MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec papierowych biletów KZK GOP. Nie wszyscy są przygotowani

Tomasz Klyta
KZK GOP postawił 109 automatów ŚKUP. Ani jednego jednak nie ma w Tarnowskich Górach i gminach powiatu tarnogórskiego
KZK GOP postawił 109 automatów ŚKUP. Ani jednego jednak nie ma w Tarnowskich Górach i gminach powiatu tarnogórskiego Lucyna Nenow
Brak czytników w autobusach i biletomatów na przystankach oraz opóźniające się uruchomienie Punktu Obsługi Klienta. Tarnowskie Góry nadal nie są gotowe na ŚKUP

Decyzja zapadła. Osoby, które będą chciały korzystać z krótko- i długookresowych biletów KZK GOP, od 1 maja będą musiały kupić Śląską Kartę Usług Publicznych. Z niepokojem myślą o tym pasażerowie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Przewoźnicy działający na terenie MZKP wciąż nie są w pełni przygotowani do projektu ŚKUP. A to tylko jeden z kilku problemów.

KZK GOP i MZKP już kilkanaście lat temu podpisały tzw. unię biletową. Dzięki niej pasażerowie korzystający z usług zarówno jednego, jak i drugiego organizatora przewozów, mogą jeździć autobusami na tych samych biletach. Umowa trwa od tak dawna, że większość pasażerów nawet nie zdaje sobie sprawy z odrębności tych podmiotów. A to najważniejsza kwestia.

MZKP, będąc osobnym podmiotem, rozpoczął procedurę wchodzenia do programu ŚKUP później niż KZK GOP. Już w październiku zeszłego roku, kiedy program ŚKUP zaczynał funkcjonować, pasażerowie z okolic Tarnowskich Gór alarmowali o braku czytników kart w autobusach. Zarówno KZK GOP, jak i MZKP deklarowały wówczas, że urządzenia wkrótce zostaną zainstalowane w pojazdach. Podano nawet datę - 1 listopada 2015 r.

Tymczasem kończy się marzec, a jedyną dobrą wiadomością jest to, że teraz czytniki naprawdę są w trakcie montażu. W połowie zeszłego tygodnia z ust Henryka Szudego, dyrektora MZKP, usłyszeliśmy deklarację, że wszystkie autobusy będą miały czytniki w przeciągu dwóch tygodni. Brak czytników nie powinien być jednak większym problemem, bo wszyscy kontrolerzy są wyposażeni w odpowiednie urządzenia do kontroli kart ŚKUP.
To jednak nie wszystkie niedogodności, z jakimi borykają się pasażerowie MZKP. W Tarnowskich Górach wciąż nie ma planowanego Punktu Obsługi Klienta (POK). A tylko w tym miejscu można złożyć wniosek i odebrać spersonalizowaną kartę ŚKUP, odblokować ją oraz zwrócić. W całym województwie takich punktów jest 40, jednak nie wiadomo, czy podobny powstanie w Tarnowskich Górach.

- Za POK odpowiada mBank, który obok Asseco wygrał przetarg na realizację programu ŚKUP dla KZK GOP. Dworzec w Tarnowskich Górach już dawno jest przygotowany na uruchomienie POK-u - zaznacza Henryk Szudy.

Trzecim problemem jest brak stacjonarnych automatów doładowania ŚKUP. W całym województwie jest ich 109. MZKP chce kupić 10 takich urządzeń - dla każdej z gmin, na terenie której realizuje przewozy (gminy powiatu tarno-górskiego bez Kalet i Radzion-kowa oraz Mierzęcice, Toszek i Wielowieś).

- Jedno urządzenie kosztuje 200 tys. zł. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych. Jeśli się nie uda, kupimy z własnych pieniędzy jeden automat i postawimy w Tarnowskich Górach - zapowiada Szudy.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni