Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Wenecka rekomenduje, by w całości odrzucić ustawę dyscyplinującą sędziów. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce - wynika z opublikowanej w trybie pilnym opinii Komisji Weneckiej. Komisja zarekomendowała odrzucenie ustaw, decyzję w tej sprawie podejmie w piątek Senat. W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce.

Opinia Komisji Weneckiej jest bardzo krytyczna. Międzynarodowi eksperci zarekomendowali Senatowi, żeby w ogóle nie wprowadzał własnych poprawek, ale odrzucił w całości ustawę uchwaloną w grudniu przez sejmową większość.

„Wprowadzane są nowe przestępstwa dyscyplinarne, a wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne jest jeszcze większy” - czytamy w 14-stronicowej opinii. „Niektóre z tych przepisów mogą być interpretowane jako skutkujące unieważnieniem wyroków, które są już prawomocne” - podkreślono w dokumencie.

„Niestety, niektóre przepisy z grudnia 2019 r. mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa, przy jednoczesnym dążeniu do rozwiązania problemów wynikających z reformy z 2017 r.” - oceniła Komisja Wenecka. „Komisja Wenecka rozumie, że polski porządek prawny stoi w trudnej sytuacji w wyniku kontrowersyjnej reformy z 2017 roku. Stare instytucje sądowe de facto odmówiły uznania zasadności nowych. Ta „schizma prawna” powinna zostać szybko rozwiązana” - oceniono.

W innym miejscu czytamy, że „wolność słowa i zrzeszania się sędziów będzie poważnie ograniczona”. Komisja zaleca też, aby przywrócić wybór 15 sędziów do KRS przez środowisko sędziowskie.

„Opinia kagańcowa”

Choć opinia komisji nie jest w żaden sposób wiążąca, wywołała mnóstwo emocji po obu stronach sporu politycznego.

- To parodia opinii, ona jest nie do przyjęcia - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który nie przebierał w słowach. - Chciałbym wszystkim tym mędrcom, pyszałkom, którzy przyjeżdżają z nadęciem do Polski (...) powiedzieć, że tego rodzaju tony obraźliwe nigdy nie zostaną przez Polskę zaakceptowane - podkreślał. Mówił też o „neokolonialnym” podejściu.

- Opinia Komisji Weneckiej jest skandaliczna, to opinia kagańcowa. Mamy wrażenie, że ta opinia powstała przed wizytą Komisji, to opinia na zlecenie polityczne - przekonywał senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk.

- To właściwie opinia zdumiewająca. Mogę powiedzieć, że nawet oburzająca. Wzywa się nas w tej opinii, rekomenduje, żebyśmy rezygnowali ze wszystkich reform, które do tej pory przeprowadziliśmy, żebyśmy wrócili do stanu, który był przed. Dla nas takie rekomendacje są nie do przyjęcia - przekonywał senator Michał Seweryński z PiS.

Krytyczna opinia komisji stała się politycznym paliwem dla opozycji, która chce odrzucenia ustawy. „Jedyne co mają nam do zaproponowania PiS i Prezydent Duda, to rozwiązania pogrążające sądownictwo w chaosie. Ustawy sądowe osłabiają wymiar sprawiedliwości w Polsce. To jednoznaczna i stanowcza opinia Komisji Weneckiej” - oceniła na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska.

- W Polsce nie było i nie ma żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości, od kiedy PiS doszedł do władzy - ocenił szef klubu KO Borys Budka. - Ustawa kagańcowa nie rozwiązuje żadnego istotnego problemu w wymiarze sprawiedliwości, a stanowi tylko i wyłącznie dalszy ciąg walki z niezależnym sądownictwem i próbę upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości i podporządkowania go ministrowi sprawiedliwości - podkreślał.

Rezolucja PE

Kilkadziesiąt minut po publikacji opinii komisji, Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech. Głosowało 665 europosłów, „za” było 446, „przeciw” 178, a 41 wstrzymało się od głosu. „Za” głosowali m.in. Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Leszek Miller czy Ewa Kopacz. Przeciw byli m.in. europosłowie PiS.

W dokumencie wyrażono potrzebę częstszego organizowania wysłuchań na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech i przypomniano, że przeciwko tym krajom uruchomiono procedury z art. 7 unijnego traktatu. Podkreślono, że wciąż występuje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez państwa członkowskie - Polskę i Węgry - wartości unijnych.

Rezolucję poprzedziła burzliwa debata na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

„Czas na powiązanie funduszy UE z przestrzeganiem praworządności, żeby powstrzymać państwa od łamania zasad UE!” - proponuje europosłanka Sylwia Spurek.

Senat nie zablokuje ustawy

Decyzję ws. tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów podejmie w piątek Senat. Ostateczna decyzja co do kształtu ustawy należy jednak do Sejmu, który może odrzucić poprawki lub uchwałę Senatu odrzucającą ustawę w całości. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta, który już zadeklarował, że ją podpisze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Wenecka rekomenduje, by w całości odrzucić ustawę dyscyplinującą sędziów. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności - Portal i.pl