Komunia święta w Archidiecezji Katowickiej: Maj bez grupowych uroczystości. Jak będzie się odbywał sakrament?

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor
Kuria w Katowicach: maj bez grupowych uroczystości komunijnych. Jak będzie się odbywał sakrament?
Kuria w Katowicach: maj bez grupowych uroczystości komunijnych. Jak będzie się odbywał sakrament? Biuro prasowe Arch. Katowickiej
Udostępnij:
Komunia święta 2021. Jak będą wyglądały uroczystości w tym roku? - Aktualna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej komunii świętej w dużej grupie – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

Kuria w Katowicach: maj bez grupowych uroczystości komunijnych. Jak będzie się odbywał sakrament?

Aktualna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej komunii świętej w dużej grupie – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

W kościołach wciąż obowiązują ograniczenia liczby wiernych, poza tym istnieje realne zagrożenie zarażenia koronawirusem.
- Wydział duszpasterski zachęca do przygotowania tego wydarzenia w charakterze indywidualnym, w porozumieniu z proboszczami, rodzicami. Ta nowa forma, pozbawiona tej zewnętrznej otoczki, pozwala się skoncentrować na tym, co najważniejsze, a właściwie na Tym, kto jest najważniejszy nie tylko w pierwszej, ale w ogóle w komunii świętej – tłumaczy ksiądz Wojtal.

Zgodnie więc z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.
- Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym - czytamy w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji.

Kuria przypomina, że nadal obowiązują wytyczne, które metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał 4 maja 2020 r. Czytamy w nich, że ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, zaleca się proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne. Metropolita katowicki podkreślił wtedy, że odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. „Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem” - stwierdził.

Nie przeocz

Także bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań). „Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje” - napisał abp Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji.

Kuria przypomniała również, że aktualnie obowiązujące zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych „zasadniczo w kościele” spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie