Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna mutacja koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jak wpłynie na szczepienia przeciw COVID-19?

Stefan Kowlaski
Naukowcy potwierdzili kolejną mutację koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nazwano ją E484K i zidentyfikowano jako wirus, który już wcześniej pojawił się w Brazylii oraz Afryce Południowej. Badania potwierdzą, czy nowy szczep wirusa SARS-CoV-2 wpłynie na skuteczność szczepień przeciw COVID-19.Czytaj dalej na kolejnej stronie. Kliknij NSTĘPNE lub przesuń w PRAWO
Naukowcy potwierdzili kolejną mutację koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nazwano ją E484K i zidentyfikowano jako wirus, który już wcześniej pojawił się w Brazylii oraz Afryce Południowej. Badania potwierdzą, czy nowy szczep wirusa SARS-CoV-2 wpłynie na skuteczność szczepień przeciw COVID-19.Czytaj dalej na kolejnej stronie. Kliknij NSTĘPNE lub przesuń w PRAWO Karolina Misztal
Naukowcy potwierdzili kolejną mutację koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Nazwano ją E484K i zidentyfikowano jako wirus, który już wcześniej pojawił się w Brazylii oraz Afryce Południowej. Badania potwierdzą, czy nowy szczep wirusa SARS-CoV-2 wpłynie na skuteczność szczepień przeciw COVID-19.

Tzw. brytyjski wariant wirusa SARS-CoV-2 przechodzi kolejne mutacje. Jak pisze Adrian Dąbek na łamach Onetu, nowa mutacja została nazwana E484K. Według raportu Public Health England (PHE) wykryto ją w 11 spośród 214 tys. przebadanych próbek.

Najnowsze informacje o nowej mutacji. Sprawdź w galerii

Mutacja E484K nie jest niczym nowym. Wcześniej wykryto ją na terenie Brazylii oraz Afryki Południowej.

W Wielkiej Brytanii mogła powstać w wyniku jednoczesnego narażenia zakażonego na dwa typy koronawirusa lub z powodu jednoczesnej ewolucji w skali całej populacji, ponieważ wirus sam dostosowuje się do żywicieli. - Wirusy mogą ewoluować jedynie poprzez ciągłą replikację - wyjaśnił prof. Julian Tang z Uniwersytetu w Leicester, cytowany przez Onet.

Mutacje wirusów to proces naturalny

Jak podkreślają eksperci, mutacje wirusów to proces naturalny.

- Wirusy mutowały, mutują i mutować będą. W większości przypadków zmiana ta nie będzie jednak nic znaczyć i nie będzie zauważalna. Dopiero nagromadzenie tych mutacji może - ale podkreślam - nie musi, dać efektu - mówił wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Onetem.

Jak nowa mutacja wpłynie na skuteczność szczepionek?

Wszystkie doniesienia o nowych mutacjach wirusa SARS-CoV-2 nasuwają pytania o skuteczność opracowanych niedawno szczepionek.

- Niepokoi fakt, że mutacja E484K może, ale nie musi, obniżać skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19. Badania kliniczne szczepionki Novavax wykazały, że była ona skuteczna w 85,6 proc. przeciwko wariantowi brytyjskiemu, ale tylko około 50-60 proc. przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu (501Y.V2) - pisze Adrian Dąbek.

Z kolei firma Pfizer poinformowała, że jej szczepionka jest skuteczna wobec mutacji występujących w brytyjskiej odmianie koronawirusa. Tych pojawia się jednak coraz więcej i konieczne są kolejne badania, aby to potwierdzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera