Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompleks fortyfikacji w Węgierskiej Górce. Schron bojowy „Wędrowiec”, jeden z pięciu, które powstały tuż przed II wojną światową

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Wideo
od 16 lat
Fort Wędrowiec to ciężki schron bojowy, który służy obecnie jako miejsce pamięci. Ten unikatowy, militarny obiekt możliwy jest do zwiedzania.

Bohaterska walka w schronie „Wędrowiec”

Natarcie 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty od 1 do 3 września 1939 roku, natrafiło na zdecydowany opór 70-osobowej 151 Kompanii Fortecznej "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika, rozlokowanej w czterech bunkrach: "Waligóra", "Włóczęga", "Wąwóz" i "Wędrowiec".

Załoga schronu „Waligóra" z powodu braku amunicji, zmuszona była do wycofania się z pola walki. Opór niemieckiemu wrogowi stawiły 2 schrony: „Włóczęga” (dow. ppor. Marian Małkowski) i „Wędrowiec” (dow. kpt.Tadeusz Semik ), oraz 1 i 2 kompania strzelecka 1. Batalionu KOP "Berezwecz" (mjr Kazimierz Czarkowski), do których nie dotarł rozkaz, aby się wycofać. Załoga „Wędrowca” zaciekle walczyła z jednostkami Wehrmachtu bez kontaktu z sąsiednimi punktami oporu. Skapitulowała 3 września na skutek braku amunicji.

„Wędrowiec” to ciężki schron bojowy o odporności "C". Uzbrojony był w jedno forteczne działko przeciwpancerne „Bofors”, a także 3 ciężkie karabiny maszynowe „Browning”. Nie zamontowano pancernej kopuły bojowej dla ckmu, ale wokół szybu kopuły ułożono worki z piaskiem. Obiekt posiada 2 wyjścia zapasowe, zaopatrzony był w 2 wyrzutnie rakiet oświetlających, zrzutnię granatów ręcznych, strzelnice broni ręcznej oraz stanowisko do łączności optycznej. Urządzenia wentylacyjne, agregat prądotwórczy, reflektory nie zostały zamontowane. W skład załogi wchodziło 4 podoficerów oraz 14 szeregowców, dowódcą był kpt. Tadeusz Semik.

"Westerplatte południa"- forty obronne z czasów II wojny światowej

Po wojnie Węgierska Górka została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III Klasy, zyskała też miano "Westerplatte południa". Dla upamiętnienia walk w 1993 r. w schronie „Wędrowiec” powstało miejsce pamięci, w którym zgromadzono pamiątki z tamtych lat. W 2021 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach schron bojowy "Wędrowiec" został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Tradycyjnie, co roku w okresie rocznicy Bitwy pod Węgierską Górką, odbywają się tu liczne uroczystości patriotyczne, poświęcone pamięci wrześniowych wydarzeń z 1939 roku.

- Obecnie schron „Wędrowiec” pełni funkcję muzeum, które poświęcone jest tutejszym fortyfikacjom z 1939 r. oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej na terenie gminy Węgierska Górka. W schronie znajduje się ekspozycja obejmująca m.in. fotografie żołnierzy walczących o Węgierską Górkę, pamiątki związane z dowódcą schronu – kpt. Tadeuszem Semikiem, typowe wyposażenie oficera i podoficera, stosowane wówczas narzędzia i materiały medyczne, sprzęt łącznościowy, a także broń i wyposażenie żołnierzy obu walczących stron, np. karabiny, hełmy, maski przeciwgazowe, menażki, granaty ręczne oraz mundury. Atrakcją są również umieszczone w otoczeniu „Wędrowca” działa i niewielkie, poniemieckie schrony z czasów okupacji. – informuje Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera