Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Śląski Ład. Premier Mateusz Morawiecki: Bez Śląska nie ma polskiej gospodarki

IM
Za nami druga konferencja z cyklu "Śląski ład". Udział w niej wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Za nami druga konferencja z cyklu "Śląski ład". Udział w niej wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Facebook
Za nami konferencja Śląski Ład. Podczas debaty, w której udział wziął między innymi premier Mateusz Morawiecki, dyskutowano o możliwościach, jakie stwarzają unijne, a także rządowe środki dla transformacji energetyczno-gospodarczej województwa śląskiego. – Górnictwo jest na Śląsku ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Musimy to zrozumieć, aby transformacja energetyczna była skuteczna – podkreśliła Kadri Simson, komisarz ds. Energii Komisji Europejskiej, która uczestniczyła w debacie.

W środę, 16 grudnia, odbyła się telekonferencja Śląski Ład, w której udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki czy Kadri Simson, Komisarz ds. Energii Komisji Europejskiej.

- Transformacja gospodarczo-energetyczna jest najpoważniejszym wyzwaniem przed jakim stoi Polska, a zwłaszcza województwo śląskie. Szczególnie teraz, w dobie największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego, procesy modernizacyjne wynikające z unijnej polityki klimatycznej budzą sporo obaw, ale i nadziei - wyjaśniali organizatorzy wydarzenia.

Debatę, która była transmitowana za pośrednictwem Facebooka, prowadziła europosłanka Izabela Kloc. Podczas niej zaproszeni eksperci rozmawiali o możliwościach, jakie stwarzają unijne i rządowe środki dla transformacji energetyczno-gospodarczej województwa śląskiego.

Nie przeocz

- Śląsk po kilku latach przejdzie zasadniczą zmianę, która będzie nie tylko rewolucją technologiczną, ale również i moralną. W tym sensie, że na pewno na boku nie będą pozostawieni pracownicy i ich prawa oraz los polskich rodzin - powiedział szef polskiego rządu.

Zapowiedział, że w najbliższych latach do naszego kraju trafi 250 mld zł, które będą przeznaczone na zmiany energetyczne. Znaczną część kwoty otrzyma Górny Śląsk.

- Żeby ta zmiana mogła się odbyć w sposób możliwie korzystny i jak najmniej kłopotliwy oraz bolesny dla mieszkańców, musi jej towarzyszyć duży zastrzyk pieniędzy - wyjaśnił Mateusz Morawiecki i dodał, że bez woj. śląskiego nie ma polskiej gospodarki.

Zobacz koniecznie

- Wierze, że Śląsk może być hubem technologicznym - dodał premier.

Szczegółowy program prezentował się następująco:

  • Kadri Simson, komisarz ds. energii Komisji Europejskiej: Czy Komisja Europejska dostrzega wyjątkowo skomplikowaną sytuację województwa śląskiego w kontekście unijnej polityki klimatycznej?
  • Europoseł prof. Ryszard Legutko, współprzewodniczący grupy EKR: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy głosem rozsądku w Europie.
  • Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska: Czy Śląski Ład, rozumiany jako sprawiedliwa i zrównoważona transformacja Regionu jest przeciwstawieństwem czy składową Europejskiego Zielonego Ładu?
  • Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych: Sytuacja górnictwa wobec wyzwań unijnej polityki klimatycznej.
  • Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Czy Śląsk ma szanse stać się wodorową doliną, czyli wiodącym regionem w niskoemisyjnych technologiach energetycznych, wspieranych przez UE?
  • Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej: Rola i znaczenie PGG w procesie transformacji energetycznej.
  • Dariusz Niemic, prezes Tauron Wytwarzanie: Czy w tak energochłonnym regionie jak Śląsk, Odnawialne Źródła Energii mogą całkowicie zastąpić paliwa kopalne?
  • Tomasz Heryszek, prezes Węglokoks: Perspektywy rozwojowe polskiego hutnictwa w dobie Zielonego Ładu.
  • Adam Gawęda, poseł na Sejm RP, były wiceminister energii: Gazyfikacja węgla, to dobrze brzmiąca teoria czy praktyka, którą można zastosować w śląskich kopalniach?
  • Adam Gorszanów, menedżer, współautor projektu operatora rewitalizacji: Rewitalizacja terenów poprzemysłowych dźwignią rozwoju regionalnego. Jak przejść od słów do czynów?
  • Prof. Wojciech Myślecki: Transformacja gospodarczo-energetyczna budzi społeczne lęki i frustracje. Jak przekonać mieszkańców Górnego Śląska, aby stali się sojusznikami modernizacji?
  • Europoseł Izabela Kloc: Czy nastroje w Parlamencie Europejskim sprzyjają zrównoważonej transformacji energetycznej Górnego Śląska.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera