Konflikt w pogotowiu

Justyna Przybytek
O nieprawidłowościach mówili też wczoraj w Rudzie Śl. ratownicy medyczni
O nieprawidłowościach mówili też wczoraj w Rudzie Śl. ratownicy medyczni Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Związki WPR zawiadamiają prokuraturę. W dyrekcji twierdzą, że skarg nie było. Ratownicy chcą powołania komisji śledczej

Do katowickiej prokuratury na początku marca wpłynęło doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Artura Borowicza, dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Mowa w nim jest między innymi o mobbingu pracowników, szykanach, dyskryminacji, naruszaniu praw pracowniczych. Dyrekcja pogotowia twierdzi, że o żadnym mobbingu nie ma mowy.
- Sprawa jest zarejestrowana, teraz została skierowana na policję, która rozpocznie przesłuchiwanie świadków i zabezpieczy dokumentację - wyjaśnia Bogdan Łabuzek, prokurator rejonowy w Prokuraturze Katowice-Zachód.

- Zawiadamiamy o popełnieniu przestępstwa polegającego na uporczywym i złośliwym naruszaniu praw pracowników zrzeszonych w naszych związkach zawodowych, utrudnianiu wykonywania działalności związkowej oraz dyskryminowaniu pracowników z powodu przynależności do związku zawodowego - wylicza Marek Muszer ze związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Wzajemna Pomoc. To tylko część zarzutów. Pod doniesieniem podpisali się jeszcze przedstawiciele dwóch innych związków: Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego i Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.

- Próbowaliśmy podjąć rozmowy z dyrektorem, ale nie przyjmuje naszych argumentów - mówi Marian Stanoszek, przewodniczący Sierpnia 80 w WPR.
Co dokładnie związki zarzucają dyrektorowi pogotowia? Między innymi to, że podczas legalnej pikiety zorganizowanej właśnie przez związki dyrektor wydał polecenie fotografowania jej uczestników.
- A potem dopuszczał się szykan wobec tych osób - mówią związkowcy.

- Pokazaliśmy, że w pogotowiu źle się dzieje i teraz mamy zemstę. Dyrekcja zastrasza członków związków, grozi zwolnieniami, jeśli nie wystąpią z naszych struktur - twierdzi Zbigniew Zdunka z Sierpnia 80. Artur Borowicz, jak powiadomiła nas jego sekretarka, przez ostatnie dwa dni przebywał w delegacji w Warszawie. Zamiast dyrektora na stawiane zarzuty odpowiedział nam rzecznik WPR.
- Do dyrekcji nie wpłynęło żadne zawiadomienie z prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, nie wpłynęły także skargi i zażalenia od pracowników. Ostatnia wnikliwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy nie wykazała mobbingu pracowników, szykan, dyskryminacji czy naruszania praw pracowniczych. Nieprawdą jest również, że kierownictwo WPR w Katowicach nie potrafi porozumieć się z podwładnymi - ripostuje rzecznik Jerzy Wiśniewski.

Niech posłowie przyjrzą się dzikiej prywatyzacji w ratownictwie medycznym i forowaniu przez Ministerstwo Zdrowia prywatnych podmiotów w tej dziedzinie - grzmieli wczoraj związkowcy podczas odbywającego się w Rudzie Śląskiej zjazdu pracowników ratownictwa medycznego. Mimo zaproszenia, na zjeździe nie pojawiła się minister zdrowia Ewa Kopacz. Przybył za to poseł PiS Grzegorz Tobiszowski. W jego ręce trafił więc apel o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać temat świadczenia usług ratowniczych przez prywatne firmy. Powołano również komitet protestacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich uczestniczących w zjeździe central związkowych.

- Naszym celem jest wykazanie korupcji w Ministerstwie Zdrowia. Mamy dowody, iż w resorcie działa osoba, lobbująca na rzecz prywatnych podmiotów oferujących usługi ratownicze. Dlatego będziemy naciskać na wszystkie kluby parlamentarne, by wreszcie zauważyły, iż źle się dzieje - mówi Piotr Piszczek z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. Związkowcy dają rządowi półtora miesiąca na podjęcie z nimi poważnego dialogu.
- Jeśli do połowy maja nie zobaczymy dobrej woli ze strony ministerstwa, to nasilimy protesty - zapowiada Piszczek. MIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie