Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu po spotkaniu na Jasnej Górze. Biskupi rozmawiali o wojnie w Ukrainie i wyborach parlamentarnych

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zakończyły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które miały miejsce na Jasnej Górze. Podczas obrad poruszone zostały problemy Synodu, wojny w Ukrainie i zbliżających się wyborów parlamentarnych. Stanowisko biskupów zostało zaprezentowane w komunikacie, opublikowanym przez biuro prasowe KEP.

Głównymi tematami obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski były bieżące problemy Kościoła w Europie, sytuacja geopolityczna na wschodzie i zbliżające się wybory parlamentarne. Stanowisko biskupów, dotyczce tych kwestii zostało opublikowane w wydanym po spotkaniu Rady komunikacie, opublikowanym przez biuro prasowe KEP.

W trakcie obrad biskupi zapoznali się z dokumentem końcowym europejskiego spotkania synodalnego, które odbyło się na początku lutego w Pradze.

- Jest on zbiorem spostrzeżeń, jakie lokalne wspólnoty kościelne naszego kontynentu zdobyły dzięki procesowi synodalnemu. Ukazuje również napięcia i pytania, z jakimi borykają się Kościoły lokalne w Europie. Jest zachętą do spojrzenia na Kościół na naszym kontynencie w jego różnorodności, poczynając od wielkich tradycji łacińskich i wschodnich, które go tworzą, aż po słuchanie siebie nawzajem na poziomie lokalnym, które uczy nas, że możemy być zjednoczeni w różnorodności – piszą w komunikacie biskupi.

Następnie poruszony został temat trwającej już od ponad roku wojny w Ukrainie. Członkowie Rady Stałej zaapelowali do wiernych o modlitwę o pokój dla narodu ukraińskiego i szybkie zakończenie konfliktu.

- Choć oblicze tej tragicznej wojny, a także zakres i formy pomocy uchodźcom zmieniły się od chwili jej wybuchu, to jednak cały czas ci, którzy pozostali w Ukrainie, jak i ci, którzy opuścili jej terytorium, wciąż potrzebują naszej modlitwy i materialnej pomocy. Rada Stała apeluje o nieustanne wsparcie dla wszystkich potrzebujących i dotkniętych skutkami tej wojny – apelują biskupi.

W komunikacie zawarto również podziękowania dla Caritas Polska, Caritas diecezjalnym i organizacjom pomocowym za stałe niesienie pomocy dla wszystkich ofiar wojny, szukających schronienia w Polsce i tym, pozostającym w rozdartej wojną ojczyźnie.

Członkowie odnieśli się również do zbliżających się wyborów parlamentarnych.

- W czasach, gdy polityczna rywalizacja postrzegana bywa jako bezwzględna gra o władzę, biskupi przypominają, że zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła, polityka, w swej najgłębszej istocie, powinna być powołaniem do miłości bliźniego, która wyraża się w służbie na rzecz prawa do życia, ludzkiej godności, wolności, sprawiedliwości, solidarności i praw rodziny – przeczytać można w komunikacie.

Biskupi zaapelowali o dialog społeczny i zwrócili się do wszystkich uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie