Nasza Loteria

Konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. Zobacz, jakie panie już zgłoszono.

Artykuł sponsorowany
Osoba zgłaszająca: Ewa Piaskowska z domu Stęślicka Kobiety w mojej rodzinie były bardzo samodzielne i niezależne. Moja babcia Helena Stęślicka z domu Sypkowska, była znaną działaczką społeczną, brała udział w pracach organizacyjnych i oświatowych towarzystw polskich, m.in. w 1903 roku zorganizowała Towarzystwo Czytelnia dla Kobiet i została pierwszą przewodniczącą Zarządu, co było powodem represji policyjnych. Jej wrażliwość społeczną podzielał jej mąż Jan Nepomucen Stęślicki lekarz, działacz oświatowy, społeczny i narodowy.Moja niezwykła ciotka Halina Felicja Stęślicka była najmłodszą posłanką na Sejm RP I kadencji (1922-1927). Bezpośrednio po wyborze na posła była jeszcze niepełnoletnia, bo nie ukończyła 25 lat, dlatego składała przysięgę poselską póżniej niż inni, co było wielką sensacją w polskim parlamencie. Zanim została „posełkinią”, jak mówiono wówczas nieco ironicznie na pierwsze posłanki, była działaczką organizacji kobiecych, w tym Związku Towarzystw Polek i Narodowej Organizacji Kobiet. Była Redaktorką „Głosu Polek” a także uczestniczką trzech powstań śląskich. Osobiście kierowała Sekcją Towarzystw Kobiecych przy Polskim Komitecie Plebiscytowym.Młodsze siostry; Włodzimira Stęślicka (na zdjęciu) należała do żeńskich oddziałów Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (zmarła w wieku 27 lat) a najmłodsza Wanda Stęślicka, zakładała skauting w Siemianowicach Śląskich, została znanym profesorem antropologii.Wszystkie te kobiety były bardzo aktywne i wychowane w duchu patriotyzmu. Jestem im wdzięczna gdyż korzystam dzisiaj z wolności i praw kobiet co jest zdobyczą tamtych lat.Moja kariera zawodowa wtedy nie byłaby możliwa.
Osoba zgłaszająca: Ewa Piaskowska z domu Stęślicka Kobiety w mojej rodzinie były bardzo samodzielne i niezależne. Moja babcia Helena Stęślicka z domu Sypkowska, była znaną działaczką społeczną, brała udział w pracach organizacyjnych i oświatowych towarzystw polskich, m.in. w 1903 roku zorganizowała Towarzystwo Czytelnia dla Kobiet i została pierwszą przewodniczącą Zarządu, co było powodem represji policyjnych. Jej wrażliwość społeczną podzielał jej mąż Jan Nepomucen Stęślicki lekarz, działacz oświatowy, społeczny i narodowy.Moja niezwykła ciotka Halina Felicja Stęślicka była najmłodszą posłanką na Sejm RP I kadencji (1922-1927). Bezpośrednio po wyborze na posła była jeszcze niepełnoletnia, bo nie ukończyła 25 lat, dlatego składała przysięgę poselską póżniej niż inni, co było wielką sensacją w polskim parlamencie. Zanim została „posełkinią”, jak mówiono wówczas nieco ironicznie na pierwsze posłanki, była działaczką organizacji kobiecych, w tym Związku Towarzystw Polek i Narodowej Organizacji Kobiet. Była Redaktorką „Głosu Polek” a także uczestniczką trzech powstań śląskich. Osobiście kierowała Sekcją Towarzystw Kobiecych przy Polskim Komitecie Plebiscytowym.Młodsze siostry; Włodzimira Stęślicka (na zdjęciu) należała do żeńskich oddziałów Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (zmarła w wieku 27 lat) a najmłodsza Wanda Stęślicka, zakładała skauting w Siemianowicach Śląskich, została znanym profesorem antropologii.Wszystkie te kobiety były bardzo aktywne i wychowane w duchu patriotyzmu. Jestem im wdzięczna gdyż korzystam dzisiaj z wolności i praw kobiet co jest zdobyczą tamtych lat.Moja kariera zawodowa wtedy nie byłaby możliwa. ARC
Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł ze Śląska, zorganizował konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. Zgłoś do konkursu swoją babkę, ciotkę, matkę albo inną nieznaną historycznie postać kobiety z lat 1918-2018, z terenu województwa śląskiego oraz pozostałych terenów historycznego Śląska. Zgłoszenia były przyjmowane do 15 września 2018, ale ze względu na duże zainteresowanie konkurs został przedłużony do 30 września. Zobacz, jakie panie już zgłoszono do tego konkursu

Do 30 września 2018 r. można przysyłać zgłoszenia do konkursu "Kobiety Śląska", zorganizowanego przez europosła Jerzego Buzka z okazji 100-lecia niepodległości. Są już pierwsze zgłoszenia. Prezentujemy je w formie galerii zdjęciowej.

Kobiety Śląska – nasze prababcie, babcie, mamy, żony, ciotki, siostry, córki, sąsiadki, narzeczone... To bohaterki życia codziennego, ale także społeczności lokalnych. Znane może nawet tylko nam w kręgu rodzinnym, w kręgu znajomych. Ale właśnie dzięki nim wygrywaliśmy powstania, przetrwaliśmy koszmarne czasy II wojny światowej i totalitaryzmu komunistycznego. Zwykle skromne, stojące gdzieś na drugiej, trzeciej linii, ale przecież tak niezwykle ważne. Wygrywaliśmy dzięki nim nasze życie codzienne.

- Dlatego chcemy je uhonorować w tym wielkim plebiscycie, który pokaże, jak były niezbędne, jak waleczne, wspaniałe. I wreszcie, jakie odważne. Chodzi o trzy, ale przecież może być i więcej stron rękopisu, maszynopisu, mejla. Do tego kilka zdjęć. Też ze dwa, trzy, które przybliżą nam postać. Może to być jakiś ważny dokument - mówi Jerzy Buzek.

- Zwracam się do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, ale też historycznych części Śląska, by „odkurzyli” pamięć, przejrzeli rodzinne albumy, przypomnieli sobie opowieści babci, rodzinne historie i utrwalili je - kontynuuje Buzek. - To niezwykle ważne, by pamięć o zwykłych – niezwykłych kobietach Śląska znalazła swoje miejsce w specjalnym albumie, na stronach Dziennika Zachodniego, także w jego internetowym wydaniu. Zwracam się zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, by wzięli udział w naszym przedsięwzięciu. Przypomnieli sobie historie i ludzi. Zależy nam na utrwaleniu życiorysów z minionych stu lat od 1918 do 2018 roku. Każde pokolenie ma swoje mniejsze i większe bohaterki. Moim zdaniem, każda rodzina ma taką osobę, która jest warta pokazania najmłodszym, warta zachowania w zbiorowej pamięci - dodaje.

ZASADY PLEBISCYTU:
Poszukujemy nieznanych historycznie postaci kobiet z lat 1918 - 2018, z terenu województwa śląskiego oraz pozostałych terenów historycznego Śląska.
1. Konkurs polega na wykonaniu pracy konkursowej, ukazującej sylwetkę kobiety, która odegrała znaczącą rolę w życiu naszej rodziny, naszym własnym. Praca winna zawierać uzasadnienie naszego wyboru oraz może zawierać zdjęcia bohaterki pracy.
2. Aby wziąć udział w Konkursie należy w okresie od 28 kwietnia do 15 września 2018 r. wysłać drogą elektroniczną formularz zgłoszeniowy wraz z pracą konkursową. Zgłaszanie do Konkursu odbywa się drogą elektroniczną, na adres e-mail: [email protected] lub wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z pracą konkursową na adres: Dziennik
Zachodni „(Nie)zwykłe kobiety - niezwykłe historie - kobiety Śląska, ul. Baczyńskiego 25A, 41-203 Sosnowiec
- decyduje data wpłynięcia pracy.
Nagrody
a) 10 laureatów Konkursu otrzyma dwuosobowe zaproszenie na 5-dniowy wyjazd do Brukseli i Amsterdamu. Wyjazd będzie miał miejsce kwiecień-maj 2019.
b) uczestnicy Konkursu na finale kończącym Konkurs otrzymają album zawierający nadesłane prace (prace laureatów będą publikowane w całości, pozostałe w zależności od ilości zgłoszeń).

https://pliki.serwisyregionalne.pl/ckie/pliki_emisyjne/Regulamin100kobiet.pdf

https://plebiscyt.dziennikzachodni.pl/ankieta/335741/wypelnij-formularz-zgloszeniowy.html

Informacje o przyznaniu nagrody w Konkursie zostaną opublikowane w wydaniu Dziennika Zachodniego 9 listopada 2018 roku oraz na stronie www.buzek.pl,

www.dziennikzachodni.pl

i portalu internetowym

www.naszemiasto.pl

.

*
Sfinansowano ze środków Grupy EPP- ED

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni