Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa: Pożegnaliśmy się z prezesem bez żalu [KOMENTARZE]

Redakcja
Krzysztof Sędzikowski
Krzysztof Sędzikowski Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Związkowcy nie byli zaskoczeni wczorajszą decyzją o odwołaniu Krzysztofa Sędzikowskiego ze stanowiska prezesa Kompanii Węglowej. Od nowego zarządcy oczekują, że jak najszybciej usiądzie z nimi do rozmów w obecności ministra ds. energii.

Krzysztof Sędzikowskie od wczoraj nie jest już prezesem Kompanii Węglowej. Decyzję o jego odwołaniu podjęła rada nadzorcza spółki. Dodajmy, że Sędzikowski został zdymisjonowany ze stanowiska na krótko przed tym, jak ma powstać Polska Grupa Górnicza (nowa Kompania Węglowa). Nowy podmiot ma rozpocząć działalność w maju tego roku.

Przez najbliższe trzy miesiące obowiązki prezesa zarządu będzie pełnił Tomasz Rogala, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Rogala jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego, ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Teraz to on będzie prowadził rozmowy z potencjalnymi inwestorami, mającymi tworzyć PGG oraz kontynuował dialog społeczny ze związkami zawodowymi. Impas negocjacyjny ze stroną społeczną trwa od końca stycznia.

Co związkowcy sądzą o odwołaniu Krzysztofa Sędzikowskiego? Jakie najważniejsze zadania czekają na nowego zarządcę?

Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80:

Odwołanie prezesa Sędzikowskiego nie było żadnym zaskoczeniem. Pożegnaliśmy się z nim bez żalu. W ostatnich tygodniach robił wszystko, żeby sobie na to zasłużyć.

Człowiek, który już kilka razy podawał się do dymisji, twierdząc, że nie ma za bardzo pomysłu, co zrobić w obecnej sytuacji, nie mógł być na siłę trzymany na tym stanowisku. Każde jego ostatnie poczynanie wiązało się ze wzrostem napięcia w tej spółce, z czego nie była zadowolona ani strona społeczna, ani - jak myślę – właściciel. Tego typu działania musiały komplikować sytuację, tym bardziej, że były one kompletnie niespójne z tym, co w tej sprawie głosił i głosi rząd.

Oczekiwania względem nowego prezesa są bardzo proste. Oczekujemy, że jak najszybciej siądziemy do rozmów w obecności ministra Tchórzewskiego, ustalimy zupełnie nowy plan działania dla KW, różny od tego, który obecnie obowiązuje. Mam nadzieję, że natychmiast przystąpimy do jego realizacji z udziałem strony rządowej. Przy obecnych cenach węgla na rynkach światowych, żadne górnictwo głębinowe nie może być rentowne i nie możemy zrzucić odpowiedzialności za sytuację KW tylko i wyłącznie na spółkę. W tym musi wziąć udział również strona rządowa.

Wacław Czerkawski, wiceprzewdoniczący Związku Zawodowego Górników:

Spełniło się marzenie pana prezesa Sędzikowskiego, który podawał się do dymisji, aż dymisja została przyjęta (śmiech). Mówiąc poważnie: widocznie skala problemów w Kompanii Węglowej jest tak duża, że właściciel zauważył, że z Sędzikowskim tych problemów się rozwiązać nie da i potrzeba nowego prezesa.

Niektórzy eksperci twierdzą, że zmiana prezesa w finalnym momencie tworzenia nowego podmiotu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale widocznie właściciel wie co robi. Dla mnie ważniejsze jest to, aby Polska Grupa Górnicza (nowa Kompania Węglowa – przyp. red.) powstała, miała solidne podstawy finansowe i żeby był wreszcie jakiś plan funkcjonowania firmy.

Nowy prezes powinien zacząć od podstawowej sprawy, czyli od dialogu. Bez dialogu jeszcze żadna reforma i żaden program się nie powiódł. Prezes musi zacząć od uporządkowania tych spraw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty