS, a wypłata świadczenia odbywa się wyłącznie bezgotówkowo, na wskazane konto bankowe. Dokumenty można składać do 30 listopada 2024 roku poprzez:

  • Portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • Bankowość elektroniczną.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu zapewnia wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone później będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia.

Znaczenie programu „Dobry Start”

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci, oferująca wsparcie bez względu na dochód rodziny. Program 'Dobry Start' to program, w ramach którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 300 zł rodzicom na każde uczące się dziecko. Wsparcie z programu ma na celu złagodzenie finansowych obciążeń związanych z zakupem podręczników, przyborów szkolnych i innych niezbędnych artykułów dla uczniów. Dzięki temu rodziny mogą lepiej przygotować się na nadchodzący rok szkolny.

Wsparcie na przestrzeni lat

W ubiegłym roku, ZUS rozpatrzył wnioski o wypłatę tzw. wyprawki szkolnej dla prawie 4,6 miliona dzieci, wypłacając łącznie 1 mld 38 mln zł. W tym roku, program „Dobry Start” po raz czwarty oferuje rodzicom i opiekunom możliwość ubiegania się o jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną, co ponownie ma na celu wsparcie edukacji polskich dzieci oraz odciążenie budżetów domowych w okresie szkolnym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

 

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni