Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych. Zobaczcie, jak wygląda dzisiaj zakład, który był chlubą miasta i byłego województwa śląskiego

BR
Przedsiębiorstwo dawało zatrudnienie setkom mieszkańców Koniecpola, dzięki czemu miasto się rozwijało. Dzisiaj to ruina
Przedsiębiorstwo dawało zatrudnienie setkom mieszkańców Koniecpola, dzięki czemu miasto się rozwijało. Dzisiaj to ruina Fogotten Polska Urbex
Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych w drugiej połowie XX wieku były największym zakładem w Koniecpolu i jednym z największych w byłym województwie częstochowskim. Przedsiębiorstwo dawało zatrudnienie setkom mieszkańców Koniecpola, dzięki czemu miasto się rozwijało. KZPP przez wiele lat dostarczały miastu ogrzewanie. Jak dzisiaj wygląda zakład? Zobaczcie zdjęcia, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Łukasza Pawelca.

Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych powstały w 1953 roku. Przedsiębiorstwo oparto na szwedzkiej technologii. Dwa lata później KZPP rozpoczęły eksport płyt za granice kraju.

ZOBACZCIE, JAK DZISIAJ WYGLĄDA ZAKŁAD

W latach 1957 – 1960 nastąpiła rozbudowa zakładów, uruchomiono dwa nowe ciągi produkcyjne płyt twardych. Obecnie po przeprowadzonym postępowaniu upadłościowym, spółka nie prowadzi działalności gospodarczej.

W 1993 roku Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych zostały przekształcone w spółkę Skarbu Państwa. W 2002 roku dosżło do nabycia 455 344 (60,26 proc.) akcji Spółki przez grupę inwestorów: „Sigma Trade” sp. z o.o., Stanisława Bieńkowskiego, Romualda Majcherowskiego. Rozpoczęła się restrukturyzacja finansowej Spółki, modernizacja zakładu i wznowienie eksportu na wcześniej pozyskane rynki eksportowe.

Zobaczcie koniecznie

Niestety w 2006 roku doszło do groźnego pożaru. Niestety z biegiem lat Zakład podupadał, a na zdjęciach widać, jak obecnie wygląda. Zła kondycja KZPP, największego zakładu w Koniecpolu, odbiła się również na kondycji finansowej i rozwoju miasta, które musiało kilka lat temu wprowadzać plan naprawczy.

Przedsiębiorstwo dawało zatrudnienie setkom mieszkańców Koniecpola, dzięki czemu miasto się rozwijało. Dzisiaj to ruina

Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych. Zobaczcie, jak wyglą...

O Koniecpolskich Zakładach Płyt Pilśniowych zrobiło się jeszcze głośno w 2014 roku, kiedy zaginął tam pojemnik zawierający źródło promieniowania jonizującego. Pojemnik jest szczelnie zamknięty. Ale jego otwarcie może spowodować śmiertelne zagrożenie spowodowane przez radioaktywny kobalt Co-60.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera