Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe meble z Żor jak ubrania Łowców.B

Katarzyna Śleziona
Kamila i Wojtek z Żor postanowili odnowić stare rupiecie i stworzyć z nich meble, wzorując się na... sweterkach kabareciarzy

Powyciągane i kolorowe sweterki Kabaretu Łowcy.B nie tylko śmieszą publiczność, ale jak się okazuje, mogą być też inspiracją. Mieszkańcy Żor, Kamila Hus-Wyrobek z mężem Wojtkiem postanowili odnowić stare meble, wzorując się właśnie na ubraniach kabareciarzy! Jak wyszło? Efekt jest oszałamiający! Meble tworzą spójne wyposażenie salonu. Znajdziemy tu dwie komody, stół, fotel, pufę i stojącą lampę z gazetnikiem, a wszystko jakby ściągnięte z Łowców.B.

- Mamy na przykład stół w pasy w kolorze bieli i bzu. To na wzór sweterka, w którym na scenie występuje Bartosz Góra (Góra) z Łowców.B. Komoda, na której widnieją misie oraz kolorowe wzorki: biało-brązowa szachownica oraz biało-żółte kółeczka - to mebel, którego inspiracją był z kolei sweterek Sławomira Szczęcha. Natomiast inna komoda w kolorowe prostokąty przypomina sweter Bartosza Gajdy. A żółty sweterek Mariusza Kałamagi? Stał się inspiracją do wykonania pufy z żółtym wdziankiem. Ciekawie wygląda też fotel, który "jest ubrany" w materiał w kratę i czerwoną kamizelkę, czyli ubrania Pawła Pindura (Zakleszcza). A inspiracją dla jakiego mebla było ubranie Macieja Szczęcha? Stojącej lampy z gazetnikiem. Co ciekawe, każdy z mebli Łowców jest opatrzony tabliczką z autografem swojego kabaretowego odpowiednika.

Kabareciarzom meble bardzo się podobają.

- To coś innego, dziwnego i ciekawego. Byłbym narcyzem, gdybym powiedział, że chciałbym mieć na własność swoją żółtą pufę. Wszystkie meble mogłyby stworzyć ciekawą scenografię przy okazji nagrywania jakiegoś naszego DVD. To byłby świetny pomysł - powiedział nam Mariusz Kałamaga, jeden z członków kabaretu Łowcy.B.

Skąd wziął się ten szalony pomysł małżonków z Żor? - Pomysł ze stworzeniem mebli stylizowanych na swetry Łowców zrodził się przy okazji powstawania innej komody. Było to półtorej roku temu. Inspirowaliśmy się wtedy obrazami Pieta Mondriana. Powstały wzór skojarzył nam się z ówczesnym, kabaretowym swetrem Bartka Gajdy. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby zrobić sesję zdjęciową Bartka ze wspomnianym meblem. Ostatecznie komoda sprzedała się dość szybko i zdjęć nie udało się wykonać, ale gdzieś po drodze wykiełkował pomysł, żeby stworzyć całą serię mebli na wzór swetrów kabareciarzy - mówi Kamila Hus-Wyrobek, artystka z Żor.

- Z początkiem tego roku skontaktowaliśmy się z chłopakami, którym koncepcja bardzo się spodobała i tak ruszyliśmy z pracami. Nieocenionej pomocy przy elementach robionych na drutach udzieliła nam babcia Tosia - babcia Kamili. Po około 3 miesiącach żmudnej pracy meble były gotowe. Tworzą spójną całość, wyposażenie salonu - dodaje Wojtek Wyrobek, mąż pani Kamili.

Jak małżonkowie dzielą się pracą przy odnawianiu mebli? - Wojtek jest z zawodu optykiem, choć przepracował w tym charakterze raptem rok. Życie pokazało, że należy się przebranżowić i tak ostatecznie zajął się starymi meblami. Ja jestem z wykształcenia malarką, co w pełni koresponduje z tym, co teraz wykonujemy. Pracę dzielimy po równo: Wojtek przygotowuje mebel - oczyszcza, uzupełnia ubytki, reperuje, a ja zajmuję się malarskim wykończeniem całości. Naszym mentorem i wielkim wsparciem technicznym jest wujek Wojtka, stolarz Jan Wyrobek. Pomysły na poszczególne realizacje są z reguły efektem wspólnej burzy mózgów - dodaje pani Kamila. Małżonkowie odnawiają stare meble od około 4 lat, i jeśli się uda, to chcą na tym zarabiać na życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!