23 z 45
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Władysława Magiera mężatka, matka jednego syna....
fot. Władysława Magiera

Konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. Zobacz, jakie panie już zgłoszono.

Władysława Magiera mężatka, matka jednego syna.
Naukę rozpoczęła w szkole podstawowej w Hażlachu, a maturę zdała w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie. W 1978 r. skończyła studia z tytułem magistra historii na Uniwersytecie Śląskim i rozpoczęła pracę, jako asystent, w Instytucie Historii UŚl w Katowicach. Ze względów osobistych przeniosła się w 1982 r. w rodzinne strony i do emerytury uczyła historii w Zespole Szkół Rolniczo – Technicznych w Cieszynie.
Władysława Magiera wpadła na pomysł wydobycia na światło dzienne sylwetek zasłużonych dla historii miasta cieszyńskich kobiet. Pomysłodawczyni przyświecał nowatorski motyw: spojrzenia na lokalną historię również poprzez dokonania kobiet. Realizując swój projekt opracowania książki „Cieszyński szlak kobiet” autorka podjęła żmudną pracę zbierania materiałów archiwalnych, docierania do artykułów i publikacji, a także do osób bliskich i znajomych nieżyjących już bohaterek. Materiały te znajdowała w kraju i za granicą bowiem cieszyńskie kobiety miały polskie, czeskie, austriackie czy żydowskie korzenie. W ten sposób w2010 r. powstał pierwszy tom „Cieszyńskiego szlaku kobiet”. Autorka zorganizowała szereg spotkań, min. w Domu Narodowym, na których przy wykorzystaniu materiałów audiowizualnych i oprawie artystycznej opowiadała o swoich bohaterkach. Praca została przyjęta, nie tylko przez Cieszyniaków, bardzo ciepło, liczne prelekcje wygłaszane przez autorkę w innych miastach inspirowały tam do podobnych opracowań.

To motywowało W. Magierę do napisania w latach 2011 - 12 r. II i III tomu. Z rąk autorki książki te otrzymały min. żony prezydentów RP oraz premier Jerzy Buzek.

Nakład tych wydań został szybko wyczerpany. W 2014 r. ukazała się pięknie wydana książka pt. „Szlak kobiet Ślaska Cieszyńskiego”, zawierająca sylwetki 44 bohaterek. W 2016 ukazała się kolejna publikacja z tego cyklu, opisuje 25 kobiet.


Aktywność Władysławy Magiery nie ogranicza się jedynie do działalności pisarskiej i wydawniczej. W 2010 była koordynatorką (nieodpłatnie) projektu „Uliczka Cieszyńskich Kobiet”, która została udostępniona zwiedzającym na terenie Zamku Cieszyn 19.09. 2010 i stała się jedną z atrakcji Cieszyna, licznie odwiedzaną przez turystów. W 2013 r. doprowadziła do rozbudowy Uliczki o dalsze 9 lamp upamiętniających zasłużone kobiety. W tymże roku z inicjatywy W. Magiery odsłonięto w Ustroniu – Brzegach tablicę poświęconą Marii Skalickiej, a w październiku 2014 r. z jej inicjatywy pojawiła się w Cieszynie, pierwsza tablica poświęcona w całości kobiecie – Marii Geysztowt – Bernatowiczowej. Podobnie w 2015 r. z jej inicjatywy odsłonięto w Orłowej (Zaolzie) tablicę Wandy Wójcik, powstała w wyniku współpracy W. Magiery z Klubami Kobiet PZKO.
Corocznie wygłasza kilkadziesiąt prelekcji o swoich bohaterkach, historii Ziemi Cieszyńskiej i jej zacnych rodach. Swoje prace i prelekcje prezentowała w: Katowicach, Krakowie, Warszawie, Siemianowicach Śl., Zabrzu, a także prawie we wszystkich miejscowościach regionu po obu stronach Olzy.

W roku 2013, promując region w sukni cieszyńskiej, uczestniczyła w otwarciu izby pamięci Grabskich w Sulejówku.

Swoimi wykładami wzbogaciła wiele spotkań Macierzy, klubów propozycji, wielokrotnie zasiadała w jury konkursów wiedzy o regionie, organizowanych przez szkoły po obu stronach Olzy.
W lutym 2012 r. walnie przyczyniła się do uczczenia przez Sejmik Województwa Śląskiego specjalną uchwałą działacza narodowego inż. Józefa Kiedronia. Była również inicjatorką obchodów roku J. Kiedronia na Zaolziu i pomysłodawczynią zbiórki publicznej na tablicę upamiętniającą małżeństwo Zofii i Józefa Kiedroniów – działaczy narodowych na Śląsku Cieszyńskim. Uroczyste odsłonięcie tablicy 1.10.2010 r. było również jej dziełem.
Również w radiu TOK FM w dniu 23.01.2011 r. w audycji „Lepiej późno niż wcale” odbyła się dyskusja o książce W. Magiery, a w latach 2010 - 18 nagrała kilkadziesiąt audycji dla radia Katowice oraz dla polskiego radia w Ostrawie. Telewizja Wrocław wyemitowała materiał o książce i uliczce kobiet w programie „Rozmówki polsko – czeskie”. Telewizja polska nagrała także film dokumentalny „Uliczka cieszyńskich kobiet”.
W. Magiera była główną inicjatorką nagrania, a w filmie narratorką. Był on emitowany w programie II TVP w marcu 2014 r. i powtarzany w TVP Info i TV Polonia.


W 2016 nawiązała współpracę z Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie służy wiedzą i materiałami w przygotowaniu wystawy.
Ponadto regularnie pisze do kalendarzy: cieszyńskiego, śląskiego, beskidzkiego, a jej artykuły znalazły się również w naukowych leksykonach wydanych przez Uniwersytet w Opolu i Katowicach. Od roku 2016 należy do kolegium redakcyjnego Kalendarza Beskidzkiego wydawanego w Bielsku przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Z jej inicjatywy w 2014 r. Towarzystwo to wydało Kuchnię Śląska Cieszyńskiego czyli wybór przepisów kulinarnych Emilii Kołder. Pisze także do „Głosu Ludu” - gazety Polaków za Olzą, a jej artykuły ukazywały się również regularnie w „Dzienniku Zachodnim”. Cykl pt. „Cieszyńskie kobiety” przerwany w 2015 został wznowiony w 2016 i trwa do chwili obecnej.
Jest pomysłodawczynią tematycznego szlaku turystycznego, który prowadzi śladami kobiet po obu stronach Olzy. Projekt szlaku opracowany przez W. Magierę wygrał konkurs na tematyczny szlak turystyczny jaki był ogłoszony przez Urząd Miasta w Cieszynie w roku 2011, a folder o szlaku ukazał się w 2012 r. w Bielsku-Białej, zaś rozszerzoną wersję wydał Urząd Miejski w Cieszynie w 2013 r.
Od początku podjęcia pracy była członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego, pełniąc funkcję prezesa Ogniska ZNP w ZSR-T w Cieszynie, a obecnie jest członkinią Zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału ZNP w Cieszynie. Jest również aktywną członkinią Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych w Cieszynie, ma uprawnienia przewodnickie i często jako przewodnik oprowadza wycieczki po Cieszynie w sukni cieszyńskiej i promuje w ten sposób tradycję i piękny strój cieszyński.
W 2016 r. wzięła udział w Pszczynie w III Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym o tytuł „Przewodnik – Krasomówca”, zajęła 4 miejsce. Tam również, promując region, opowiadała o lokalnej historii i cieszyńskich kobietach.

Do PTTK należy od 1987 roku, a od 2003 r. jest członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, zaś w 2014 r. została wybrana do Zarządu Głównego MZC.
Za pracę dla Stowarzyszenia Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymała tytuł członka honorowego, była tam aktywnym członkiem zarządu prowadziła i prowadzi nadal sekcję „Przeszłość i Teraźniejszość”. Współpracuje regularnie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Siemianowicach Śląskich i Katowicach. Należy także do Koła nr 1 Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Czeskim Cieszynie i blisko współpracuje z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej.
W dniu 14. 03. 2018 w Oranżerii Zamku Cieszyn miało miejsce otwarcie wystawy ''Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej''. Jej powstanie zainicjował cieszyński klub Soroptimist International, którego W. Magiera jest członkinią. Opracowała teksty i przekazała materiały dotyczące wyjątkowych kobiet, które na Śląsku Cieszyńskim budowały materialną i niematerialną kulturę oraz walczyły sto lat temu o Niepodległą. Wystawa promująca niezwykłe kobiety była i będzie pokazywana w innych miejscowościach Śląska, nie tylko Cieszyńskiego.

Władysława Magiera została wyróżniona nagrodą Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2011 r. W 2012 otrzymała srebrną, a w 2018 złotą odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego, a także srebrną odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”. W 2015 r. ZG MZC przyznał jej Honorowy Akt Uznania, a w 2017 Złotą Odznakę MZC.


. W 2016 otrzymała przyznany przez Radę Miasta Cieszyna Laur Srebrnej Cieszynianki, który wręczany jest wyjątkowym mieszkańcom miasta za zaangażowanie w prace społeczne, rozwój i promocję regionu, a ich dokonania można uznać za godne naśladowania i stanowiące fundament, na którym powinny się wzorować przyszłe pokolenia. W. Magiera otrzymała go za pełną oddania i poświęcenia działalność w obszarze społecznym i kulturalnym. Za wprowadzenie nowatorskich działań na rzecz promocji Cieszyna, a także edukacji dzieci i młodzieży w zakresie kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego.

Całokształt działalności pani Władysławy Magiery, jej zaangażowanie w odkrywanie dotychczas pomijanych kart historii i bohaterów Ziemi Cieszyńskiej jest doskonałym przyczynkiem do pokazywania chlubnych tradycji współżycia społeczeństwa wielonarodowego i ekumenicznych wartości. To pozwala w sposób nie budzący żadnej wątpliwości uznać, że p. Władysława Magiera zasłużyła się w szczególny sposób dla cieszyńskiej społeczności wnosząc nowe, pozytywne, nowatorskie wartości godne naśladowania, mogące być wzorem dla innych.


Zobacz również

Wojewoda powołał nowych konsultantów wojewódzkich. Zobacz w jakich dziedzinach

Wojewoda powołał nowych konsultantów wojewódzkich. Zobacz w jakich dziedzinach

Tam uderzy Rosja? Wojenne scenariusze

Tam uderzy Rosja? Wojenne scenariusze

Polecamy

Lepiej spać w majtkach czy bez? Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Lepiej spać w majtkach czy bez? Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Prof. Marek Pawełczyk został wybrany nowym rektorem Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Prof. Marek Pawełczyk został wybrany nowym rektorem Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Żółte plamy w brodziku spędzały mi sen z powiek. Ta pasta uratowała mój prysznic

Żółte plamy w brodziku spędzały mi sen z powiek. Ta pasta uratowała mój prysznic