Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne choroby zwierząt w Sosnowcu. Ogniska afrykańskiego pomoru świń, miasto w strefie zagrożenia ptasią grypą. Wprowadzono obostrzenia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
wirestock/freepik
Po stwierdzeniu zgnilca amerykańskiego, choroby pszczół, w Sosnowcu pojawiły się kolejne choroby zakaźne zwierząt – ptasia grypa i afrykański pomór świń. Obie powodują wysoką śmiertelność wśród dotkniętych nimi osobników. Rozporządzeniem wojewody śląskiego wprowadzono szereg ograniczeń i nakazów, do których dostosować się muszą hodowcy trzody i drobiu.

Afrykański pomór świń (ASF – african swine fever) został stwierdzony na terenie niemal całego Zagłębia Dąbrowskiego. Ogniska choroby stwierdzono w powiecie dąbrowskim, będzińskim, a także na ziemi zawierciańskiej. Choroba niestety nie ominęła Sosnowca. Niedługo przy drogach wjazdowych pojawią się tablice informujące o występowaniu na terenie miasta ognisk ASF.

– Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Afrykański pomór świń to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie świń w stadzie przebiega powoli, a śmiertelność sięga 100% – informuje Wojewódzki Inspektor Weterynarii w Katowicach.

W związku z wystąpieniem choroby wprowadzony został szereg obostrzeń, do których dostosować się muszą hodowcy trzody. Wszelkie przemieszczenia świń należy uzgodnić z powiatowym lekarzem weterynarii, zakazano wyprowadzania świń z pomieszczeń w których przebywają, prowadzenia targów, wystaw i pokazów z udziałem trzody czy pozyskiwania mięsa z zwierzyny łownej – dzików.

Sosnowiec stał się również strefą zagrożoną ptasią grypą. Ogniska choroby wykryto na Śląsku, choroba jest jednak wysoce zakaźna, a przenosi ją dzikie ptactwo. Dlatego też ważne jest ograniczenie możliwości zakażenia zwierząt poprzez ograniczenie dostępu do wodopojów, z których korzystać mogą również dzikie ptaki, a także niewnoszenie na teren gospodarstwa zwłok dzikich ptaków, które mogą stać się źródłem choroby.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii zaleca również izolowanie drobiu hodowlanego od dzikich ptaków, lokalizowanie gniazd dla drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, czy niewykonywanie czynności przy hodowli przez 48 godzin od ostatniego kontaktu z dzikim ptactwem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera