Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa: Zgody ws. płac brak. - Górnicze związki to trudny partner - mówi Tchórzewski

Redakcja
Kompania Węglowa: Zgody ws. płac brak. - Górnicze związki to trudny partner - mówi TchórzewskiMinister Krzysztof Tchórzewski: Górnicze i śląskie związki zawodowe są trudnym partnerem w negocjacjach
Kompania Węglowa: Zgody ws. płac brak. - Górnicze związki to trudny partner - mówi TchórzewskiMinister Krzysztof Tchórzewski: Górnicze i śląskie związki zawodowe są trudnym partnerem w negocjacjach
Czwartkowe rozmowy w Kompanii Węglowej ciągle nie przyniosły ostatecznego porozumienia ze związkami zawodowymi. Czasu pozostało coraz mniej. Aby Polska Grupa Górnicza mogła rozpocząć działalność 1 maja, najpóźniej do końca przyszłego tygodnia wszystkie strony tego postępowania (zarząd Kompanii Węglowej, zarząd PGG, inwestorzy, związki zawodowe i wierzyciele KW) muszą podpisać odpowiednie dokumenty. Rozmowy ze stroną społeczną zostały przeniesione na sobotę.

- Górnicze i śląskie związki zawodowe są trudnym partnerem w negocjacjach. Dążymy do tego, żeby znaleźć wspólną drogę. Strony przedstawiły swoje poglądy w sprawie przyszłości Polskiej Grupy Górniczej. No i… różnimy się w kilku sprawach, w tym dwóch zasadniczych - mówił Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii po zakończonym w czwartek spotkaniu w Kompanii Węglowej.  

 Oczywiście zdarza się, że czy to po naszej stronie, czy po stronie związków, pojawiają się chwile emocji, ale nie przeszkadzają one w merytorycznej rozmowie. Nadal mam nadzieję na porozumienie - dodawał minister. 

Rozmowy rozpoczęły o godz. 15 i trwały prawie cztery godziny. Mimo to wciąż nie udało się rozwiązać ostatecznie sporu płacowego, a kolejna tura rozmów została przesunięta na sobotę. Czasu jest coraz mniej, ponieważ za niewiele ponad dwa tygodnie działalność ma rozpocząć Polska Grupa Górnicza, czyli Nowa Kompania Węglowa, która ma przejąć i uratować płynność finansową 11 kopalń i 4 zakładów, należących do KW. Minister ds. energii podkreślał, że aby PGG mogła rozpocząć działalność od 1 maja, porozumienie wszystkich stron tego postępowania musi zostać zawarte najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. Chodzi o zgodę na powstanie nowego podmiotu, którą musi wyrazić zarząd Kompanii, zarząd PGG, związki zawodowe, inwestorzy oraz wierzyciele. 

Ci ostatni są nie mniej ważni. To m.in. pięć banków, u których Kompania jest zadłużona. Minister Tchórzewski poinformował, że jest szansa, żeby banki zgodziły się na przetransferowanie części zadłużenia w udziały w PGG.

Jednak rozmowy, które toczą się w Katowicach dotyczą kwestii płacowych. Od poniedziałku pojawiły się trzy projekty porozumienia, które miały zażegnać spór zbiorowy, trwający w spółce formalnie od połowy lutego. Ostatni, przedstawiony przez zarząd, zakładał m.in. uzależnienie wypłaty czternastki i barbórki od wyników sprzedażowych, uzyskiwanych przez poszczególne kopalnie.

Przemysław Skupin z Sierpnia 80 pytany czy ten ostatni projekt ciągle jest na stole negocjacyjnym, powiedział, że jest praktycznie w całości modyfikowany. 

W piątek związkowcy mają otrzymać od zarządu KW dokumenty, które będą podstawą do poszukiwania oszczędności w obszarach pozapłacowych. Początkowo strony umówiły się, że do negocjacji zasiądą w piątek o godz. 11 (o godz. 7 wyliczenia mają zostać przesłane ZZ), jednak ostatecznie zostały przesunięte na sobotę, na godz. 10. 

- Wszystkim nam zależy, żeby 1 maja Polska Grupa Górnicza powstała jak najmniejszym kosztem pracowniczym - mówił Skupin. 

- Rozmowy były trudne, merytoryczne i treściwe. Wyjaśniliśmy sobie bardzo wiele kwestii. Stoimy przed nowym wyzwaniem i będziemy rozmawiać. Gdzieś pewnie się spotkamy. Miejmy nadzieję, że będzie to korzystne dla pracowników i do przyjęcia przez inwestorów - mówił z kolei Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w KW.

Hutek dodawał, że nawet jeśli wspólne stanowisko uda się w końcu wypracować, to przed podpisaniem porozumienia muszą zapoznać się z nim załogi. Jednak możliwe, że nie będzie potrzeby przeprowadzenie referendum w tej sprawie, o którym była mowa jeszcze w środę. 

Krzysztof Tchórzewski zaznaczał również, że docenia zaangażowanie strony społecznej w poszukiwanie obszarów, gdzie potrzebne oszczędności można byłby znaleźć. - Co wiele głów, to nie jedna. Niektóre propozycje są bardzo ciekawe - mówił minister, jednocześnie przypominając, że na rozwiązania, które zostaną wypracowane, muszą zgodzić się również inwestorzy. - Inwestorzy oczekują zrównoważonego budżetu i jasnej perspektywy na przyszłość. To zdecydowane żądnie. Trudno sobie wyobrazić, żeby ci, którzy włożą w tę spółkę prawie 2 mld zł inaczej do tego podchodzili - mówił Tchórzewski.

W spotkaniu uczestniczył także Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii oraz pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

- Ważne, żebyśmy zdali sobie sprawę, że takich negocjacji w sektorze węgla kamiennego jeszcze nie prowadzono. To są historyczne negocjacje - mówił Tobiszowski.

 

Dodawał, że dotąd żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie miało doświadczenia w tworzeniu tak dużej struktury gospodarczej, tym bardziej w sektorze surowcowym.

- Rozbieżności, które pojawiają się podczas tych rozmów (ze związkami zawodowymi - przyp. red.) są przez nas poważnie brane pod uwagę. Na bieżąco próbujemy korygować pewne sugestie i postulaty. Miejmy nadzieję, że sobota będzie ważnym dniem - dodawał.

W czwartkowym posiedzeniu wzięli również udział Dominik Kolorz, przewodniczący Solidarności na Śląsku, Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności oraz Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Kamila Rożnowska

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kompania Węglowa: Zgody ws. płac brak. - Górnicze związki to trudny partner - mówi Tchórzewski - Dziennik Zachodni