Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komandosi z Lublińca jak awatary: Powstaje wirtualny symulator walki

Aneta Kaczmarek
Dzięki symulatorowi komandosi będą mogli ćwiczyć dowolnie wybrane scenariusze. Przeniosą się na wirtualną pustynię, w serce dżungli czy do budynku oblężonego przez terrorystów
Dzięki symulatorowi komandosi będą mogli ćwiczyć dowolnie wybrane scenariusze. Przeniosą się na wirtualną pustynię, w serce dżungli czy do budynku oblężonego przez terrorystów Michał Szlaga
Mają już nowoczesną wideostrzelnicę, ale to dopiero przedsmak tego, czym wkrótce będą dysponować. W Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu powstaje wirtualny symulator walki

W Jednostce Wojskowej Komandosów powstaje supernowoczesny system VIRTSIM, czyli upraszczając - wirtualne pole walki, które umożliwi żołnierzom ćwiczenia w dowolnym miejscu na świecie. Z Lublińca będą mogli „przenieść się” w serce dżungli, na pustynię czy do budynku oblężonego przez terrorystów. Symulator lublinieckich komandosów będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie.

Dzięki doskonałej grafice i jakości dźwięku żołnierze funkcjonują niczym bohaterowie gier komputerowych. System nie tylko wizualizuje dowolne pole walki widoczne po założeniu specjalnych gogli, ale poprzez czujniki z systemami nagrzewania i wentylacjisymuluje warunki środowiskowe.

Ogromną zaletą VIRTSIM jest możliwość łączenia się poprzez sieci teleinformatyczne z innymi ośrodkami, które dysponują podobnymi rozwiązaniami, a które powstają m.in. na terenie USA. Tym samym - mimo że fizycznie będą się znajdować na różnych kontynentach, żołnierze będą mogli wspólnie ćwiczyć.

Program umożliwia też wgranie dowolnego scenariusza, dzięki czemu komandosi mogą się przygotować na każdą ewentualność.
Zachowania i działania podejmowane przez żołnierza będą rejestrowane, co umożliwi analizę materiału i skorygowanie popełnionych błędów.

Obiekt będzie gotowy za około 3 lata i będzie uzupełnieniem działającej w Jednostce Wojskowej Komandosów od 2013 roku wideostrzelnicy. Interaktywny wideotrenażer strzelecki DPCS, czyli system, którego użyto przy budowie strzelnicy, służy do prowadzenia specjalistycznego szkolenia strzeleckiego dzięki możliwości zasymilowania prawdziwego pola walki w warunkach zamkniętych. Trenażer współpracuje z prawdziwą bronią palną oraz z bronią laserową.

- To potężny, ograniczony jedynie wyobraźnią instruktorów system. Dzięki technologii DPCS jesteśmy w stanie wygenerować każde możliwe miejsce na świecie, nawet tylko na podstawie jego planów - mówi Waldemar Łopata, dostawca technologii.

- 9 ekranów tworzy na planie koła 270-stopniową powierzchnię, zatem strzelać można jak w rzeczywistych warunkach, czyli tam, gdzie pojawi się zagrożenie, a nie tylko przed siebie - mówi Waldemar Łopata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!