Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z polityką na Jasnej Górze? Po krytyce wystąpienia wicepremier rzecznik ojców paulinów zapowiada zmiany

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wicepremier Jadwiga Emilewicz wzięła udział w Pielgrzymce Przedsiębiorców na Jasną Górę
Wicepremier Jadwiga Emilewicz wzięła udział w Pielgrzymce Przedsiębiorców na Jasną Górę Biuro Prasowe Jasnej Góry. Twitter Dariusz Joński
Polityczne wystąpienia na Jasnej Górze odejdą w zapomnienie? W niedzielę wicepremier Jadwiga Emilewicz podczas Pielgrzymki Przedsiębiorców, transmitowanej przez TVP, zabrała głos z ambony, co spotkało się z wielką krytyką ze strony polityków i dziennikarzy. Jasnej Górze i wicepremier zarzucono bowiem, że prowadzi kampanię z kościelnej ambony. Po tym wydarzeniu mocny głos zabrał Episkopat, teraz oświadczenie wydał rzecznik prasowy klasztoru, który zapowiada zmiany.

W niedzielę, 21 czerwca wicepremier Jadwiga Emilewicz, uczestnicząc w Pielgrzymce Przedsiębiorców, zabrała głos z ambony. Wicepremier mówiła m.in.:

- Praca powinna być przed kapitałem. Na to warto zwracać uwagę i myślę, że na to dziś zwracamy uwagę, kiedy staramy się wesprzeć państwa w tym wzajemnym radzeniu sobie z trudnościami, tym, co nas wszystkich spotkało, oferując pomoc publiczną, która ma sprawić, że państwo przetrwają w archipelagu polskiego życia społecznego, gospodarczego - mówiła wicepremier Emilewicz.

Jej wystąpienie spotkało się z powszechną krytyką w mediach i portalach społecznościowych. Zarzucono jej, że wykorzystuje kościół i Jasną Górę do prowadzenia kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.

"Trudno powiedzieć, czy jest to dalej msza, czy konwencja wyborcza w asyście hierarchów kościelnych. Polski sojusz tronu i ołtarza idzie w coraz dziwniejsze formaty" - napisała na Twitterze rzeczniczka partii Razem Dorota Olko.

Z kolei polityk Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński napisał: "Pani minister agituje z ambony na Jasnej Górze, a TVP transmituje wystąpienie kampanijne! Upadek wszystkich wartości!".

Szybko głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

- Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że biskupi już w 2005 r. we wskazaniach KEP do nowego wydania Odnowionego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego zwracali uwagę, że „ambony nie powinno się wykorzystywać do wystąpień (przemówień), które nie są związane z proklamacją Słowa Bożego”.

Musisz to wiedzieć

- Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane. Chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji. Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zobacz koniecznie

Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych, gdyż nie jest to jego rolą.

- Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale – jak podkreślał Jezus Chrystus – są domami modlitwy – dodał.

Nieoczekiwanie głos w sprawie zabrała Jasna Góra, która zapowiedziała zmiany w wystąpieniach osób świeckich podczas mszy świętej.

- W odpowiedzi na bieżącą debatę publiczną informuję, iż od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Góry, a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienia związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca - poinformował w specjalnym oświadczeniu o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera