Kongres Kobiet Podbeskidzia: Jakie są wady współczesnych...

  Kongres Kobiet Podbeskidzia: Jakie są wady współczesnych mężczyzn?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Małgorzata Bączek-Dąbal i Małgorzata Kiereś mają na temat panów odmienne zdania
  1/2
  przejdź do galerii

  Małgorzata Bączek-Dąbal i Małgorzata Kiereś mają na temat panów odmienne zdania ©Jacek Drost

  Jakie są wady współczesnych mężczyzn? Na to pytanie starałem się znaleźć odpowiedź wśród pań biorących udział w sobotnim Kongresie Kobiet Podbeskidzia, zorganizowanym w Bielsku-Białej przez Stowarzyszenie Ewa-Maja-Krystyna. Kobiety dla Kobiet (tematyka kongresu była inna, o wadach panów będą ponoć mówić za rok). Nie było to takie proste, bowiem wśród samych kobiet zdania na ten temat są mocno podzielone. Podział przebiega z grubsza tak: jedne panie uważają, że obecnie mężczyźni są mocno zagubieni i zbyt ulegają kobietom. Inne twierdzą, że wręcz przeciwnie - faceci nie chcą się podporządkować, bo z natury lubią dominować.
  Nauczycielka chemii i ochrony środowiska Ewa Pacek, żona i matka dwojga dorosłych, żonatych synów uważa, że modne od jakiegoś czasu związki partnerskie sprawiły, iż mężczyźni trochę zagubili się w swojej męskości.

  - Są mniej męscy niż kiedyś. Moi synowie bardzo pomagają żonom, ale według mnie są przez nie wykorzystywani. Moje subiektywne zdanie jest takie: współczesne młode kobiety robiące karierę ciągle stawiają swoich mężów do raportu - krytykują ich, szukają wad, a nie biorą mężczyzn takich, jacy są. Na początku mężczyźni nie zwracają na to uwagi, bo jest fascynacja, ale później, kiedy związki okrzepną, zaczyna im to dokuczać. To świadczy o ich zagubieniu - stwierdziła pani Ewa.

  Według ekonomistki i prawniczki Małgorzaty Bonczek-Dąbal zbyt wielu jest jeszcze mężczyzn, którzy są uparci, mocno tkwią w konserwatywnych poglądach i są mało elastyczni.

  - A przecież obecnie role damskie i męskie się zmieniają i panowie powinni być bardziej partnerami niż opiekunami gniazda. Dobrze byłoby, gdyby z roli ma-cho przekształcali się w partnerów. Niestety, nie każdemu facetowi to się podoba, nie potrafią sobie z tym poradzić, wpadają we frustrację - uważa pani Małgorzata.

  Pedagog Barbara Kubica: - Panowie wybierają panie słabe, lubiące się podporządkować, tak zwane kury domowe. Jak kobieta ma swoje zdanie i jakiś status społeczny, to jej unikają. Z natury chcąc dominować, boją się, że będą musieli się podporządkować, przyznać rację, a tego nie lubią. To świadczy o ich tchórzostwie - powiedziała mi pani Barbara. Dodała też, że niektórzy mężczyźni byliby nawet skłonni się podporządkować, ale boją się opinii innych mężczyzn.

  - Kochani panowie, nie będę się krygować. Nie macie wad. Jesteście fantastyczni. Idźcie z tym przesłaniem przez życie. I nie szukajcie wad, inni za was to zrobią - powiedziała pojednawczo, śmiejąc się, Mirosława Nykiel, posłanka PO, która od początku patronuje kongresowi kobiet.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Galeria zdjęciowa z Kongresu Kobiet Podbeskidzia


  O CHŁOPACH I BABACH

  Rozmowa z Małgorzatą Kiereś etnograf, szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, uhonorowana na kongresie tytułem Perła Podbeskidzia

  Proszę powiedzieć, jaki powinien być ten prawdziwy facet?

  Jestem wychowana w tradycyjnych wartościach. Dla mnie mężczyzna powinien dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Chcę, żebym zawsze mogła liczyć na człowieka, z którym jestem. I to - powiem szczerze - w ogóle nie chodzi o kwestie finansowe. Zresztą, jeśli chodzi o finanse, to ja się na tym kompletnie nie znam. Życia też nie rozpatruję w kategoriach finansowych czy materialnych. Ale od mężczyzny po prostu wymagam, by dawał kobiecie poczucie bezpieczeństwa. To jest dla mnie najważniejsze. Kobieta przychodząc do domu musi mieć oparcie i poczucie bezpieczeństwa, że nikomu nic się nie stało, że pieniądze nie zostały przehulane, że wszystko jest w porządku.

  A jacy są ci współcześni mężczyźni?
  Nie zawsze wiedzą, że... pierwsi nie powinni podawać ręki kobiecie. Nie sądzę też, że mężczyźni są źli. Wydaje mi się tylko, że współczesne chłopy nie zawsze ma siłę, by pokonać świat tak, jak robią to baby. Dzisiejsze życie niesie wiele problemów: strata pracy, brak pieniędzy i wiele innych rzeczy. Kobiety potrafią sobie z tym poradzić lepiej niż mężczyźni. Ale na świecie i chłopy, i baby są potrzebne. Tak już jest. Od zawsze.
  Rozmawiał: Jacek Drost
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cieszyn to już nie Śląsk Cieszyński..

  Ślązaczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 25

  ....a podbeskidzie ???? Pszczyna to nie miasto Górnośląskie, podbeskidzkie ??? Ustroń,Wisła to nie Beskid Śląski ,a podbeskidzie ???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Leczenie nie pomaga ?

  BB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 38

  a gdzie Ty w tekście znalazłaś Pszczynę ? jad zalewa Ci już oczy ? jak chcesz się rozprawić z Podbeskidziem w Beskidzie Śląskim to powalcz sobie z twórczością E.Grima sprzed 100 lat, proboszcza z...rozwiń całość

  a gdzie Ty w tekście znalazłaś Pszczynę ? jad zalewa Ci już oczy ? jak chcesz się rozprawić z Podbeskidziem w Beskidzie Śląskim to powalcz sobie z twórczością E.Grima sprzed 100 lat, proboszcza z Istebnejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wasze chłopy miały małego!!!!

  macie kompleks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 40

  a Polska to już nie Afryka???może mi wmówicie głupie babsztyle że Polska leży w Europie?????

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo