MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Minister Marek Wesoły - rząd zażegnał kryzys - kłopotów z dostępem do węgla nie było

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Konferencja PiS Katowice, minister Marek Wesoły
Konferencja PiS Katowice, minister Marek Wesoły Mateusz Zarembowicz/PolskaPress
Dwudziestego czwartego marca w katowickiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyło się spotkanie ministra Marka Wesołego i posłów tego ugrupowania, na którym podano informacje dotyczące dobiegającego końca sezonu grzewczego. Minister wraz z posłami informowali o decyzjach rządu, które uchroniły Polaków przed kryzysem energetycznym.

Węgla nie zabrakło

Jesienią ubiegłego roku, koalicja rządząca, stanęła przed ogromnym wyzwaniem związanym z nadciągającą zimą i kryzysem energetycznym, który został wywołany rosyjską napaścią na Ukrainę i wojną, która spowodowała konieczność wprowadzenia embarga na surowce energetyczne pochodzące z Rosji. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął wyzwanie polegające na zabezpieczeniu Polaków przed nadchodzącą zimą. W tym celu uruchomiono specjalne programy, których zadaniem było dofinansowanie gospodarstw domowych poprzez uruchomienie system dopłat do zakupu paliw energetycznych, w szczególności węgla. Udało się również zakontraktować awaryjne dostawy węgla importowanego, na wypadek, gdyby polskie kopalnie nie poradziły sobie z wydobyciem tego surowca w stopniu pozwalającym na całkowite pokrycie potrzeb konsumentów. W pierwszej fazie wprowadzania programów rządowych, opozycyjni samorządowcy usiłowali torpedować plany rządu. Tym działaniem próbowano wprowadzić chaos, który miał na celu podważenie zdolności rządy do poradzenia sobie z zaistniałym kryzysem. Jednak już po kilku tygodniach, wobec zaangażowania w program rządowy ze strony znacznej większości wójtów i prezydentów miast, opozycyjni samorządowcy postanowili włączyć się w realizację założeń rządowego programu.

Polska Jako jeden z pierwszych krajów nałożył embargo na rosyjski węgiel. Byliśmy wtedy w pełni świadomi tego, że bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność dotyczącą kwestii energetycznych w naszym kraju. Konsekwencją naszych decyzji wynikających z przekonania, że nie możemy finansować rosyjskiej machiny wojennej, było zachwianie dostaw węgla, który był z tego kierunku sprowadzany przez prywatnych importerów. Wtedy również podjęliśmy decyzje dotyczące zabezpieczenia Polaków przed zimą i zabezpieczenia się poprzez import węgla z innych kierunków. Nasze kopalnie i polscy górnicy, którym chciałbym gorąco podziękować, stanęli na wysokości zadania, wydobywając maksymalne ilości węgla jakie można było pozyskać. Zdawaliśmy sobie z rozmiarów operacji logistycznej związanej nie tylko z wydobyciem, ale przede wszystkim na przygotowaniu surowca pochodzącego z innych kontynentów. Ten węgiel wymagał obróbki i przesiania. Ogromną operacją logistyczną było zaangażowanie wielu instytucji. Chciałbym podziękować również samorządowcom, a w szczególności tym, którzy na samym początku stali się liderami akcji zaopatrzenia miast i gmin w węgiel. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu do akcji zaczęły włączać się kolejne samorządy. - oświadczył wiceminister aktywów państwowych, Marek Wesoły.

Ruszyły przygotowania do kolejnego sezonu zimowego

Marek Wesoły poinformował również, że już teraz nie oglądając się na ataki opozycji, zaczyna przygotowania do kolejnego okresu zimowego. Wszelkie paliwa energetyczne w przyszłym roku mają być dostępne bez niezbędnej interwencji państwa. Właśnie z tego powodu już teraz rozpoczęło się gromadzenie niezbędnych zasobów. Zwiększone wydobycie z polskich kopalń ma zagwarantować dostępność tego surowca w przystępnych cenach, dzięki temu nie będzie również konieczności uruchamiania specjalnych programów interwencyjnych dopłat. Polski węgiel powinien zabezpieczyć wszystkie potrzeby kraju, dzięki czemu nie będzie potrzeby sprowadzania do kraju gorszej jakości węgla z innych kontynentów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni