Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputer dla gracza - akcesoria. Myszki, klawiatury i monitory. Czego używają zawodowi gamerzy

Dominik Nguyen Van
Intel Extreme Masters 2016. Sprzęt dla graczy
Intel Extreme Masters 2016. Sprzęt dla graczy Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Komputer dla gracza. Jaki jest najlepszy sprzęt gamingowy? Moc obliczeniowa i jakość posiadanego sprzętu wpływa na doświadczenia płynące z rozgrywki – to bezsprzeczny fakt. Jednak na to jak odbieramy wirtualną rozrywkę wpływa zdecydowanie więcej czynników, niż sama jednostka centralna w postaci komputera stacjonarnego lub laptopa. W świecie pikseli funkcję naszych oczu pełni monitor, zaś rąk – klawiatura i myszka. Jak wyglądają akcesoria wykorzystywane przez profesjonalistów? Czym różnią się od zwykłych produkcji?

Komputer dla gracza. Jaki jest najlepszy sprzęt gamingowy?

Klawiatury mechaniczne i membranowe – która lepsza?

Klawiatury membranowe
Są to najtańsze i zarazem najbardziej popularne klawiatury na rynku. Ich cena zaczyna się od 20 złotych, można je kupić w każdym markecie ze sprzętem komputerowym. W klawiaturach membranowych, aby dany klawisz przesłał impuls (czego efektem końcowym jest litera pojawiająca się na ekranie lub przypisana klawiszowi komenda) w odpowiednich obwodach musi nastąpić zwarcie. Jak to działa? – Klawisz, który klikamy naciska na gumową membranę umieszczoną we wnętrzu klawiatury stykając się z płytą drukowaną na samym spodzie urządzenia. Efekt? Impuls elektryczny przesyłany do komputera. Klawiatury te są tańsze niż modele mechaniczne głównie ze względu na prostotę ich wykonania oraz niższą jakość wykorzystywanych komponentów (najczęściej wykonane są z plastiku). Ponadto technika membranowa nie pozwala użytkownikowi na wciśnięcie więcej niż 6 klawiszy jednocześnie, co jest często konieczne podczas grania we współczesne tytuły.

Więcej o komputerach i sprzęcie dla graczy przeczytasz w naszych relacjach z Intel Extreme Masters w Katowicach

Klawiatury mechaniczne
Klawiatury mechaniczne to rozwiązanie wykorzystywane już od lat 70 ubiegłego wieku. Dokładnie, pierwsze klawiatury firmy IBM z 1972 roku były produkowane w oparciu o przyciski mechaniczne. Pisanie na nich jest podobne do pisania na maszynie – podczas klikania wydają one charakterystyczny dźwięk.

W przeciwieństwie do klawiatur membranowych, te mechaniczne wykorzystują indywidualne przyciski oparte na stalowych sprężynach, a w zależności od rodzaju przycisku (aktualnie na rynku znajduje się 9 rodzajów przycisków dla klawiatur mechanicznych) oferują one całkowicie odmienne doświadczenia w trakcie ich użytkowania.

Największą zaletą klawiatur mechanicznych jest ich żywotność, która zdecydowanie przewyższa topowe modele oparte na gumowej membranie. Klawiatury te wytrzymują do 50 mln naciśnięć – to więcej, niż przeciętny człowiek zdoła wykonać w ciągu całego swojego życia.

Wytrzymałość tych klawiatur ma jednak swoją cenę – jeżeli zdecydujemy się na jej zakup musimy być świadomi, że podstawowe modele kosztują 300 złotych, a za te najbardziej zaawansowane zapłacić musimy dwa razy tyle. Czy warto?

Kupując klawiaturę mechaniczną nie musimy martwić się o to, że się nam zużyje i będzie ją trzeba wymienić. To zakup na lata, co gwarantują również producenci obejmując swoje produkty 5 lub nawet 10-letnią gwarancją. Ponadto jest to jedyny rodzaj klawiatur umożliwiający jednoczesne wciśnięcie więcej niż 6 klawiszy.

Klawiatury mechaniczne są zdecydowanie trwalsze od najlepszych klawiatur membranowych, kosztują jednak kilka razy więcej. Komfort pracy zależy od tego czego oczekujemy od klawiatury - mechaniczne wydają charakterystyczny dźwięk („klik”) podczas pisania, co z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Oferują jednak szerszy wachlarz możliwości ich konfigurowania i dobierania przycisków do swoich potrzeb. Ponadto klawiatury mechaniczne często zaopatrywane są w dodatkowe klawisze funkcyjne, których często brakuje w modelach membranowych, a ich ogólna jakość wykonania jest wyższa. Jeżeli stawiamy na maksymalną wydajność podczas rozgrywki, zwłaszcza w tytuły sieciowe powinniśmy chociaż wziąć pod uwagę zakup takiej klawiatury.

Myszki optyczne i laserowe – czym się różnią?

Obydwie technologie są do siebie bardzo podobne, bo w praktyce obie bazują na czytniku optycznym, tyle, że w innych formach.

Zarówno myszki optyczne jak i laserowe wykorzystują wiązkę światła, która kiedy odbije się od powierzchni informuje komputer o zmianie położenia gryzonia. Różnica widoczna jest dopiero kiedy zagłębimy się w szczegóły.

Technologia laserowa pozwala na znacznie bardziej precyzyjną interakcję, w związku z czym jest chętniej wybierana przez graczy oraz innych użytkowników, którym potrzebny jest bardziej precyzyjny wskaźnik. Myszki z czujnikiem laserowym pozwalają na ustawienie wyższego DPI (dots per inch, czyli liczby odświeżeń na cal), co jest szczególnie ważne dla profesjonalnych graczy.

Myszki w których zastosowano czujnik optyczny są tańsze od swoich laserowych braci właśnie ze względu na różnice w zamontowanym sensorze; czujnik laserowy działa tak samo na każdej powierzchni za wyjątkiem szkła, optyczny natomiast najlepiej pracuje na ciemnych, równych i gładkich powierzchniach.

Kiedy weźmiemy pod uwagę, że do poprawnego działania myszki optycznej potrzebujemy czarnej, matowej podkładki lub kawałek biurka pytanie, czy warto dopłacać do laserowego czujnika pozostaje całkowicie otwarte. W środowisku e-sportowców znajdują się atleci, którzy od lat stosują myszki optyczne i osiągają z nimi dobre rezultaty. Wybór technologii w przypadku myszek jest zatem kwestią osobistych preferencji i zasobności portfela.

Monitory dla graczy – na co zwrócić uwagę?

Rodzaj matrycy
TN – charakteryzuje się bardzo niskimi czasami reakcji, co jest bardzo ważne w grach typu FPS jak CS:GO. To technologia ciągle udoskonalana przez producentów, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiają się kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów w monitorach z tego typu matrycą. Ponadto są tańsze (dobre modele możemy kupić już za około 400 złotych) od drugiego popularnego zastosowania – monitorów IPS.

IPS – monitory te wyświetlają obraz o bardzo wysokiej jakości m.in. za sprawą doskonałego odwzorowania kolorów. Ich charakterystyczną cechą jest niemal pełny kąt widzenia (do 179 stopni). Matryca IPS jest oferuje gorsze czasy reakcji w porównaniu do technologii TN co stanowi istotną wadę tego typu rozwiązania. Na rynku dostępne są produkty wyposażone w matrycę IPS oraz czasy reakcji zbliżone do tych znanych z monitorów TN, jednak ich cena przekracza 1000 złotych.

Rozdzielczość i przekątna monitora
W tym przypadku zasada jest prosta – im większy monitor i im większa rozdzielczość, tym lepiej. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest budżet jaki posiadamy na zakup monitora oraz ilość dostępnego miejsca na biurku. Ważne jest, aby w przypadku monitorów działających w rozdzielczościach wyższych niż Full HD zaopatrzyć się również w odpowiednio wydajną kartę graficzną. Przeciętne układy graficzne nie będą w stanie obsłużyć najbardziej wymagających tytułów, co wymusi na nas obniżenie rozdzielczości – za którą przecież specjalnie dopłacaliśmy dodatkowe złotówki. Obecnie optymalnym rozwiązaniem są monitory od 21 do 24 cali o rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Odświeżanie
Wiele monitorów dla graczy charakteryzuje się odświeżaniem obrazu na poziomie 120 lub 144Hz. Różnica między standardowymi monitorami oferującymi odświeżanie na poziomie 60Hz jest wyraźna. Bez włączonego trybu 3D, obraz może być wyświetlony z szybkością do 144 klatek na sekundę.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!