Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku polecił policjantom...

  Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku polecił policjantom wystawiać mandaty zamiast pouczeń. KMP odpowiada: To niefortunne sformułowanie

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku wymaga od policjantów, by stosowali postępowania mandatowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku wymaga od policjantów, by stosowali postępowania mandatowe ©Marcin Idczak

  Czy stosowanie pouczeń zamiast wystawiania mandatów może budzić sprzeciw mieszkańców i turystów? Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku twierdzi, że tak i wymaga od policjantów, by stosowali jednak postępowania mandatowe. Komenda Miejska Policji w Bielsku - Białej odpowiada, że polecenie wystawiania mandatów zamiast pouczeń jest rzeczywiście niefortunne, ale w tym przypadku chodzi o wykroczenia, które są szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa.
  Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku nadkom. Jerzy Bujok wydał funkcjonariuszom polecenie. W związku z tym, że zgłaszanych jest wiele interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania oraz korzystania z fajerwerków, komendant stwierdził, że funkcjonariusze w takich przypadkach nagminnie stosują pouczenia.

  - Na podstawie tych interwencji do Komisariatu Policji w Szczyrku wpłynęło wiele skarg i pism oraz otrzymano telefony od mieszkańców i turystów, którzy jednoznacznie negatywnie postrzegają załatwianie tych interwencji przez policję - napisał komendant. Dodał, że stosowanie pouczeń zamiast mandatów „budzi społeczny sprzeciw oraz powoduje, że policjanci są wręcz wyśmiewani przez sprawców nagminnie popełnianych wykroczeń”.

  Jeśli zatem policjant podczas interwencji stwierdzi popełnienie wykroczenia, to komendant Bujok „poleca stosowanie postępowania mandatowego, a nie środka oddziaływania wychowawczego (czyli pouczenia)”.

  Gdy funkcjonariusz zdecyduje się jednak na to drugie rozwiązanie, to musi sporządzić szczegółową notatkę i wytłumaczyć dlaczego postąpił w taki sposób. Problem w tym, że polecenie wystawiania mandatów zamiast stosowania pouczeń może być odebrane jako forma nacisku na funkcjonariusza.

  - Kwestia zastosowania środka oddziaływania wychowawczego zależy od policjanta, który jest na miejscu wykroczenia. Ani związek, ani żaden przełożony nie powinien wpływać na sposób zakończenia interwencji. Postępowanie mandatowe powinno być jednak stosowane w przypadku tych wykroczeń, które są szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa - komentuje Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego.
  Podinsp. Elwira Jurasz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, odpowiedziała na nasze pytania i bardzo szczegółowo odniosła się do sprawy.

  Okazuje się bowiem, że od początku lipca do połowy sierpnia do Komisariatu Policji w Szczyrku wpłynęły - za pośrednictwem Urzędu Miasta - cztery skargi w sprawie notorycznego zakłócania spokoju i ciszy nocnej przez osoby odpalające petardy lub organizujące pokazy sztucznych ogni podczas imprez weselnych.

  - Autorzy skarg zwracają uwagę, że pokazy sztucznych ogni płoszą także zwierzęta, powodują zniszczenia mienia oraz zanieczyszczają okoliczne posesje i rzekę Żylicę. Ponadto skarżący podnoszą, że te praktyki i ich tolerowanie skutecznie utrudniają wypoczynek w Szczyrku turystom i kuracjuszom, których pobyt ma mieć z założenia charakter wypoczynkowo - rehabilitacyjny. Autorzy skarg zwracają się do burmistrza z prośbą o reakcję w tej sprawie i ukrócenie tego procederu. Według autora jednego z listów, pokazy sztucznych ogni zakłócają spoczynek nocny kilka razy w ciągu weekendowych wieczorów - podkreśla nadkom. Elwira Jurasz.

  Do Komisariatu Policji w Szczyrku wpłynęło także pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska razem z pismem burmistrza Szczyrku w sprawie „zakłócania porządku publicznego poprzez prowadzenie pokazów fajerwerków w trakcie imprez odbywających się w szczyrkowskich lokalach”.

  Jak tłumaczą w Komendzie Miejskiej Policji, pisemne polecenie komendanta, które trafiło do naszej redakcji, to reakcja nadkom. Jerzego Bujoka na te wszystkie zgłoszenia.

  - Komendant przeanalizował zapisy wszystkich interwencji dotyczących zakłócania porządku publicznego i spoczynku nocnego, do których dochodziło w ostatnim czasie w Szczyrku oraz sposobu ich zakończenia przez policjantów. Od czerwca do lipca odnotowano 12 takich interwencji. W czasie żadnej z tych interwencji nie ukarano sprawców mandatami karnymi, ani też nie skierowano wniosku o ukaranie do sądu - podkreśla Elwira Jurasz. - Komendant komisariatu policji jako organ ponoszący odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na podległym terenie, stanął na stanowisku, że dotychczasowa reakcja policji na zgłoszone interwencje była niewystarczająca, a w szczególności nie doprowadziła do poszanowania obowiązującego prawa w tym zakresie. Miał zatem prawo do określenia - jako przełożony wobec wszystkich podległych sobie policjantów - w jaki sposób mają oni reagować na podobne wykroczenia, niejednokrotnie popełniane przez tych samych sprawców w tych samych miejscach (...) Dalsze tolerowanie przez policjantów naruszeń prawa w tym samym zakresie i w tym samym miejscu bez adekwatnej reakcji karno - prawnej, może stanowić o nieprawidłowym wykonywaniu czynności służbowych, a to z kolei może rodzić odpowiedzialność dyscyplinarną po stronie policjantów - zaznacza oficer prasowy. Dodaje, że o tym, jak duży to problem, świadczy zarządzenie burmistrza Szczyrku w sprawie zakazu używania materiałów pirotechnicznych na terenie gminy.

  Czy komendant komisariatu może jednak polecić funkcjonariuszom wystawianie mandatów zamiast stosowania pouczeń? Takie zdanie pojawia się we wspomnianym poleceniu z 15 sierpnia.

  - Należy zgodzić się z faktem, że polecenie komendanta odnośnie stosowania postępowania mandatowego zostało niefortunnie sformułowane - przyznaje nadkom. Elwira Jurasz. - Niemniej w dalszej części pisma zwraca on uwagę policjantom, aby w takich przypadkach rozważyli zastosowanie postępowania mandatowego, a w przypadku gdy uznają, że należy sprawcę pouczyć sporządzili notatkę, jakimi przesłankami kierowali się, stosując środek oddziaływania wychowawczego. Tak szczegółowo sporządzona notatka może stanowić podstawę do skierowania wniosku o ukaranie do sądu, który obok postępowania mandatowego, również jest środkiem represyjnym. Na uwagę zasługuje ponadto, że intencją komendanta, jako organu odpowiedzialnego za stan bezpieczeństwa w podległym rejonie, była ochrona praw osób pokrzywdzonych - dodaje Jurasz.

  Oficer prasowy zaznacza: to oczywiste, że każdy przypadek popełnionego wykroczenia jest indywidualny i każdy policjant stosuje środki wychowawcze bądź represyjne według swojego uznania. - Nie może jednak robić tego w dowolny sposób i nie podlegać kontroli w tym zakresie przez swoich przełożonych. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do szeregu nieprawidłowości, patologii i wypaczać charakter instytucji pouczenia. Jednocześnie ta nieadekwatna reakcja może osłabiać ochronę pokrzywdzonego, co niewątpliwie miało miejsce w opisanych sytuacjach - podsumowuje Elwira Jurasz.

  Obserwuj autora na Twitterze


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
  DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda policjantów

  stary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  szkoda policjantów, mieść takiego komendanta to tragedia widać, że trzęsie się o stołek
  kto go zrobił komendantem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fire

  szczyrkus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  No i co z tego, że wprowadzili zakaz pokazów fajerwerków w Szczyrku, jak i tak prawie codziennie dalej są organizowane? Mandat 500 zł. to sobie młodzi z koperty wyciągną i zapłacą. Bo wątpię, żeby...rozwiń całość

  No i co z tego, że wprowadzili zakaz pokazów fajerwerków w Szczyrku, jak i tak prawie codziennie dalej są organizowane? Mandat 500 zł. to sobie młodzi z koperty wyciągną i zapłacą. Bo wątpię, żeby był wyższy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a niech sie ta cala firma nawet zawali mam to gdzies

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Panowie i Panie piszcie notatki urzedowe dot. Wniosku o ukaranie do sadu jesli jest taka konieczność. Pan komendant w mojej opinii powinien odpowiedziec za przekroczenie uprawnien.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mierny ale wierny

  Marek nn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Daleko zajdziesz pisowski piesku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Statystyka

  Czerwony ryj z Gdyni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Chodzi o statystykę Panowie. O nic wiecej.kasa dla Komendantow czeka za osiągnięty miernik. :) J**** to

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PIS

  miki331 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Karać, karać , karać ! Niech wszystkie wiedzom kto tera żondzi !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  beton!!!

  dd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  takich to speców produkuje szkoła betonów w szczytnie, kierują potem ludźmi i przynoszą hańbę dla munduru w czasie gdy prawdziwi gliniarze protestują


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie mierz wszystkich swoją miarą

  Komisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

  Trzeba było się uczyć i zostać oficerem, a tak niestety musisz wykonywać nasze polecenia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żelazny sierżant

  Maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Żeby zostać oficerem nie trzeba się uczyć... zgodnie z powiedzeniem "nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera". Choć jestem przekonany że jako łoficer posiadłeś już tę życiową mądrość..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapraszam

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zapraszam Cie kolezko na test inteligencji a potem na sparing na mate lub ring zobaczymy kto jest prawdziwym mezczyzna a kto pupilem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  burzą się, że za wykroczenia są mandaty?

  fak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  policja wystawia mandaty - aj waj... a co ma chwalić ludzi za głupotę?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polecenie to moze

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  wydac swojej zonie skoro tylu jest pokrzywdzonych to niech sami wystosuja wniosek do sadu maja takie prawo a nie wyslugiwac sie innymi posza skargi do burmistrza to niech napisza do sadu jak...rozwiń całość

  wydac swojej zonie skoro tylu jest pokrzywdzonych to niech sami wystosuja wniosek do sadu maja takie prawo a nie wyslugiwac sie innymi posza skargi do burmistrza to niech napisza do sadu jak gornicy kolejarze czy inni protestuja to co tez posza do burmistrza trwa protest polocjantow i jesli polocjanr na interwencji stwierdzi ze pouczenie jest wystarczajace to tak konczy interwencje a po za tym czy ro ta sama osoba 12 razy uzywala fajerwerkow watpie wiec ? niech Komendant sie nie podlizuje "gorze"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na prawdę ?

  Piotr Dąbrowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Do " sadu " to może sobie Pan pisać , jak już to doniesienie do prokuratury . " ta sama osoba 12 razy " , u mnie w sąsiedniej klatce schodowej , w bloku , mieszka debil który co jakiś czas odpala...rozwiń całość

  Do " sadu " to może sobie Pan pisać , jak już to doniesienie do prokuratury . " ta sama osoba 12 razy " , u mnie w sąsiedniej klatce schodowej , w bloku , mieszka debil który co jakiś czas odpala petardę , i to taką solidną .Zdarza się że i o 1.30 w nocy , w sumie to już z kilkadziesiąt razy , w okresie roku . Aby go zakapować , trzeba by gnojka nagrać , bo inaczej się wyprze . I co w takim przypadku ma zrobić policjant ? pouczyć tylko , dalej będzie strzelał .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wesprzyj policjantow

  Twoj dzielnicowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Wesprzyj policjantow a beda pracowac owocniej ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patologia

  Exflic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Nadkomisarzyna i juz komediant miejski. Szybko teraz awansuje sie w psiarni. Młody to i głupi, wiec nie dziwota...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA