Kompania Węglowa chce zwiększyć wydobycie węgla i zaangażować się w energetykę

Redakcja
Udostępnij:
Zwiększenie wydobycia węgla, stabilizacja zatrudnienia, zaangażowanie w branżę energetyczną oraz dwukrotnie zwiększenie ilości wykorzystywanego gospodarczo metanu - to niektóre założenia nowej strategii Kompanii Węglowej (KW).

W piątek założenia strategii omówiła rada nadzorcza tej największej w Europie górniczej spółki. Priorytetem działania firmy ma pozostać wydobycie węgla, jednak planowana jest także dywersyfikacja działalności w kierunku energetyki i ochrony środowiska.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

"Wydobycie węgla, energetyka i ochrona środowiska to trzy filary, na których zamierzamy oprzeć działanie i rozwój spółki w kolejnych latach" - powiedział PAP rzecznik firmy, Zbigniew Madej.

Kompania chce zwiększyć zdolności produkcyjne i wydobycie węgla powyżej obecnych 40 mln ton. Przymiarki mówią o osiągnięciu poziomu nawet ok. 43 mln ton rocznie, będzie to jednak zależało m.in. od potrzeb rynkowych oraz warunków technicznych w kopalniach.

"Z pewnością zakładamy utrzymanie obecnego poziomu wydobycia węgla, z perspektywą jego zwiększenia w miarę potrzeb rynkowych. Obecne sygnały z rynku wskazują, że takie potrzeby istnieją" - dodał rzecznik.

Utrzymanie poziomu wydobycia oznacza także stabilizację zatrudnienia; dziś w Kompanii pracuje ok. 60 tys. osób. W miarę potrzeb firma zamierza uzupełniać naturalne odejścia górników dołowych (przede wszystkim na emerytury) przyjęciami nowych pracowników.

W energetykę Kompania chce zaangażować się poprzez udział w budowie nowej elektrowni, wspólnie z partnerem branżowym. Madej zapowiedział, że jeszcze w tym roku KW skieruje zaproszenie do potencjalnych partnerów, zainteresowanych takim przedsięwzięciem. Inwestor miałby w nim większościowy udział, Kompania chciałaby jednak, aby także jej udział był znaczący, np. rzędu 45 proc.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim
W latach ubiegłych KW planowała budowę elektrowni na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli (gmina Miedźna) koło Pszczyny, wspólnie z koncernem RWE. Ostatecznie jednak projekt nie doczekał się realizacji. Wola to wciąż jedna z rozważanych lokalizacji, ale nie jedyna - Kompania chce postawić elektrownię tam, gdzie będzie to najbardziej optymalne z punktu widzenia krajowego systemu energetycznego.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

W dziedzinie ochrony środowiska spółka zamierza postawić m.in. na gospodarcze wykorzystanie metanu, uwalniającego się ze złóż węgla. Już dziś w kilku jej kopalniach działają instalacje, wykorzystujące metan do produkcji prądu i ciepła. W kolejnych latach KW chce podwoić wykorzystanie tego gazu, z obecnych ok. 75 mln m sześc. do 145-150 mln m sześc. rocznie.

Nowa strategia zakłada również zmiany organizacyjne, m.in. likwidację skupiających po kilka kopalń centrów wydobywczych oraz przywrócenie rangi dyrektora kopalni - w ostatnich latach kopalniami KW kierowali dyrektorzy techniczni, a ogólna dyrekcja była przeniesiona na szczebel centrum wydobywczego.

Pozytywnie założenia nowej strategii KW oceniają związkowcy. Szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik, podkreślił, że strategia nie przewiduje likwidacji żadnej kopalni, a nawet zakłada zwiększenie zatrudnienia. "Jesteśmy też zadowoleni, że znikną centra wydobywcze" - skomentował.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim
Grzesik przypomniał, że Solidarność od początku nie zgadzała się z koncepcją tworzenia centrów wydobywczych. "To kompletnie niepotrzebna, a wręcz szkodliwa narośl biurokratyczna, która niepotrzebnie wydłuża proces podejmowania decyzji w spółce. Co gorsza, centra spowodowały chaos decyzyjny w podstawowych jednostkach spółki, jakimi są kopalnie" - uważa szef górniczej "S".

Jego zdaniem, znacznie lepsza jest sytuacja, w której każda kopalnia ma swojego dyrektora, odpowiedzialnego za zakład i podlegającego bezpośrednio zarządowi. Związkowcy nie kwestionują też planu utworzenia Centrum Logistyki Materiałowej i Centrum Usług Księgowych. "Dla nas najważniejsze jest to, że w związku z tą reorganizacją żaden z pracowników księgowości i logistyki nie straci zatrudnienia" - dodał Grzesik.

Szef górniczej "S" podkreślił, że strategia nie zakłada likwidacji żadnej kopalni. Jak mówił, do 2020 r. zatrudnienie w spółce ma pozostać co najmniej takie jak obecnie, a nawet może wzrosnąć. "To dobra wiadomość dla wszystkich pracowników Kompanii" - podkreślił.

Po omówieniu przez radę nadzorczą założeń strategii, dokument będzie opiniowany przez Radę Pracowników. Zatwierdzenie nowej strategii Kompanii nastąpi prawdopodobnie w grudniu tego roku.(PAP)

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Seksowna Greta Ludziejewska z Żor za stara na TOP MODEL? Przeczytaj jej historię
Ale wstyd! Zobacz najbardziej zaniedbane dworce PKP w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie