Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa ujawnia swe plany: Kopalnie do łączenia, 884 pracowników do zwolnienia -

MIW
Zwolnienia, łączenia kopalń i sprzedaż KWK Szczygłowice – Knurów – tak można najkrócej podsumować projekt programu restrukturyzacji, który jutro zarząd Kompanii Węglowej przedstawi Radzie Nadzorczej spółki.

- Czas negocjacji się skończył - Marek Uszko, prezes największego koncernu górniczego w Europie skwitował pytania o to, czy projekt może jeszcze podlegać negocjacjom ze związkami zawodowymi. Po tym jak w ubiegły czwartek niemal gotowe porozumienie zarządu z działającymi w KW związkami zostało odrzucone przez związek "Kadra" władze spółki zyskały wolną rękę odnośnie kształtowania programu restrukturyzacji. I choć dziś przedstawiciele koncernu podkreślali, że pod wpływem konsultacji nieco zmodyfikowali swe pierwotne propozycje, to dwie budzące największy strach decyzje – o łączeniu kopalń i zwolnieniach wśród pracowników administracji - zostały utrzymane w mocy.

- Zwolnienia obejmą jednak nie 1020 osób, jak to było pierwotnie planowane, lecz 884 osoby - powiedział wiceprezes KW, Piotr Rykala. Jak dodał realizacja tej decyzji będzie podlegać konsultacjom ze związkami zawodowymi i teoretycznie możliwe są jeszcze pewne zmiany – trzeba tylko znaleźć sposób jak inaczej znaleźć 86 milionów złotych, bo tyle pochłaniają wynagrodzenia przeznaczonej do zwolnienia grupy.

- Jeśli idzie o łączenie kopalń, to odstąpiliśmy od łączenia KWK Ziemowit i Bolesław Śmiały. W przypadku pozostałych przeznaczonych do połączenia kopalń nie zmieniamy swej pierwotnej decyzji - dodał Marek Uszko, prezes Kompanii.
Oznacza to, że połączone zostaną kopalnie: Halemba-Wirek, Bielszowice i Pokój w Rudzie Śląskiej; Jankowice i Chwałowice; Marcel i Rydułtowy-Anna, a także Piast i Brzeszcze.

- Niezbędna jest też sprzedaż kopalni Szczygłowice Knurów. Bez tego nie będziemy mogli realizować inwestycji - dodał prezes Uszko.

Pracownicy administracji od lutego nie będą otrzymywać posiłków regeneracyjnych. Wciąż nie ma natomiast porozumienia odnośnie wypłaty "czternastki" - zarząd przyznał, że jeśli związki nie zgodzą się na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii, to zgodnie z prawem będzie zmuszony wypłacić ją w terminie, choć przyznał, że znalezienie pieniędzy na terminową wypłatę tego świadczenia będzie rzeczą bardzo trudną.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera