MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z gimnazjami. 8-letnia szkoła powszechna i 4-letnie liceum. MEN zdradził szczegóły reformy

KD
Ministerstwo Edukacji Narodowej/twitter
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zdradziła szczegóły projektu reform w polskiej edukacji. Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum oraz szkoła branżowa, zamiast zawodówki. - Celem reformy jest uratowanie potencjału polskiej edukacji - mówiła podczas konferencji w Toruniu Anna Zalewska.

Anna Zalewska podsumowała ogólnopolską debatę "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana" i przedstawiła propozycję zmian systemu edukacji. Najbardziej wyczekiwaną informacją była nowa struktura szkolnictwa w Polsce. Resort edukacji zdecydował się na likwidację gimnazjów. Nowy system stworzą:

- 8-letnia szkoła powszechna, w tym 4-letnia edukacja wczesnoszkolna oraz 4-letnia klasa na poziomie gimnazjalnym
- 4-letnie liceum.

- W ten sposób uda się uratować małe szkoły i połączenia etapów kształcenia, które przeszkadzają w rozwoju naszych dzieci - mówiła podczas konferencji pani minister. - Badania pokazują, że uczeń gubi się w czwartej klasie, dlatego przedłużamy nauczanie wczesnoszkolne. Uczniowie w czwartej klasie będą mieli tego samego wychowawcę, a jednocześnie poznawać już nauczycieli, którzy będą ich uczyć poszczególnych przedmiotów - tłumaczyła.

Zaznaczała, że chce doprowadzić do sytuacji, kiedy rodzic na godz. 8 zawozi dziecko do szkoły i przyjeżdża po nie między 15-16. Odbiera ze szkoły dziecko, które jest po obiedzie, i które już odrobiło pracę domową. Powrót do 4-letniego liceum to odstąpienie od formy LO, które, zdaniem MEN, były kursami przygotowawczymi do egzaminu maturalnego.

Zalewska podkreślała ogromną rolę nauczycieli wczesnoszkolnych. To od ich pracy zależy nastawienie dzieci do szkoły.

Nowa struktura szkolnictwa
Nowa struktura szkolnictwa w pełni będzie funkcjonować dopiero od roku szkolnego 2022/2023. Składać się będzie z:

- 8-klasowej szkoły powszechnej,
- 4-letniego liceum,
- 5-letniego technikum.
- dwuetapowej szkoły branżowej (w sumie 5 lat).

Reforma ma być wprowadzana stopniowo. Pierwsi uczniowie naukę w szkołach powszechnych zaczną już w przyszłym roku. - Zaczniemy od 2017 roku. Klasa I i VII będzie prowadzona wg nowej podstawy programowej - tłumaczyła Zalewska.

Więcej czytania i więcej historii
Struktura szkoły, to jedna z wielu rzeczy, jakie mają się zmienić w najbliższych latach w oświacie. resort edukacji chce, by uczniowie więcej czytali i bardziej interesowali się historią swojej ojczyzny. - Uczeń ma mieć określone kompetencje, znać świetnie matematykę, język obcy, informatykę, my dokładamy do nich dwie kolejne kompetencje - znajomość literatury oraz historii swojego narodu, po to, by być patriotą gospodarczym - zaznaczała Zalewska.

W tym celu MEN rozpocznie inwestycję w rozwój czytelnictwa, dotyczyć to ma zwłaszcza mieszkańców mniejszych ośrodków.
Uruchomiony zostanie program "Książka w każdym domu". Powstanie propozycja kanonu lektur dla rodziców dzieci wychowania przedszkolnego, a także zwiększenie nakładów na rozwój wiejskich bibliotek. Biblioteki mają stać się miejscami atrakcyjnymi dla młodych ludzi. Od 2017 roku w szkołach będą organizowane lekcje cichego czytania w bibliotekach. Zaś zajęcia dla najmłodszych będą rozpoczynać się od 15 minut czytania książek. Zwiększenie liczby godzin historii ma pomóc w kształtowaniu świadomości historycznej uczniów. Nauka tego przedmiotu ma wyjść poza szkolne mury - propozycją są żywe lekcje historii czy wycieczki do miejsc historycznych, w których organizacji ma pomóc ministerstwo.

Technologia w każdej szkole
W ciągu dwóch lat każda szkoła ma mieć dostęp do internetu szerokopasmowego (270 mln zł z UE na budowę infrastruktury, 120 mln zł na szkolenie nauczycieli), wystartować mają lekcje programowania. - Musimy przygotować nauczycieli do tego zadania. Pedagodzy otrzymają niezbędną pomoc, resort zamierza zainwestować w doskonalenie zawodowe - zaznaczała Zalewska. - Uruchamiamy program pt. "Aktywne tablice", w każdej klasie będą tablice multimedialne - dodawała. Program ma doprowadzić do wyrównania szans uczniów, dlatego szkoły, które już mają tablice, nie mają co liczyć, że dostaną nową. - Będziemy szukać miejsc, które rzeczywiście potrzebują wsparcie - mówiła Zalewska.

Nowy sprzęt i nowe technologie mają być wykorzystywane, np. w nauce języków obcych. Zapowiedziała też zmiany w programie nauczania języków obcych. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której na każdym etapie edukacyjnym naukę zaczyna się od "I am" - ostro komentowała.

Nastawienie na W-F
Do łask mają wrócić popularne SKS-y. W szkolnych klubach sportowych nauczyciele mogliby realizować jedną godzinę lekcji wychowania fizycznego. Zalewska zachęcała też, by nauczyciele wczesnoszkolni sami prowadzili zajęcia sportowe dla swoich podopiecznych. Uruchomiony ma zostać także tydzień projektów edukacyjnych (2 tydzień czerwca), w trakcie którego młodzi ludzie mogliby aktywnie spędzać ostatnie przedwakacyjne dni w szkole.
Zmiany egzaminów zewnętrznych
Inną formę będą miały również egzaminy zewnętrzne. Proponowane przez MEN zmiany są następujące:
- wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego coroczne zrównywanie wyników egzaminów w kolejnych latach;
- uproszczenie procedur maturalnych;
- większa liczba pytań otwartych, problemowych, wymagających kojarzenia faktów i wyciągania wniosków na egzaminach wewnętrznych;
- zmiana formuły egzaminu ustnego z języka polskiego i języków obcych;
- rozszerzenie form e-oceniania na inne przedmioty egzaminacyjne;
- nauka w tzw. klasach mundurowych da dodatkowe punkty przy egzaminach na uczelnie wyższe kierunkowe.

Rozwijamy wolontariat
MEN stawia też na rozwój wolontariatu. Dlatego chce wprowadzić obowiązkowe uczestnictwo w akcjach dobroczynnych oraz programów partnerskich, które mają wspierać działalność szkół polonijnych. - Bez wolontariatu, godzin wolontariatu w większości krajów nie można skończyć szkoły - podkreślała minister. - Nauczymy się być z dziećmi tam, gdzie trzeba pomagać drugiemu człowiekowi - dodała.

Nowy stopień awansu zawodowego
Do czterostopniowej listy awansu zawodowego nauczycieli, MEN dokłada piąty stopień - nauczyciel specjalista. By go zdobyć, nauczyciel będzie musiał zrobić doktorat lub wprowadzić innowację opisaną. - Ma to być konkretna innowacja, opisana dla danego środowiska, szkoły i przedmiotu - podkreślała szefowa MEN. Dodatkowo resort planuje wydłużenie pierwszego stażu z 9 miesięcy do 1 roku i 9 miesięcy. Jak tłumaczy zalewska, tak krótki czas nie daje możliwości zweryfikowania, czy pedagog nadaje się do zawodu.

- Chcemy zindywidualizować długości ścieżki awansu zawodowego. Ma ona zależeć od jakości pracy pedagoga i uregulowania statusu nauczyciela polonijnego - podkreślała. - Potrzebujemy doskonalenia zawodowego, które służy systemowi, które pozwoli nauczycielowi zagrożonemu zwolnieniem, zostać doradcą zawodowym czy nauczycielem matematyki, który zna języki obce, i który pozwoli obcokrajowcom przejść przez naukę tego przedmiotu.

Na doskonalenie zawodowe mają zostać obowiązkowe wyodrębnione środki, w wysokości 1 proc. planowanych rocznych środków na wynagrodzenie nauczycieli.

Więcej pieniędzy na 6-letnie przedszkolaki
Powody do radości mają również samorządowcy. Zalewska spełniła daną im na początku roku obietnice i subwencją oświatową (w kwocie ok. 4,3 tys. zł) objęła przedszkolaki w wieku 6-lat.

Szkolnictwo zawodowe
Minister przypominała też ogłoszone w piątek zmiany w szkolnictwie zawodowym. Zamiast szkół zawodowych uczniowie będą wybierali nowoczesne szkoły branżowe (dwustopniowe). Podkreślała, że najważniejszą zmianą jest "stopniowe wprowadzenie dualnego systemu kształcenia".

- W szkole branżowej będzie można zdać maturę zawodową oraz skończyć studia licencjackie, pozostawiamy technika - mówiła Zalewska. - W doskonalenie zawodowe uczniów i nauczycieli powinni włączyć się także pracodawcy.

Na tym nie koniec zmian w szkolnictwie zawodowym. - Chcemy wyprowadzić egzaminy zawodowe ze szkoły, po to, by odbywały się w centach kształcenia ustawicznego – mówiła o swoich planach. Dzięki temu przeprowadzanie egzaminów będzie możliwe przez cały rok, a nie tylko w trakcie trzech sesji w ciągu roku.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Fabjański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
*Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni