MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom 2024. Co się dzieje z zabranym samochodem?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, m.in. jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi.
Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, m.in. jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Od 14 marca 2024 roku obowiązują przepisy, które pozwalają skonfiskować samochód pijanym kierowcom. Gzdie trafia taki skonfiskowany pojazd i co się z nim później dzieje?

Konfiskata samochodu 2024. Kto straci samochód?

Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi. W przypadku kierującego pojazd mechaniczny, który spowodował wypadek, sąd orzeknieprzepadek pojazdu mechanicznego, jeżeli zawartość alkoholu w jego organizmie jest niższa niż 0,50 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1 promil we krwi, a jeżeli te wartości są przekroczone to sąd orzeka taki przepadek. Auto stracimy także w warunkach recydywy - kiedy nie pierwszy raz wsiądziemy po pijaku za kierownicę.

Konfiskata samochodu 2024. Przepisy obowiązują, ale będą znowelizowane - co to oznacza?

Jak mówi w rozmowie z Radiem Zet wiceszef resortu sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, nie ma jeszcze gotowych aktów wykonawczych. Rząd już pracuje nad nowelizacją przepisów, która będzie gotowa za kilka miesięcy. Jego zdaniem, przepisy, które wchodzą w życie 14 marca, będą zatem martwe.

Obecne kierownictwo resortu zaproponowało rezygnację z przepisu o obowiązkowym przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności. Wprowadzona ma być również nowa przesłanka orzeczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

"Przygotowywana nowelizacja ma znieść obowiązkową, fizyczną konfiskatę aut. Taka opcja nadal pozostaje w prawie, ale sąd według swojego uznania będzie mógł orzec inne kary, np. nawiązkę w wysokości wartości auta, gdy samo odebranie samochodu sędzia uzna za bezcelowe, zbyt radykalne, czy skomplikowane prawnie" - wyjaśnia Arkadiusz Myrcha.

Przypomnijmy, że przepisy o konfiskacie samochodu były przygotowywane przez wcześniejszą ekipę rządzącą. Obecnie urzędujące kierownictwo resortu sprawiedliwości uważa, że zmuszanie sędziów do obowiązkowego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może okazać się m.in. sprzeczne z konstytucją.

Nowelizacja najprościej mówiąc sprawi, że kiedy sąd uzna, że przepadek mienia nie ma sensu, będzie mógł zamienić to na karę finansową.

Konfiskata samochodu 2024. Co dzieje się z zabranym samochodem?

Skonfiskowany pojazd lawetą zostanie przetransportowany na policyjny parking. Tam zostanie do wydania prawomocnego wyroku - a to może potrwać nawet kilka miesięcy. Doba przechowywania auta kosztuje 32 zł, więc skazany za jazdę po pijanemu zapłaci za cały okres przechowywania.

Po orzeczeniu przepadku pojazdu przez sąd, pojazd trafia do właściwego dla siedziby sądu pierwszej instancji - urzędu skarbowego. Tu odbywa się licytacja. Podawana jest szacunkowa wartość pojazdu i cena wywoławcza, czyli w przypadku pierwszej licytacji 75 proc. wartości szacunkowej. Co jeśli za pierwszym razem auto nie zostanie wylicytowane? Wtedy cena wywoławcza drugiej licytacji będzie wynosi 50 proc. wartości szacunkowej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Gala Mistrzów Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfiskata samochodu pijanym kierowcom 2024. Co się dzieje z zabranym samochodem? - Motofakty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni