Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja Śląski Ład w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki: Na Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną Polski

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Konferencja Śląski ład w Katowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Konferencja Śląski ład w Katowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Na Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną Polski i nową transformacją przemysłową Polski - zapowiedział w poniedziałek, 12 lipca, premier Mateusz Morawiecki. Dodał także, że są plany utworzenia w regionie tzw. doliny wodorowej. - Pierwsza jest już na Podkarpaciu. Taka linia wodorowa może powstać też na Górnym Śląsku - mówił.

Debata Śląski Ład w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

W poniedziałek, 12 lipca, szef rządu wziął udział w trzeciej konferencji z cyklu "Śląski Ład", którą poprowadziła europosłanka Izabela Kloc. W trakcie spotkania online wystąpił także m.in. Kadri Simson, komisarz UE ds. energii i Jacek Sasin, wicepremier, minister Aktywów Państwowych. Tematem rozmów było bezpieczeństwo energetyczno-surowcowe w Europie, w Polsce i na Śląsku.

Konferencję otworzył prof. Ryszard Legutko, współprzewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

- Jestem przekonany, że będziemy spotykać się coraz częściej w takim lub szerszym gronie. Unijna polityka klimatyczna budzi sporo nadziei i oczekiwań, ale budzi też coraz więcej obaw. Najmocniej słychać je na Górnym Śląsku, który jest największym regionem górniczym w Europie. Koszty modernizacji energetycznej na Śląsku są ogromne i trudne do wyliczenia, ponieważ proces ten obejmuje wszystkie dziedziny życia i gospodarki. Mówimy o setkach miliardów złotych. Odpowiedź Unii Europejskiej powinna być adekwatna do ceny, którą Śląsk zapłaci za Zielony Ład - mówił prof. Ryszard Legutko.

Europosłanka Izabela Kloc podkreśliła, że to już trzecie spotkanie w ramach cyklu Śląski Ład.

- Ta konferencja wyznacza kierunki dotyczące Polskiego Ładu w kontekście Zielonego Ładu dla Europy, Polski i Śląski. Ta polityka surowcowo-energetyczna, szczególnie w woj. śląskim, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju i dla transformacji województwa śląskiego - podkreślił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Śląski Ład - III Konferencja Programowa - wideo:

Dolina wodorowa zamiast węgla

Europosłanka Izabela Kloc zapytała premiera Morawieckiego, jakie kluczowe inwestycje są przewidziane w Polskim Ładzie i na jakie inwestycje może liczyć Śląsk.

- Śląsk, poza swoimi innymi walorami, będzie mógł pozostać centrum energetycznym i myślę, że najlepiej te plany naświetlają te wszystkie projekty, które powodują, że każdy megawat, gigawat mocy wycofywanej ma być zastąpiony przez inną moc, wprowadzaną z różnych źródeł. Mówimy tu nie tylko o odnawialnych źródłach energii, ale także o wodorze - dolinie wodorowej. Pierwsza dolina jest już na Podkarpaciu. Taka linia wodorowa może powstać też na Górnym Śląsku - zaczął swoje wystąpienie szef rządu.

Premier zaznaczył, że transformacja przemysłowa, energetyczna Śląska jest ogromnym wyzwaniem.

Podkreślił też, że obecnie trwają negocjacje dotyczące możliwości zainwestowania dodatkowych środków z przedsiębiorstw zagranicznych, ale nie zdradził jeszcze szczegółów tych planów.

- Jestem przekonany, że tu na Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną Polski i nową transformacją przemysłową Polski. Górny Śląsk to wielki potencjał nie tylko przemysłu wydobywczego, górniczego, ale przede wszystkim to potencjał możliwy do uruchomienia dla potrzeb gospodarki 4.0, czyli tej gospodarki przyszłości opartej coraz bardziej o automatyzację, powodującą, że praca człowieka, też tu na Śląsku, nie będzie taka, jak mówią specjaliści - brudna, nudna i niebezpieczna - zaznaczył premier Morawiecki, dodając, że chodzi tu o wiele powtarzalnych prac, które charakteryzują się wysokim poziomem zagrożenia w górnictwie.

Śląsk będzie sercem transformacji energetycznej Polski

Premier podkreślił także, że węgiel jest największym bogactwem Śląska, ale jeszcze większym bogactwem Górnego Śląska są ludzie. Węgiel umożliwił powstania tego kapitału ludzkiego - doświadczenie inżynierskie, projektowe i znajomość procesów przemysłowych śląskich pracowników - to są ogromne wartości.

- Górny Śląsk znajduje się w sercu transformacji energetycznej Polski, dzięki temu kapitałowi ludzkiemu. Ta transformacja przemysłowa 4.0 zadecyduje o globalnej pozycji Polski w XXI wieku. (...) Patrzę na transformację energetyczną jako wielką szansę - mówił premier RP.

Premier mówił też o tym, aby na Śląsku ulokować potężne inwestycje, które nie są związane z górnictwem, a z przemysłem 4.0. Takie działania oczywiście już są realizowane - mowa m.in. o fabryce Izery, samochodów elektrycznych w Jaworznie.

Nie przeocz

- Przemysł na Śląsku musi ewoluować. Widzimy co dzieje się w innych krajach Europy i na świecie. Transformacja energetyczna to jest coś koniecznego, co jest również szansą w nowoczesnej historii Polski, byśmy osiągnęli suwerenność energetyczną, też w zakresie gazu i ropy - zaznaczył premier Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że w Polskim ładzie przewidziano 6 klastrów, które zwiążą potencjał produkcyjny i edukacyjny, a dla Śląska dedykowany będzie klaster dotyczący pojazdów niskoemisyjnych i komponentów tej budowy. - Transport niskoemisyjnych, w perspektywie kilkunastu lat, jest przyszłością Europy i Polski - mówił premier Morawiecki.

Dodajmy, że plan restrukturyzacji kopalń zakłada, że ostatnie wydobycie węgla kamiennego nastąpi w roku 2049.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera