Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach: dzisiaj ważna debata o metropolii

Marcin Zasada
Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach: dziś debata o metropolii
Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach: dziś debata o metropolii Lucyna Nenow
Kongres MŚP w Katowicach: dziś o godz. 14.30 porozmawiamy o wyzwaniach, ale i pułapkach metropolii. Z jej szefem, marszałkiem, wojewodą i prezydentami.

Debata o metropolii na Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach

To będzie debata inna niż wszystkie do tej pory, poświęcone temu ważnemu zagadnieniu. Z prostego powodu – do tej pory przez lata dyskutowaliśmy wyłącznie o tym, czym metropolia ma być, na jakich zasadach będzie działać i czym powinna się zajmować. Dziś w MCK o g. 14.30 porozmawiamy też o tym, czym metropolia jest i czy to, czym jest, spełnia nasze oczekiwania.

CZYTAJ TAKŻE:
Mimo obaw Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach wciąż ma się dobrze

Dyskusja zorganizowana podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którą będę miał przyjemność poprowadzić, będzie pierwszą o takiej skali, zaplanowaną po wybraniu władz metropolii, uchwaleniu jej statutu i budżetu. To oczywiście jedynie fundamenty przyszłej integracji. Przed nami, a najbardziej – przed władzami związku trudna operacja ujednolicenia systemu transportu publicznego. Ponadto, opracowanie polityki przestrzennej i spięcie jej z realiami miejskimi. Jak prowadzić promocję metropolii i co w ramach tej strategii promować? Jak wykorzystać pieniądze (ok. 300 mln zł rocznie), którymi związek będzie dysponował od stycznia? Jak stworzyć model współpracy z ośrodkami rządowymi, by pozyskiwać fundusze na takie kluczowe przedsięwzięcia, jak choćby kolej metropolitalna? I wreszcie – w jaki sposób myśleć o przyszłych celach metropolii? Czy poszerzanie integracji powinno odbywać się w takich dziedzinach jak służba zdrowia, edukacja czy gospodarka odpadami?

Szef metropolii, Kazimierz Karolczak, zapowiada stymulowanie innowacyjności całego regionu. Przez zarządzanie przy użyciu kompleksowych danych, którymi dziś dysponują miasta, województwo czy rozmaite służby. Albo inny pomysł – fundusz zrównoważonego rozwoju, skrojony pod
potrzeby mniejszych gmin. By wspomóc takie innowacyjne przedsięwzięcia na ich terenie, które dziś przekraczają ich możliwości finansowe.

Mamy zagraniczne przykłady – np. z Francji czy Niemiec, które bywają nie tylko nauką, ale i przestrogą. Metropolia Ruhry znakomicie odnalazła się w rzeczywistości postindustrialnej. Ale np. w Saint-Etienne już sto lat temu pojawiły się postulaty metropolitalne, których odzwierciedleniem były m.in. próby łączenia mniejszych gmin w jedno wielkie miasto. Nic z tego nie wyszło, natomiast cały proces budowania silnej metropolii został spowolniony i utrudniony.

Moimi rozmówcami podczas dzisiejszej dyskusji będą: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic i przewodniczący zgromadzenia metropolii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera