Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Katowicach: Efektywność energetyczna unijnym priorytetem

Redakcja
W unijnym budżecie na lata 2014-2020 podnoszenie efektywności energetycznej będzie jednym z priorytetów, na który zostaną przeznaczone środki z funduszy spójności - wskazywali eksperci podczas poświęconej tej tematyce konferencji w Katowicach.

Poniedziałkowe spotkanie było częścią trwającej od ubiegłego roku kampanii "Polska Efektywna Energetycznie". Kolejne konferencje odbędą się w lutym i marcu we Wrocławiu i Trójmieście, poprzednie były w Warszawie i Poznaniu.

Według wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka proefektywnościowa kampania to odpowiedź na realne wyzwanie, stojące przed polską gospodarką.

"W ostatnich 10 latach w Polsce dokonał się ogromny postęp (...). Jednak nadal efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest prawie trzy razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach UE" - wskazał wojewoda.

Przypomniał, że efektywność energetyczna należy do priorytetowych celów rządu. W 2011 r. weszła w życie ustawa o efektywności energetycznej, wprowadzająca mechanizm tzw. białych certyfikatów. Dzięki nim podmioty podejmujące działania proefektywnościowe mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

W woj. śląskim przykładem działań na rzecz efektywności energetycznej są m.in. przygotowania do wspólnego przetargu na zakup energii przez miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (GZM). Ma to być największy w Polsce przetarg na zakup prądu, w którym energię wspólnie kupi nawet kilkanaście samorządów. Rozstrzygnięcie planowane jest na połowę br. Wtedy też okaże się, ile uda się zaoszczędzić dzięki wspólnemu przetargowi. Udziałem w nim zainteresowana jest nie tylko większa część z 14 miast GZM, ale także kilka innych gmin.

Ze wstępnych deklaracji 12 miast GZM wynika, że w pierwszym przetargu mogłyby one zamówić prawie 137 gigawatogodzin energii - to trzy czwarte ich zapotrzebowania m.in. w zakresie oświetlenia ulic.

Działania na rzecz efektywności energetycznej mogą też liczyć na wsparcie unijne. Eurodeputowany Jan Olbrycht (PO) poinformował, że w unijnych instytucjach przygotowywanych jest kilka dokumentów dotyczących efektywności. Trwają prace nad dyrektywą o efektywności energetycznej i "mapą drogową" na rzecz niskoemisyjnej gospodarki w perspektywie 2050 r.

Olbrycht przyznał, że efektywność energetyczna należy do modnych tematów na unijnym forum, jednak nie wszyscy rozumieją pod tym pojęciem to samo. Często problematykę zwiększenia efektywności rozpatruje się włącznie z takimi zagadnieniami jak emisja CO2, odnawialne źródła energii czy tzw. energetyka rozproszona.

Prof. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej wskazał, że efektywność energetyczna będzie skuteczna, kiedy będzie na niej można zarabiać. Ocenił, że sam przymus prawny nie wystarczy, by zachęcić do działania.

Eksperci wskazują, że na świecie zużywa się zbyt wiele energii w mało efektywny sposób. Popyt na energię rośnie szybciej niż jej podaż, co oznacza, że by osiągnąć dany poziom zrównoważenia środowiskowego, konieczne jest efektywniejsze wytwarzanie, dostarczanie i wykorzystywanie energii. Szacuje się, że światowe zapotrzebowanie na energię pierwotną wzrośnie do 2035 r. o ponad 36 proc. w porównaniu z 2008 r.

Eksperci ze Schneider Electric (firma specjalizująca się w zarządzaniu energią elektryczną) wskazują, że współczesna technologia pozwala odbiorcom znacząco zmniejszyć zużycie energii bez rezygnacji z poziomu funkcjonalności czy komfortu. Wielką rolę w tej ewolucji odegra inteligencja cyfrowa.

"Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i nacisk na zapewnianie rzeczywistej efektywności energetycznej, stale wzrasta zapotrzebowanie na zarządzanie wszystkimi funkcjami budynków jako zintegrowanym systemem. Inteligentny budynek pozwala swoim użytkownikom i ich zarządcom na zoptymalizowanie możliwych korzyści i oszczędności" - ocenia dyrektor ds. efektywności energetycznej Schneider Electric Michał Ajchel.

Jest to możliwe dzięki umiejscowieniu narzędzi związanych z różnymi systemami danego budynku takich, jak systemy gaśnicze, bezpieczeństwa itp. w ramach jednego, spójnego, systemu automatyzacji i kontroli. Badania wykazały, że np. zainstalowanie technologii do pomiaru i monitorowania zużycia zwraca się przeciętnie w okresie krótszym niż pół roku. (PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!