Kombinat Koksochemiczny Zabrze jest już w grupie JSW

Redakcja
Zatrudniający ponad tysiąc osób Kombinat Koksochemiczny Zabrze z chwilą debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) dołączył do grupy kapitałowej JSW. Prezes kombinatu Zdzisław Trzepizur ocenia, że wzmacnia to zarówno grupę, jak i samą firmę.

Wniesienie przez Skarb Państwa do JSW 85 proc. akcji kombinatu było sprzężone z procesem upublicznienia spółki. Teraz podwyższenie kapitału JSW akcjami KK Zabrze musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prezes Trzepizur ocenia, że powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.

- Zmiana właściciela w firmie jest sprawą o olbrzymim znaczeniu. W naszym przypadku wieńczy to długotrwały proces. Po poważnym kryzysie z lat 1999-2002, kiedy przyszłość naszej firmy była zagrożona, jako główny kierunek w naszym strategicznym planie wskazaliśmy właśnie powiązanie z producentem surowca - JSW. Dziś mamy satysfakcję, bo staje się to faktem - powiedział w środę prezes.

Wejście kombinatu do grupy JSW to jeden z ostatnich elementów tworzenia wokół JSW grupy węglowo-koksowej, o czym dyskutowano od ośmiu lat. Do JSW należy już Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wcześniej rozważano, że oprócz kombinatu z Zabrza, do grup wejdzie też koksownia z Wałbrzycha, ostatecznie jednak zdecydowano, że pozostanie samodzielna.

Za największy walor powstania grupy prezes kombinatu uznał fakt, że JSW to producent wysokiej jakości węgla koksowego, będącego podstawą produkcji koksowni.

- Bez dostępu do wysokiej jakości surowca nie mielibyśmy szans funkcjonowania na globalnym rynku, na którym działamy dzisiaj, eksportując 80 proc. produkcji koksu. Nasi odbiorcy, głównie w Austrii i Niemczech, stawiają bardzo wysokiej wymagania jakościowe; kontrakty z nimi zależą od jakości koksu; bez odpowiedniego surowca nie bylibyśmy w stanie im sprostać - wyjaśnił Trzepizur.

Jego zdaniem, powiązanie z JSW wzmacnia także szanse firmy na realizację potrzebnych inwestycji. Po modernizacji m.in. baterii koksowniczych w koksowni Radlinie, kosztem ok. pół miliarda złotych, kombinat przymierza się obecnie do inwestycji w koksowni Dębieńsko, kosztem ok. 200 mln zł.

- Ten projekt, zakładający m.in. modernizację baterii, jest na etapie przygotowań. Gdy będą gotowe wszystkie analizy dotyczące tego przedsięwzięcia, przedstawimy je zarządowi JSW. Myślę, że w grupie szansa na skuteczną realizację tego projektu rośnie - uważa prezes.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze to trzeci pod względem wielkości produkcji polski wytwórca koksu, o zdolnościach produkcyjnych ponad 1,2 mln ton rocznie. Firmę tworzą trzy koksownie - Radlin, Jadwiga i Dębieńsko, zatrudniające łącznie ok. tysiąc osób. Firma nie zakłada znaczących zmian w zatrudnieniu. Po pięciu miesiącach roku spółka przyniosła ok. 65 mln zł zysku brutto. Tegoroczna produkcja koksu zbliży się - jak prognozuje prezes - do ok. 1,2 mln ton.

W maju działające w kombinacie związki zawodowe zawarły z zarządami KK Zabrze oraz JSW porozumienie, poprzedzające wniesienie koksowni do grupy. Przewiduje ono m.in. 10 lat gwarancji zatrudnienia i utrzymanie wszystkich zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy. Byli i obecni pracownicy KK Zabrze otrzymają także darmowe akcje wprowadzonej na giełdę JSW.

Związkowcy zamierzają zabiegać o to, by zarząd KK Zabrze przedstawił JSW opłacalność planowanych w kombinacie inwestycji. Wcześniej prezes JSW Jarosław Zagórowski mówił, że zarząd spółki może zagwarantować realizację w kombinacie takich inwestycji, które będą efektywne i opłacalne ekonomiczne.

Jak tłumaczył w kwietniu w Katowicach wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak, wniesienie 85 proc. akcji kombinatu do JSW jest ściśle związane z upublicznieniem jastrzębskiej spółki - gdyby do debiutu nie doszło, także akcje KK Zabrze nie zostałyby do JSW wniesione. Formalnie wniesienie akcji nastąpiło po zakończeniu budowania księgi popytu i ustaleniu ceny sprzedaży akcji. Teraz konieczna jest rejestracja podwyższenia kapitału w KRS w gliwickim sądzie.

W środę JSW zadebiutowała na giełdzie. Kurs akcji wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 3,31 proc., do 140,5 zł. W ofercie publicznej zaoferowano 39.496.196 akcji JSW, stanowiących 33,1 proc. jej kapitału. PAP

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie