Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa: Koniec rozmów ws. czternastek [AKTUALIZACJA] Kto ustąpi?

Redakcja
Koniec rozmów ze związkowcami! Nieoficjalnie: związkowcy Sierpnia 80 opuścili salę rozmów. Co z wypłatą czternastek za 2015 rok? Czy zarząd wycofa się z wypowiedzenia porozumienia, w którym pracownicy mieli zagwarantowaną niezmienność zatrudnienia po przejęciu np. przez Polską Grupę Górniczą? W Kompanii Węglowej rozpoczęła się kolejna tura rozmów zarządu i związkowców. W negocjacjach bierze udział również Grzegorz Tobiszowski, wiceminister w resorcie ds. energii.

GODZ. 16.02

Spotkanie w Kompanii Węglowej zakończyło się po ok. dwóch godzinach. Nie udało się pogodzić rozbieżności, występujących między stroną społeczną a zarządem spółki.

- Mamy stan pewnego zawieszenia - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii. Kolejny termin rozmów nie został jeszcze ustalony.

Podczas negocjacji stronie związkowej została przedstawiona propozycja powołania zespołu, który miałby ocenić z punktu widzenia strony społecznej m.in. przygotowywane biznesplany.

Minister wyraził nadzieję, że dialog będzie kontynuowany i wspólne stanowisko zostanie wypracowane.

Kością niezgody cały czas pozostaje wypowiedzenie porozumienia z lipca 2015 roku.- Nie możemy wycofać się z wypowiedzenia tego porozumienia - mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. - To nie jest żaden wrogi ruch. Nie oznacza jeszcze żadnych konsekwencji dla pracowników - dodawał.

Prezes zaznaczał, że porozumienie lipcowe było dodatkowym porozumieniem, a najważniejsze założenia zostały spisane w porozumieniach styczniowych. Poza tym porozumienie z lipca zostało podpisane w sytuacji, gdy mówiło się, że NKW powstanie do 30 września.

Porozumienie z lipca uniemożliwia dokonywanie jakichkolwiek zmian w systemie płacowym bez zgody wszystkich związków zawodowych. Decyzja o jego wypowiedzeniu była już wcześniej sygnalizowana stronie społecznej. Porozumienia z lipca przestałyby obowiązywać do końca kwietnia

Jak udało się nam dowiedzieć, jutro ma zebrać się Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy w sprawie sytuacji w Kompanii Węglowej.

GODZ. 15.05

Rozmowy w Kompanii Węglowej w Katowicach ws. czternastek i zapewnienia ciągłości pracy górników zostały zakończone.

GODZ. 15.00

Nieoficjalne informacje: związkowcy z Sierpnia 80 wyszli z rozmów.

Na razie zarząd nie zmienił swojego zdania.

GODZ. 14.35

Porozumienie z lipca 2015 roku gwarantowało górnikom, że do momentu uchwalenia nowego zakładowego układu zbiorowego, ale nie dłużej niż przez cały rok, dotychczasowe warunki zatrudnienia zostaną utrzymane.

Zarząd KW porozumienie wypowiedział 28 stycznia. Swoją decyzję argumentował m.in. przedłużającym się procesem powstawania Polskiej Grupy Górniczej (nowej Kompanii Węglowej - przyp. red.) oraz fatalną sytuacją na rynkach międzynarodowych.

GODZ. 14.25

Przerwa w rozmowach do godz. 14.40

GODZ.14.20

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zarząd Kompanii Węglowej nie wycofał się jeszcze z zeszłotygodniowego wypowiedzenia porozumienia, które gwarantowało górnikom niezmienność warunków zatrudnienia po przejęciu przez nowy podmiot. Padła propozycja powołania zespołu roboczego, który miałby się zająć analizą materiałów finansowych.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

W Kompanii Węglowej rozpoczęło się kolejne spotkanie ze związkowcami. W rozmowach, podobnie jak w poniedziałek, bierze udział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister w resorcie ds. energii.

Przed rozpoczęciem negocjacji Grzegorz Tobiszowski zdementował poranne doniesienia, które mówiły o tym, że do nowej Kompanii Węglowej wejdzie tylko 7 z 11 kopalń należących do KW.

"W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi o tym, iż „rząd dał związkom w Kompanii Węglowej alternatywę: albo cięcie płac, albo zamknięcie kopalń”, zarząd Kompanii Węglowej oświadcza, że zadeklarował - w porozumieniu z Ministerstwem Energii - przeniesienie do Polskiej Grupy Górniczej wszystkich 11 kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Obecnie nie jest rozpatrywany żaden wariant zakładający likwidacji 4 kopalń. Polska Grupa Górnicza powstanie w oparciu o 11 kopalń i 4 zakłady wchodzące obecnie w skład KW" - wyjaśnia w oświadczeniu Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera