Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku - wystawa IPN w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

Teresa Semik
Tragedią Górnośląską jest wypędzenie Niemców, przyjazd Kresowian, ale już nie służba w Wehrmachcie. Kontrowersyjna historia Ślązaków w 70 rocznicę deportacji mieszkańców Górnego Śląska na Wschód.

Od obejrzenia kontrowersyjnej wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” radni Sejmiku Śląskiego rozpoczęli dzisiejsze obrady w Katowicach.

Wystawy kontrowersyjnej ze względu na swoją narrację a także zestawie wydarzeń, które odbiegają od dotychczasowego pojęcia "Tragedii Górnośląskiej", rozumianej jako deportacje na Wschód mieszkańców Górnego Śląska do niewolniczej pracy. To jest raczej pokazanie historii wschodnich terenów III Rzeszy, dla których wojenny dramat zaczął się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej, przy relatywizowaniu niemieckiej okupacji Górnego Śląska.

Wystawę zorganizował w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego katowicki IPN w roku pamięci ofiar sowieckiej deportacji mieszkańców Górnego na Wschód. NKWD deportowało głównie obywateli III Rzeszy wysyłając ich do niewolniczej pracy w ramach tzw. żywych reparacji wojennych, zgodnie z planem Stalina zaakceptowanym na konferencji w Jałcie przez koalicję antyhitlerowską. Według najnowszych badań liczba ofiar NKWD wynosi co najmniej 30 tys., głównie mężczyzn. Pojęciem tzw. "Tragedii Górnośląskiej". Poszerzano o niewyobrażalne zbrodnie wojenne Armii Czerwonej na tym terenie w 1945 oraz grabież mienia.

Dr hab. Adam Dziurok z IPN zasugerował, żeby tragedią górnośląską objąć czas do jesieni 1946 roku. Wprawdzie ustały wtedy represje aparatu sowieckiego, ale Górnoślązacy odczuli skutki działania polskiego aparatu represji.

Należy zatem zapytać, dlaczego tragedią górnośląską nie jest służba Górnoślązaków w Wehrmachcie? Dlaczego nie jest katowicka gilotyna, na której Niemcy uśmiercali także Górnoślązaków?

Z wystawy, firmowanej przez marszałka województwa śląskiego, wynika, że tą tragedią była natomiast "repatriacja" Polaków z Kresów, bo na Górnym Śląsku zajmowali potem niemieckie mieszkania, co rodziło lokalne konflikty. Nie wiadomo, dlaczego Niemcy byli wysiedlani z terenów, które przypadły Polsce po drugiej wojnie, a Polaków z Kresów objęła "repatriacja". Retoryka IPN wzięta żywcem z czasów komuny.

Sejmik ma się wypowiedzieć na temat zaciągnięcia kredytów na dokończenie remontu Stadionu Śląskiego.

Wystawa "Rok 1945 na Górnym Śląsku" otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!