Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompromis w sprawie rozporządzenia metanowego. Kolorz: Ten kompromis daje nadziejęe na to, że umowa społeczna będzie realizowana

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Europejscy politycy jednym głosem z polskimi związkowcami
Europejscy politycy jednym głosem z polskimi związkowcami mat. prasowe
Europosłowie Grupy Socjalistów i Demokratów zadeklarowali w czwartek, że w toku dalszych prac legislacyjnych będą pilnować osiągniętego kompromisu dotyczącego tzw. rozporządzenia metanowego. Zakłada ono, między innymi, ograniczenie emisji metanu z kopalń. - Ten kompromis daje nadzieje na to, że umowa społeczna będzie realizowana - ocenił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, który był obecny podczas czwartkowego spotkania europejskich socjalistów z przedstawicielami związków zawodowych, mającego miejsce w Krakowie.

W czwartek, 4 maja, w Krakowie odbyło się spotkanie europejskich socjalistów z przedstawicielami związków zawodowych reprezentowanych przez Dariusza Potyrałę z OPZZ, Dominika Kolorza z Solidarności Śląsko-Dąbrowskiej i Dariusza Trzcionkę z Kadry w sprawie rozporządzenie metanowego. Wydarzenie miało miejsce tydzień po przyjęciu przez europarlamentarne komisje kompromisu, który umożliwia ocalenie tysięcy miejsc pracy na Śląsku.

- Przekonaliśmy naszych kolegów z europejskiej lewicy i zmieniliśmy złe, pierwotne zapisy. W środku sprawiedliwej transformacji musi stać człowiek. Teraz przed nami kluczowe głosowanie na forum plenarnym - wskazywał europoseł ze Śląska Łukasz Kohut.

Jak z kolei podkreślał przewodniczący Dariusz Trzcionka, jest nadzieja na pozytywne załatwienie sprawy, która jest w interesie regionu śląskiego i pracowników polskiego górnictwa oraz przemysłu, który pracuje z polskim górnictwem.

Z kolei szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz wskazał, że osiągnięty kompromis był bardzo istotny w kontekście umowy społecznej zawartej na Śląsku blisko dwa lata temu i dotyczącej transformacji sektora wydobywczego i całego województwa śląskiego.

- Gdyby rozporządzenie metanowe weszło w takiej wersji, jak zaproponowała KE to niewątpliwie umowę społeczną trzeba by było wrzucić do kosza (…). Ten kompromis daje nadzieje na to, że umowa społeczna będzie realizowana. (...) Teraz oczywiście przed nami trudna droga dotycząca realizacji i notyfikacji tej umowy społecznej dla Śląska, o tym też rozmawialiśmy. W myśl zasady, przy jakiej postąpiliśmy przy rozporządzeniu metanowym: wszystkie ręce na pokład - oceniał Dominik Kolorz.

Negocjacje przyniosły istotne zmiany

26 kwietnia komisje środowiska i przemysłu PE poparły kompromisowe poprawki dot. rozporządzenia metanowego. Pierwotny projekt KE założył m.in. znaczne ograniczenie emisji metanu z kopalń. Oznacza to dla nich konieczność dużych inwestycji w technologie jego wychwytywania. Wniosek KE mówił o zakazie uwalniania metanu do atmosfery z szybów wentylacyjnych w kopalniach węgla emitujących ponad 0,5 tony metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla.

W negocjacjach, których ustalenia zaakceptowały komisje ITRE i ENVI, udało się zwiększyć limit do 5 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla i ustalić, aby ten próg stosować na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. Zamieniono też kary za łamanie przepisów na opłaty trafiające do budżetu państwa członkowskiego, następnie przekazywane kopalniom na inwestycje w technologie ograniczenia emisji metanu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera