Komunikacja miejska wróci w trzecią aleję w Częstochowie?
Aleja Najświętszej Maryi Panny jest co prawda w całości przejezdna, ale bez ograniczeń mogą wjeżdżać w nią wyłącznie samochody osobowe. Komunikacja miejska została znacznie ograniczona porównując do okresu sprzed przebudowy (było to około dziesięć lat temu). Autobusy, które kursowały przez ulice Katedralną, Garibaldiego i Wilsona przed dwoma laty wróciły w I aleję. Wcześniej nie było to możliwe, bo takie były założenia rewitalizacji alei NMP. Gdy skończył się tak zwany okres trwałości projektu, miasto przywróciło kursy przez ścisłe centrum.
Problem jednak w części pozostał. Dużo kontrowersji wciąż bowiem budzi sytuacja w III alei. Nie kursują tu żadne autobusy. Temat co jakiś czas powraca - jak bumerang.
Autobusy wrócą pod Jasną Górę?
Niedawno interpelację w tej sprawie złożyła radna i wiceprzewodnicząca rady miasta Jolanta Urbańska i zaapelowała o uruchomienie busa, który mógłby kursować na całej długości alei. Miałyby więc przejeżdżać zarówno przez I, II, jak i III aleję.
- Bardzo liczne prośby mieszkańców III alei NMP i ulic równoległych dotyczą właśnie problemu swoistego "odcięcia" zamieszkałych tu osób - podkreślała. - Tę dzielnicę miasta zamieszkują głównie ludzie starsi, często z problemami w poruszaniu się. Kolejną specyfiką III alei NMP jest brak sklepów spożywczych. Dla osób z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się podstawowe zakupy stają się wyzwaniem - tłumaczyła.
Okazuje się, że miasto rzeczywiście zamierza pochylić się nad tym problemem.
- Kwestia uruchomienia wnioskowanego połączenia będzie stanowić jedno z zagadnień rozpoczętej optymalizacji układu sieci komunikacji miejskiej w Częstochowie, w ramach której przewidywane są badania potoków pasażerskich oraz analizy podaży usług publicznego transportu zbiorowego - twierdził Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta miasta. - Będą one dotyczyły całego obszaru miasta, toteż powinny jednoznacznie wskazać zasadność uruchomienia połączenia w alejach - podsumował.
Dokument pod względem treści ma być spójny z planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta oraz analizą kosztów i korzyści, związanych z wykorzystaniem przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej, autobusów zeroemisyjnych oraz innych środków transportu. Ma też uwzględniać zrealizowane bądź realizowane duże inwestycje drogowe.
- Dokument ma dotyczyć opracowania stałego układu komunikacji miejskiej, czyli bez uwzględniania okresowych zmian tras i rozkładów jazdy, związanych z obowiązywaniem tymczasowych organizacji ruchu, a w szczególności z założeniem pełnej dostępności wszystkich dróg na obszarze objętym opracowaniem - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. - Dokument ma obejmować funkcjonowanie komunikacji miejskiej na obszarze Miasta Częstochowy oraz tych gmin, z którymi Miasto Częstochowa posiada ważne porozumienia międzygminne według stanu obowiązującego na dzień 1 lutego 2023 r. i w takim samym zakresie przestrzennym na obszarach tych gmin, za wyjątkiem gmin Olsztyn i Poczesna - tłumaczy.
Dokument ma składać się z części tekstowej i części graficznej. Powinien być on gotowy pod koniec bieżącego roku.
Nie przeocz
- Najmodniejsze paznokcie na lato 2023. Zobacz piękne inspiracje!
- Lukas Podolski jak nowy. Kontrowersyjny mural w Zabrzu został przemalowany. ZDJĘCIA
- Gdzie w województwie śląskim zarobisz najwięcej pieniędzy? Możesz być zdziwiony...
- Systemy antydronowe będą testowane na lotniskach w Krakowie i Warszawie. A Pyrzowice?
Zobacz także
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?