Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominiarze z całej Polski w Rybniku. Chcą walczyć ze smogiem ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Kominiarze z całej Polski w Rybniku. Chcą walczyć ze smogiem
Kominiarze z całej Polski w Rybniku. Chcą walczyć ze smogiem Szymon Kamczyk
Dziesiątki kominiarzy z całej Polski pojawiły się na pierwszej Konferencji Kominiarskiej w Rybniku. Podczas trzydniowych prelekcji będą rozmawiać o problemie niskiej emisji i walce ze smogiem w szczególnym kontekście uchwały antysmogowej, która weszła w życie 1 września. Zobaczcie zdjęcia!

Dzisiaj o godz. 10. przy ul. Cisowej 2 w Rybniku rozpoczęła się pierwsza Konferencja Kominiarska pn. "Ekologia i bezpieczeństwo w trakcie sezonu grzewczego - walka z niską emisją", organizowana przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego. Dziesiątki kominiarzy - i nie tylko - z całej Polski zjechały do Rybnika, by mówić o walce ze smogiem.

- Od 1 września, czyli od momentu obowiązywania uchwały antysmogowej, żyjemy w nowej rzeczywistości. Współpraca z kominiarzami, którzy na co dzień sprawdzają przewody kominowe i wentylacyjne, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, jest kluczowa. I ta współpraca, mam nadzieję, będzie rozwijała się w takim kierunku, by wypracować coś, czego dzisiaj nam jeszcze brakuje. Chcemy doprowadzić do tego, by nieodpowiednie materiały w nieodpowiednich piecach nie były spalane. Brakuje bowiem możliwości egzekwowania zapisów wynikających z tej uchwały. Pragniemy wypracować sposób, by to egzekwowanie mogło mieć miejsce - mówił Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika.

Z kolei Marta Skorubińska, pracująca jako kominiarz, mówi w rozmowie z DZ wprost: "jest wiele błędów, które popełniają osoby korzystające z pieców i kominów".

- Kominiarze zapobiegają zanieczyszczeniom powietrza, czyszcząc kominy, robiąc przeglądy, edukując użytkowników kotłów i pieców w kwestii tego, jak palić, by to spalanie było pełne i by zanieczyszczeń nie było dużo. Najczęściej ludzie nie zapewniają dopływu powietrza, nie czyszczą urządzeń grzewczych i kominów, a to wpływa na to, że nie są one w pełni sprawne, nie pracują tak, jak powinny. Wówczas spalanie jest mniej efektywne, jest więcej zanieczyszczeń, dochodzi nawet do pożarów - wylicza Marta Skorubińska.

Konferencja będzie trwała trzy dni. Prezentacje zaplanowano jeszcze na piątek i sobotę. Będą brali w nich udział m.in. samorządowcy z całej Polski, ale także Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Centrum Oparzeń z Siemianowic Śląskich, Urzędu Marszałkowskiego czy w końcu przedstawiciele firm Kominflex, Wohler, Aereco i Wobex.

Prelekcji udzielać będą również przedstawiciele organizacji: Krajowa Izba Kominiarzy, Cech Beskidzki, Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Korporacja Kominiarzy Polskich.

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty