MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap prac nad nowym blokiem elektrowni w Jaworznie za nami. Zakończył się etap rozpalania kotła paliwem węglowym

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Jaworznie cały czas trwają prace nad nowym blokiem energetycznym
W Jaworznie cały czas trwają prace nad nowym blokiem energetycznym Tauron
W Jaworznie cały czas trwają prace nad budową nowego bloku energetycznego 910 MW. Udało zakończyć się ważny etap - rozpalanie kotła paliwem węglowym. Etap zakończył się aż o miesiąc przed wyznaczonym terminem. Oddanie bloku do użytku było już przesunięte kilka razy. Teraz prace mają zakończyć się jesienią.

Nowy blok elektrowni w Jaworznie. Ważny etap prac zakończony

Prace nad nowym blokiem w Elektrowni Jaworzno III powoli zbliżają się do końca, a za nami kolejny ważny etap. Zakończyło się bowiem rozpalanie kotła paliwem węglowym. Udało się tego dokonać na miesiąc przed wyznaczonym terminem.

Rozpalenie kotła to kolejny etap prac rozruchowych, które mają na celu uruchomienie, regulację i optymalizacje poszczególnych układów nowego bloku. W ubiegłym miesiącu strony podpisały aneks do umowy, który określił zasady dalszej realizacji kontraktu.

Określono w nim zasady wykonywania przez wykonawcę prac dodatkowych, w tym dodatkowego opomiarowania i optymalizacji dysz palników węglowych. Ma to znacząco zwiększyć bezpieczeństwo pracy kotła.

Blok miał awarię. Zakończenie prac zostało przesunięte

Działania opisane wyżej były jedną z głównych rekomendacji niezależnej komisji awaryjnej. Ta została powołana po awarii podczas próbnego rozruchu, która zadaniem komisji wydarzyła się z przyczyn niezależnych od wykonawcy.

- Bez ustaleń komisji co do przyczyn awarii i bez rekomendacji, jak w przyszłości uniknąć takiej sytuacji, kontynuowanie wielu prac technologicznych byłoby bezcelowe. Dlatego, choć z jednej strony zależy nam na jak najszybszym dokończeniu tej inwestycji, z drugiej, dopiero po zakończeniu prac komisji awaryjnej, mogliśmy nasze działania znacznie przyspieszyć, postępując zarazem w sposób, który nie doprowadzi do ponownego zatrzymania procesu uruchamiana bloku – powiedział Łukasz Hołubowski, wiceprezes zarządu E003B7 sp. z o.o., która realizuje budowę nowego bloku. - Uruchomiono pierwszy młyn węglowy i podano mieszankę paliwowo powietrzną do palników węglowych, co w praktyce oznacza rozpoczęcie testów pracy kotła na paliwie węglowym z około miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do terminów określonych w aneksie numer 8 – dodał.

Przypominamy, że nowy blok elektrowni w Jaworznie miał zostać oddano do eksploatacji w ostatnim kwartale 2019 roku. Jednak termin ten został przesunięty. Bloku nie udało się również w pełni uruchomić w pierwszym kwartale 2020 roku, a podczas próbnego rozruchu doszło do awarii. Wszystko wskazuje jednak, że problemy zostały zażegnane i prace nad nowym blokiem zakończą się w przeciągu kolejnych miesięcy.

Nie przeocz

Co będzie się tutaj działo dalej? Jak informuje Rafako, w ramach kolejnych czynności rozruchowych, po zakończeniu optymalizacji układów paliwowych nastąpi synchronizacja bloku z siecią, którą spółka planuje przeprowadzić we wrześniu 2020 roku.

Nowoczesny blok będzie gotowy jeszcze w tym roku

Budowany w Jaworznie blok będzie miał moc 910 MW i będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w polskiej energetyce. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska naturalnego a sam blok będzie ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.

Wykonawcą nowego bloku 910 MW Jaworznie jest spółka E003B7 sp. z o.o. z Grupy RAFAKO, a zamawiającym - Tauron Wytwarzanie S.A. Budowa ma się zakończyć w listopadzie tego roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni