Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa odwołuje się od wyroku uniewinniającego związkowców

Redakcja
Kompania Węglowa odwołuje się od wyroku uniewinniającego związkowcówWyrok sądowy ws. pozwu wobec szefów Sierpnia 80
Kompania Węglowa odwołuje się od wyroku uniewinniającego związkowcówWyrok sądowy ws. pozwu wobec szefów Sierpnia 80
Nie Polska Grupa Górnicza, a Kompania Węglowa złożyła apelację od wyroku sądu okręgowego w Katowicach, który uniewinnił związkowców z Sierpnia 80 za użycie słów, że „polskim górnictwem rządzi mafia”. –To nie ma znaczenia, kto się pod tym (apelacją – przyp. red.) podpisuje. Osoby, które z imienia i nazwiska nie powinny być dotknięte tą sprawą, dalej ją pchają, dalej generują koszty sądowe – komentuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Sierpnia 80.

Wbrew wcześniejszym informacjom  to nie Polska Grupa Górnicza, a Kompania Węglowa złożyła odwołanie od wyroku uniewinniającego związkowców z Sierpnia 80, którzy podczas konferencji prasowej w 2011 roku użyli stwierdzenia:  "polskim górnictwem rządzi mafia, dotyczy to zarówno Kompanii Węglowej, jak i innych spółek węglowych. (...) Dochodzi do sytuacji przestępczych, związanych z rozstrzyganiem przetargów, i układów mafijnych, które posługując się metodami typowymi dla mafii, decydują o tym, kto rządzi polskim górnictwem".

 

PGG wydała oświadczenie w tej sprawie, w którym podkreśla m.in., że nie jest stroną tego postępowania oraz, że  „zdaniem Zarządu Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. apelacja powinna zostać cofnięta”.

 

–To nie ma znaczenia, kto się pod tym podpisuje (złożenie apelacji przez PGG czy KW – przyp. red.). Osoby, które z imienia i nazwiska nie powinny być dotknięte tą sprawą, dalej ją pchają, dalej generują koszty sądowe. Twór, jakim jest aktualnie KW, ma pewnie inne problemy niż bieganie po sądach – mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Sierpnia 80.

 

CZYTAJ KONIECZNIE

WYROK SĄDU WRAZ Z UZASADNIENIEM

Dodajmy, że Kompania Węglowa jako spółka nadal funkcjonuje i nadal ma swoją siedzibę przy ul. Powstańców 30 (tam także wprowadziła się od 1 maja Polska Grupa Górnicza). Do niej cały czas należy Zakład Zagospodarowania Mienia, a co za tym idzie nieruchomości; Kompania jest także spółką – matką dla spółek zależnych.

 

Ziętek i Murawski uniewinnieni

 

Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80 oraz Marceli Murawski, przewodniczący tej organizacji w kopalni Halemba – Wirek użyli słów o „mafii górniczej” podczas konferencji prasowej na początku 2011 roku, zwołanej w sprawie zniknięcia ze zwałów rudzkiej kopalni 50 tys. ton węgla o wartości 20 mln zł.

 

Związkowcy do sądu zostali pozwani przez ówczesnych prezesów spółki. Sprawa toczy się od pięciu lat. Ziętek i Murawski końcem marca tego roku zostali uniewinnieni przez sąd okręgowy w Katowicach.  

 

W wyroku sądowym możemy przeczytać m.in., że "Bogusław Ziętek i Marceli Murawski używając określonych sformułowań, kierowali się potrzebą, koniecznością zwrócenia uwagi opinii publicznej na skalę problemu, działali w dobrej wierze opierając się na posiadanych informacjach, kierując się zasadami doświadczenia życiowego i logiki. Sąd ponownie wskaże, że przecież to dzięki ich pismu z dnia 25.10.2010 r. zarządzono w końcu kontrolę stanu zwałów węgla na KWK "Halemba-Wirek" przez firmę zewnętrzną, a która potwierdziła ich przypuszczenia co do niezgodności tych stanów. Skutkiem ostatecznym tego pisma, wyników kontroli było skierowanie zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, a później wydanie wyroku wobec Dariusza Smug (dyrektor techniczny kopalni - przyp. red)”.

 

Sąd zwrócił również uwagę, że podejrzenia związkowców o zniknięcie 50 tys. ton węgla ze zwałów rudzkiej kopalni potwierdziło pismo Ministra Gospodarki, z którego wynika, że podobne problemy pojawiały się w innych spółkach węglowych.

 

"Wyjaśnienia Bogusława Ziętek, co do podejrzeń braku węgla również na innych kopalniach potwierdza pismo Ministra Gospodarki, z którego wynika, że w lipcu 2009 r. podobny problem zgłaszali przedstawiciele związków zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Wyjaśnienia Bogusława Ziętek korelowały również z zeznaniami świadka Marka Uszko, który przyznał, że poza KWK "Halemba-Wirek" braki na zwałach węgla występowały również na kopalniach "Sośnica-Makoszowy" i "Piekary" – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

 

Kamila Rożnowska

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera