Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zapadlisko na ogródkach działkowych w Trzebini. Dziura ma aż cztery metry głębokości

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Na terenie ogródków działkowych znów zapadła się ziemia
Na terenie ogródków działkowych znów zapadła się ziemia Osiedle Siersza / Facebook.com, Mateusz Król
Po raz kolejny na terenie ogródków działkowych w Trzebini zapadła się ziemia. Dziura ma wymiary 6 na 5 metrów i głębokość ok. 4 metrów. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych.

W Trzebini znów zapadła się ziemia

W niedzielę 26 marca przed godziną 11, w Trzebini graniczącej z województwem śląskim znów zapadła się ziemia. Zapadlisko pojawiło się na obszarze ogródków działkowych w rejonie ul. Jana Pawła II. Miejsce to już wcześniej zostało zamknięte po tym, jak ziemia zapadła się pod budynkiem gospodarczym.

Wcześniej o zakazie wstępu informowały tablice ostrzegawcze, zakaz jednak nie był respektowany. Ostatnie zapadlisko na tym obszarze pojawiło się na początku marca.

Dziura, która pojawiła się w niedzielę, ma wymiary 6 na 5 metrów i głębokość ok. 4 metrów.

Kolejne zapadliska w Trzebini

W połowie lutego naukowcy, na podstawie badań, wytypowali w Trzebini 11 punktów zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Wśród najbardziej zagrożonych i wymagających najszybszej interwencji obszarów są: cmentarz parafialny, ogródki działkowe, stadion, ul. Górnicza.

Prace uzdatniające są już prowadzone w pobliżu garaży i terenów leśnych na osiedlu Gaj i potrwają ok. 20 tygodni. Prace trwają także przy dwóch posesjach przy ul. Górniczej. Zamknięty został teren cmentarza parafialnego, gdzie także doszło do zapadnięcia się ziemi.

Szkody górnicze przyczyną zapadlisk

Jak podaje PAP, problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą oraz podnoszącym się poziomem wód podziemnych.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

(PAP)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera