Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. Krystyny Bochenek będzie kontynuowany - potwierdza senator Śmigielski

Redakcja
W 2012 r. dziennikarka TVP Katowice Dagmara Drzazga zwyciężyła w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła nagrodziła jej film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela".
W 2012 r. dziennikarka TVP Katowice Dagmara Drzazga zwyciężyła w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Kapituła nagrodziła jej film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". ARC
Zarząd woj. śląskiego znalazł środki na organizację dorocznego ogólnopolskiego konkursu im. Krystyny Bochenek. Potwierdził to w studiu TV Dziennika Zachodniego Bogusław Śmigielski, senator PO. Wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała też grupa senatorów z regionu. Konkurs ma jednak zmienić formułę i zyskać wyższą rangę.

Zarząd woj. śląskiego znalazł środki na organizację dorocznego ogólnopolskiego konkursu im. Krystyny Bochenek. Wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała też grupa senatorów z regionu. Konkurs ma jednak zmienić formułę i zyskać wyższą rangę.

Bogusław Śmigielski powiedział, że czuje sie odpowiedzialny za kontynuowanie konkursu, bo to za jego kadencji zadecydowano o organizacji ogólnopolskiego konkursu im. Krystyny Bochenek.

Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego, upamiętniającego wybitną dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wyszła trzy lata temu od przedstawicieli śląskich mediów. W przedsięwzięcie zaangażował się regionalny samorząd, fundując 50 tys. zł nagrody za najlepsze publikacje o sprawach Śląska.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu, służącego – oprócz upamiętnienia Krystyny Bochenek – także promocji woj. śląskiego oraz upowszechnianiu wiedzy o jego historii, kulturze i problemach. W ubiegłym tygodniu marszałek województwa zdecydował, że z powodu trudnej sytuacji finansowej województwa trzecia edycja konkursu nie odbędzie się, co jednak – według zapewnień przedstawicieli samorządu – nie oznaczało całkowitej rezygnacji z tej inicjatywy.

W piątek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska poinformowała PAP, że samorząd nadal zamierza wspierać to przedsięwzięcie. „Podczas posiedzenia zarządu w sprawie przyszłorocznego budżetu zdecydowano, by przeznaczyć odpowiednie środki na ten cel” - zapewniła rzeczniczka.

Samorządowcy chcą jednak przedyskutować formułę konkursu, nie wykluczając jej rozszerzenia – zamiast wyłącznie materiałów dziennikarskich mogłyby być oceniane także inne inicjatywy (jedna z propozycji mówi o publikacjach książkowych, inna np. o przedsięwzięciach społecznych). Wkrótce przedstawiciele samorządu mają się spotkać w tej sprawie z kapitułą konkursu.

„Zaproszenie chcielibyśmy skierować również do przedstawicieli Fundacji im. Krystyny Bochenek oraz Senatu RP. Zaszczytem byłoby dla nas, gdyby zaproszenie w charakterze honorowego członka kapituły konkursu przyjął przedstawiciel rodziny państwa Bochenków” - dodała Marzyńska.

Jej zdaniem propozycje samorządu służą temu, by konkurs w odświeżonej formule cieszył się większym niż dotąd zainteresowaniem. „Musimy bezsprzecznie zapewnić mu odpowiednią rangę” - wskazała rzeczniczka marszałka.

Wsparcie tej inicjatywy zapowiadają senatorowie z woj. śląskiego. Sen. Bogusław Śmigielski, który w czasie gdy powstała inicjatywa nagrody był marszałkiem województwa, zapowiedział, że senatorowie poproszą obecnego marszałka Mirosława Sekułę o ponowne przemyślenie decyzji w sprawie trzeciej edycji konkursu.

„Jednocześnie, jako przedstawiciel zespołu senatorów ze Śląska, już dziś mogę zadeklarować nasze wsparcie. Mogę też zapewnić, że będę zabiegał o poparcie tej inicjatywy z poziomu marszałka Senatu” - zadeklarował w piątek Śmigielski.

Jego zdaniem jest bardzo ważne, by konkurs, mający wybitną patronkę, miał należną mu rangę. „Jest potrzeba przedyskutowania formuły tej inicjatywy i - czego nie można wykluczyć - rozszerzenia jej” - ocenił senator.

Według przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, dyskusja, jaka wywiązała się w regionie po informacji dotyczącej rezygnacji z trzeciej edycji konkursu, powinna w efekcie dobrze przysłużyć się tej inicjatywie i przełożyć się na większe zainteresowanie ogólnopolskim konkursem.

W ubiegłym roku Grand Prix konkursu zdobyła Violetta Rotter-Kozera z Telewizji Katowice. Kapituła nagroziła jej film poświęcony wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W pierwszej edycji zwyciężyła inna dziennikarka TVP Katowice - Dagmara Drzazga - za film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". To oparta na obrazie artysty sfabularyzowana opowieść o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż".

Celem konkursu im. Krystyny Bochenek ma być promocja regionu, a także upamiętnienie postaci patronki. Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. PAP



*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!